Kwitnące rośliny doniczkowe, łatwe w uprawie

Zawsze warto inwestować - nie tylko pieniądze, ale i czas - w pięknie kwitnące rośliny doniczkowe. Wtedy cały rok w naszych domach gościć będzie piękna feeria kolorów.
 • Fiolek afrykański

  Fiołek afrykański (sępolia) kwitnie właściwie przez cały rok, a jego kwiaty zachwycają mnóstwem kolorów.

  sxc.hu
 • Kalanchowe kwitnące na pomarańczowo

  Są różne gatunki kalanchoe różniące się liczbą płatków w kwiatkach. Kwiat ten kosztuje niewiele, przez co często uważany jest za jednoroczny. Gdy przekwitnie jest wyrzucany, bo jego liście żółkną i opadają, a kwiaty przestają się pojawiać. Tymczasem potrzeba naprawdę mało zabiegów, by kwiat zdobił nasze mieszkanie nawet przez lata.

  AcrylicArtist (morguefile.com)
 • Kalanchoe kwitnące na żółto

  Kwiatki kalanchoe mogą być niemalże dowolnego koloru.

  AcrylicArtist (morguefile.com)
 • Amarylis

  Amarylisa charakteryzuje długa, gruba łodyga oraz piękne, duże kwiaty - jedne z największych wśród domowych roślin doniczkowych.

  suezoo (morguefile.com)
 • Amarylis z czerwonym kwiatem

  W sklepach jest wiele odmian cebulek Amarylisu. Ich podstawową zaletą jest to, że szybko po zasadzeniu wypuszczają kwiatostanowy pęd, który ubarwi nam szare, zimowe dni.

  suezoo (morguefile.com)
 • Cyklamen kwitnący na różowo

  Cyklamen kwitnie od jesieni do końca wiosny. Większość odmian tej rośliny doniczkowej latem przechodzi okres spoczynku. Gdy fiołek przekwitnie, nie powinniśmy go wyrzucać, ponieważ może kwitnąć nam jeszcze kilka lat.

  RoganJosh (morguefile.com)
 • Cyklamen kwitnący na biało

  Cyklamen może mieć kwiaty w kolorze czerwonym, różowym, białym lub wielobarwne. Jego liście mają kształt serduszek.

  KRiemer (Pixabay.com)
 • Skrzydłokwiat

  Skrzydłokwiat jest bardzo pożytecznym kwiatem, ponieważ pochłania alkohol, aceton i benzen. Roślina ta potrzebuje sporo wody, szczególnie latem.

  salnsg (morguefile.com)
 • Azalie

  cogito ergo imago (flickr.com)

Nie są trudne w uprawie, a wyglądają cudnie! I na pewno w chłodne, szare i deszczowe jesienne dni przypomną nam barwy wiosny! Oto rośliny, które warto mieć w domu, bo na pewno ozdobią nasze mieszkanie. Ładnie kwitną i jeśli szanuje się ich upodobania, są dość proste w uprawie. Ale uwaga – nie lubią wysokich temperatur i suchego powietrza. Warto więc mając je w domu zaopatrzyć się w nawilżacz i nie stawiać ich na parapecie przy rozkręconym kaloryferze.

Warto wiedzieć: Tych błędów w uprawie roślin doniczkowych unikaj

Fiołek afrykański (sępolia)

Fiołek afrykański kwitnie przez cały rok i zachwyca mnóstwem kolorów – jego kwiaty są białe, bordowe, różowe, niebieskie, fioletowe. Ma delikatne, mięsiste, pokryte meszkiem liście. Istnieje ok. 100 odmian tej rośliny, różniących się od siebie strukturą i barwą kwiatów.


Fiołek afrykański
Fiołki afrykańskie za troskliwą opiekę odwdzięczają się nam mnóstwem kwiatów.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Fiołek nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia – nadmiar światła powoduje żółknięcie i plamy na liściach. Idealna temperatura do jego uprawy to ok. 18 stopni Celsjusza, bo wtedy dłużej kwitnie. Lubi wilgoć, ale pamiętajmy też, by podlewać ją zawsze na podstawek i nie zraszać. Zawsze obserwujmy liście fiołka – jeśli warunki dla rośliny są nieodpowiednie, zaczną żółknąć, przebarwiać się, pojawią się na nich plamki itp.

Fiołek alpejski

Fiołek alpejski, a właściwie cyklamen perski, jest równie barwny i równie zjawiskowy, jak fiolek afrykański. To roślina o pięknych dekoracyjnych kwiatach i liściach. Gama odcieni kwiatów rozciąga się od bieli przez delikatny róż, fuksję aż po purpurę. Różnią się one kształtem i wyglądem Wysokość roślin wynosi zazwyczaj 20–30 cm, ale możemy kupić także formy miniaturowe o wysokości ok. 15 cm.

