Kwitnące rośliny doniczkowe, łatwe w uprawie

Zawsze warto inwestować - nie tylko pieniądze, ale i czas - w pięknie kwitnące rośliny doniczkowe. Wtedy cały rok w naszych domach gościć będzie piękna feeria kolorów.
 • Fiolek afrykański

  Fiołek afrykański (sępolia) kwitnie właściwie przez cały rok, a jego kwiaty zachwycają mnóstwem kolorów.

  sxc.hu
 • Kalanchowe kwitnące na pomarańczowo

  Są różne gatunki kalanchoe różniące się liczbą płatków w kwiatkach. Kwiat ten kosztuje niewiele, przez co często uważany jest za jednoroczny. Gdy przekwitnie jest wyrzucany, bo jego liście żółkną i opadają, a kwiaty przestają się pojawiać. Tymczasem potrzeba naprawdę mało zabiegów, by kwiat zdobił nasze mieszkanie nawet przez lata.

  AcrylicArtist (morguefile.com)
 • Kalanchoe kwitnące na żółto

  Kwiatki kalanchoe mogą być niemalże dowolnego koloru.

  AcrylicArtist (morguefile.com)
 • Zwartnica (zwana popularnie amarylisem)

  Zwartnicę charakteryzuje długa, gruba łodyga oraz piękne, duże kwiaty - jedne z największych wśród domowych roślin doniczkowych.

  suezoo (morguefile.com)
 • Zwartnica z czerwonym kwiatem

  W sklepach jest wiele odmian cebulek zwartnicy. Ich podstawową zaletą jest to, że szybko po zasadzeniu wypuszczają kwiatostanowy pęd, który ubarwi nam szare, zimowe dni.

  suezoo (morguefile.com)
 • Cyklamen kwitnący na różowo

  Cyklamen kwitnie od jesieni do końca wiosny. Większość odmian tej rośliny doniczkowej latem przechodzi okres spoczynku. Gdy fiołek przekwitnie, nie powinniśmy go wyrzucać, ponieważ może kwitnąć nam jeszcze kilka lat.

  RoganJosh (morguefile.com)
 • Cyklamen kwitnący na biało

  Cyklamen może mieć kwiaty w kolorze czerwonym, różowym, białym lub wielobarwne. Jego liście mają kształt serduszek.

  KRiemer (Pixabay.com)
 • Skrzydłokwiat

  Skrzydłokwiat jest bardzo pożytecznym kwiatem, ponieważ pochłania alkohol, aceton i benzen. Roślina ta potrzebuje sporo wody, szczególnie latem.

  salnsg (morguefile.com)
 • Azalie

  cogito ergo imago (flickr.com)

Nie są trudne w uprawie, a wyglądają cudnie! I na pewno w chłodne, szare i deszczowe jesienne dni przypomną nam barwy wiosny! Oto rośliny, które warto mieć w domu, bo na pewno ozdobią nasze mieszkanie. Ładnie kwitną i jeśli szanuje się ich upodobania, są dość proste w uprawie. Ale uwaga – nie lubią wysokich temperatur i suchego powietrza. Warto więc mając je w domu zaopatrzyć się w nawilżacz i nie stawiać ich na parapecie przy rozkręconym kaloryferze.

Warto wiedzieć: Tych błędów w uprawie roślin doniczkowych unikaj

Fiołek afrykański (sępolia)

Fiołek afrykański kwitnie przez cały rok i zachwyca mnóstwem kolorów – jego kwiaty są białe, bordowe, różowe, niebieskie, fioletowe. Ma delikatne, mięsiste, pokryte meszkiem liście. Istnieje ok. 100 odmian tej rośliny, różniących się od siebie strukturą i barwą kwiatów.


Fiołek afrykański
Fiołki afrykańskie za troskliwą opiekę odwdzięczają się nam mnóstwem kwiatów.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Fiołek nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia – nadmiar światła powoduje żółknięcie i plamy na liściach. Idealna temperatura do jego uprawy to ok. 18 stopni Celsjusza, bo wtedy dłużej kwitnie. Lubi wilgoć, ale pamiętajmy też, by podlewać ją zawsze na podstawek i nie zraszać. Zawsze obserwujmy liście fiołka – jeśli warunki dla rośliny są nieodpowiednie, zaczną żółknąć, przebarwiać się, pojawią się na nich plamki itp.

Fiołek alpejski

Fiołek alpejski, a właściwie cyklamen perski, jest równie barwny i równie zjawiskowy, jak fiolek afrykański. To roślina o pięknych dekoracyjnych kwiatach i liściach. Gama odcieni kwiatów rozciąga się od bieli przez delikatny róż, fuksję aż po purpurę. Różnią się one kształtem i wyglądem Wysokość roślin wynosi zazwyczaj 20–30 cm, ale możemy kupić także formy miniaturowe o wysokości ok. 15 cm.

Fiołek nie lubi słońca, ale musi stać w jasnym i niezbyt ciepłym pomieszczeniu. Idealna temperatura dla tego gatunku to poniżej 20 stopni Celsjusza. Cyklameny najlepiej rosną w żyznej próchniczej glebie, nie lubią nadmiaru wilgoci, dlatego bardzo ważne jest, by nie przelać tej rośliny i nie podlewać od góry. Z podstawek zawsze należy usunąć nadmiar wody. Pamiętajmy też o regularnym wyrwaniu pożółkłych liści oraz zeschłych kwiatów, by roślina nie chorowała. W czasie kwitnienia dobrze jest zasilić go co jakiś czas nawozem dla roślin kwitnących.

Przeczytaj: Storczyki dość łatwo uprawiać, ale nie znoszą ogrodowej ziemi  

Kalanchoe

Kalanchoe Blossfelda jest popularnym kwiatem doniczkowym. Jego cechą charakterystyczną są drobne kwiatki w różnych kolorach. Poszczególne odmiany kalanchoe różnią się jedynie ilością płatków w kwiatostanie. Roślina nie lubi być często podlewana. Najlepiej czuje się w słabo nasłonecznionych miejscach. Mało kto wie, że kwiat może cieszyć oko przez lata. Po jego przekwitnięciu wystarczy przyciąć wszystkie łodygi do długości 4 cm nad ziemią. Po kilku tygodniach roślina odrośnie i zakwitnie nowymi kwiatami. Kalanchoe łatwo się przyjmuje, więc z jednej rośliny bez problemu zaszczepimy kilka nowych. Kwitnieniu tej kalanchoe sprzyja również krótki dzień (w takich warunkach zakwita w naturze). Warto ją więc postawić np. za kotarą, żeby nie ograniczyć jej sztuczne doświetlanie.

Skrzydłokwiat

To roślina bardzo ozdobna a zarazem pożyteczna. Charakteryzuje się pięknymi, błyszczącymi liśćmi. Dodatkowo, z początkiem lata kwitnie białymi kwiatami w kształcie żagla. Kwiaty utrzymują się do 2–3 miesięcy. Przy dużej wilgotności powietrza może zakwitnąć również zimą.


Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat jest rośliną tropikalną, która wymaga obfitego podlewania.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Skrzydłokwiat oczyszcza domowe powietrze z substancji toksycznych. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, do 21 stopni Celsjusza, lubi półcień i dużą wilgotność powietrza. Latem najlepiej podlewać ją 2–3 razy w tygodniu. Zimą nawadniać maksymalnie 1–2 razy w tygodniu.

Warto przeczytać: Trujące kwiaty domowe – uważaj na dzieci 

Zwartnica (zwana amarylisem)

Zwartnica (hippeastrum) to roślina o pięknych, wielkich kwiatach, najczęściej białych, czerwonych lub różowych. Lepiej jest znana pod błędną nazwą amarylis. Charakteryzuje się wysoką łodygą i sztywnymi ciemnymi liśćmi. Zwartnica może być uprawiane cały rok. Podczas kwitnienia lubi miejsca dobrze oświetlone, ale chłodne. Gdy kwiaty przekwitną roślinę należy przenieść w miejsce przewiewne, ciepłe i słoneczne. Zwartnice należy intensywnie podlewać od momentu pojawienia się pąków do przekwitnienia. Od września roślinę przestajemy podlewać, żeby cebula mogła przejść w stan spoczynku.

Azalie

Urodziwe i delikatne azalie mają kwiaty ozdobione na brzegach falbanką. Kwiaty azalii na ogół przybierają odcienie różu lub czerwieni, mogą mieć też płatki białe. Rośliny te lubią wilgotne podłoże, więc azalia powinna mieć stale lekko wilgotną ziemię. Podlewać należy ją obficie, ale nadmiar wody zgromadzony w podstawce należy szybko usunąć. Dobrze jest ustawić ją w najjaśniejszym miejscu mieszkania, bo lubi światło, ale nie w najcieplejszym – najlepiej czuje się w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o jej regularnym nawożeniu podczas kwitnienia oraz o przycinaniu i formowaniu jej korony – nada to roślinie regularnego kształtu. Jako kwiaty doniczkowe uprawia się najczęściej azalie indyjskie.

Polecamy: Uprawa azalii w ogrodzie. Jak mieć piękne krzewy ozdobne 

Autor: Ilona Burkowska
0komentarzy