Fiołek nie lubi słońca, ale musi stać w jasnym i niezbyt ciepłym pomieszczeniu. Idealna temperatura dla tego gatunku to poniżej 20 stopni Celsjusza. Cyklameny najlepiej rosną w żyznej próchniczej glebie, nie lubią nadmiaru wilgoci, dlatego bardzo ważne jest, by nie przelać tej rośliny i nie podlewać od góry. Z podstawek zawsze należy usunąć nadmiar wody. Pamiętajmy też o regularnym wyrwaniu pożółkłych liści oraz zeschłych kwiatów, by roślina nie chorowała. W czasie kwitnienia dobrze jest zasilić go co jakiś czas nawozem dla roślin kwitnących.

Przeczytaj: Storczyki dość łatwo uprawiać, ale nie znoszą ogrodowej ziemi  

Kalanchoe

Kalanchoe jest popularnym kwiatem doniczkowym. Jego cechą charakterystyczną są drobne kwiatki w różnych kolorach. Poszczególne odmiany kalanchoe różnią się jedynie ilością płatków w kwiatostanie. Roślina nie lubi być często podlewana. Najlepiej czuje się w słabo nasłonecznionych miejscach. Mało kto wie, że kwiat może cieszyć oko przez lata. Po jego przekwitnięciu wystarczy przyciąć wszystkie łodygi do długości 4 cm nad ziemią. Po kilku tygodniach roślina odrośnie i zakwitnie nowymi kwiatami. Kalanchoe łatwo się przyjmuje, więc z jednej rośliny bez problemu zaszczepimy kilka nowych.

Skrzydłokwiat

to roślina bardzo ozdobna a zarazem pożyteczna. Charakteryzuje się pięknymi, błyszczącymi liśćmi. Dodatkowo, z początkiem lata kwitnie białymi kwiatami w kształcie żagla. Kwiaty utrzymują się do 2–3 miesięcy. Przy dużej wilgotności powietrza może zakwitnąć również zimą.


Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat jest rośliną tropikalną, która wymaga obfitego podlewania.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Skrzydłokwiat oczyszcza domowe powietrze z substancji toksycznych. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, do 21 stopni Celsjusza, lubi półcień i dużą wilgotność powietrza. Latem najlepiej podlewać ją 2–3 razy w tygodniu. Zimą nawadniać maksymalnie 1–2 razy w tygodniu.

Warto przeczytać: Trujące kwiaty domowe – uważaj na dzieci 

Amarylis

 Amarylis to roślina o pięknych, wielkich kwiatach, najczęściej białych, czerwonych lub różowych. Charakteryzuje się wysoką łodygą i sztywnymi ciemnymi liśćmi. Amarylis może być uprawiane cały rok. Podczas kwitnienia lubi miejsca dobrze oświetlone, ale chłodne. Gdy kwiaty przekwitną roślinę należy przenieść w miejsce przewiewne, ciepłe i słoneczne. Amarylis należy intensywnie podlewać od momentu pojawienia się pąków do przekwitnienia. Od września roślinę przestajemy podlewać, żeby cebula mogła przejść w stan spoczynku.

Azalie

Urodziwe i delikatne azalie mają kwiaty ozdobione na brzegach falbanką. Kwiaty azalii na ogół przybierają odcienie różu lub czerwieni, mogą mieć też płatki białe. Rośliny te lubią wilgotne podłoże, więc azalia powinna mieć stale lekko wilgotną ziemię. Podlewać należy ją obficie, ale nadmiar wody zgromadzony w podstawce należy szybko usunąć. Dobrze jest ustawić ją w najjaśniejszym miejscu mieszkania, bo lubi światło, ale nie w najcieplejszym – najlepiej czuje się w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o jej regularnym nawożeniu podczas kwitnienia oraz o przycinaniu i formowaniu jej korony – nada to roślinie regularnego kształtu. 

Polecamy: Uprawa azalii w ogrodzie. Jak mieć piękne krzewy ozdobne 

Autor: Ilona Burkowska
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Komentarz został usunięty.
Having a software for internet analytics is something that extremely important from
the start itself. Last notes: Don't generate too many links for any time of your same Personal pc. My webpage :: live poker liverpool
MH, 13.05.2019, 23:09
Thanks for helping me to attain new thoughts about computer systems. I also contain the belief that one of the best ways to maintain your laptop in excellent condition is by using a hard plastic-type material case, as well as shell, that will fit over the top of the computer. A majority of these protective gear are usually model specific since they are manufactured to fit perfectly across the natural outer shell. You can buy these directly from the owner, or from third party sources if they are available for your notebook computer, however not all laptop can have a covering on the market. Again, thanks for your ideas.
houston junk car buyer http://ow.ly/f2f050x1rps
houston junk car buyer, 05.11.2019, 12:30
Another thing I have noticed is always that for many people, a bad credit score is the results of circumstances beyond their control. By way of example they may happen to be saddled with illness so they have excessive bills for collections. It can be due to a employment loss or inability to do the job. Sometimes divorce process can truly send the finances in the wrong direction. Thank you for sharing your notions on this site.
i buy junk vehicles houston tx http://ow.ly/wD4R50x1ruD
i buy junk vehicles houston tx, 11.11.2019, 08:26