Kwiecień na działce, czyli porady dla działkowców

Wiosenne promienie słońca już dają o sobie znać, ogrzewając ziemię. Zimowa aura w końcu odpuszcza. Przyszedł czas na kwietniowe prace w ogrodzie i warzywniaku. Choć siewy są opóźnione, plony będą na pewno. Zobacz, co robić wiosną na działce.
Wiosenne kwiaty
Wiosna to najpiękniejsza pora roku dla ogrodników. Na drzewach widać pierwsze pąki i kwiaty. Świat mieni się wieloma kolorami.

fot. sxc.hu

„Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata" – tegoroczny początek kwietnia nie przyniósł nam pięknej wiosennej pogody. W pierwszym dniach tego miesiąca na działkach, w ogrodach zalegał śnieg. W wielu miejscach do dziś gleba jest jeszcze zbyt mokra, by rozpocząć siewy. Ale wiele innych prac można już wykonywać z powodzeniem.

W kwietniu, jeśli tylko sprzyjają warunki pogodowe, najpierw porządkujemy ogród, sad, skalniaki, oczka wodne i tarasy. Ale nie tylko. To czas przede wszystkim prac polegających na przygotowaniu gleby pod zasiewy, wysiewu nasion oraz sadzenia drzew i krzewów. 

Jak zorganizować sobie czas porządków w ogrodzie: Czas na wiosenne porządki w ogrodzie 

Zobacz, co musisz zrobić koniecznie wiosną na działce

Ze względu na dość długą i intensywną zimę, pamiętaj o trawniku. Jeśli zauważysz biały nalot, może być to grzyb pleśni śniegowej. Jednak nie ma powodów do zmartwień, taki trawnik można uratować! Wygrab powstałą warstwę filcu i napowietrz glebę nakłuciami, przeprowadź aerację. Koniecznie usuń z trawnika chwasty, m.in. mniszka i babkę. Można w tym celu zastosować opryski )np. Substral Mniszek 540 SL).

Dowiedz się więcej na temat wiosennego nawożenia trawnika: Nawożenie trawnika wiosną. Rodzaje nawozów 

Na początku kwietnia kończymy przycinkę drzew i krzewów owocowych. To ostateczny i końcowy termin, gdyż drzewa budzą się z zimowego spoczynku. Jeśli nie przyciąłeś jeszcze moreli czy śliw, a także winorośli, zrób to natychmiast. Również w kwietniu należy zastosować opryski na drzewach owocowych

Zadbaj o oczko wodne:

 • Przytnij zeszłoroczne pędy roślin wodnych i nadbrzeżnych tak, żeby wystawały nad lustrem wody.
 • Usuń stare liście z wody, w przeciwnym razie dasz glonom pożywkę.
 • Dosadź takie rośliny podwodne, jak moczarki i rogatki nie będzie wtedy kłopotów z glonami.
 • Zapamiętaj! Roślin wodnych nie wolno niczym nawozić.

Iglaki przycinamy przez cały rok, więc nie musisz się śpieszyć wraz z nadejściem wiosny, ale warto z początkiem kwietnia sprawdzić stan igieł świerków i modrzewia. W przypadku, kiedy na igłach pojawią się szkodniki, bądź choroba grzybowa, zareagować powinniśmy od razu, stosując odpowiednie opryski. Chorobę rozpoznasz między innymi po zielonych naroślach na igłach. Takie narośla wyglądem mogą przypominać nawet szyszkę

Dowiedz się więcej: Jak mieć oryginalne iglaki w ogrodzie (zobacz zdjęcia) 

Gdy tylko ustąpią śniegi i niskie temperatury odkryj róże i byliny, a z krzewów usuń kopczyki, agrowłókininę czy słomę. Pamiętaj, by rozgarnąć także kopce wokół róż. Wszystkie materiały miejmy jednak blisko, gdyż w maju bywają przymrozki. Wtedy warto na kilka nocy powrotem okryć szczególnie róże, by nie zmarzły. Torf i korę możemy pozostawić na rabatach, ale słomę czy gałęzie przenieśmy na kompost

Uporządkuj grządki pod zasiewy. Te należy starannie przygotować. Pamiętając np. o tym, żeby ich powierzchnia była jak najbardziej równa. Po deszczu w zagłębieniach na pewno będzie zbierać się woda, a jej nadmiar nigdy nie służy nasionom. Równie z w kwietniu ściółkujemy glebę pod krzewami. Ściółka pomoże utrzymać w glebie przede wszystkim wilgoć.

W kwietniu sadzimy:

 • Rośliny z odsłoniętymi korzeniami
 • Rośliny w pojemnikach
 • Rośliny balotowane – sprzedaje się je z całą bryłą korzeniową. Na glebach lekkich najlepiej umieścić rośliny w ziemi o 3–5 centymetrów głębiej niż rosły w szkółce. Rośliny balotowane podlewamy zawsze bardzo obficie.
 • Rośliny cebulowe i bulwiaste – te, które sadzimy wczesną wiosną to m.in. miłek wiosenny, cyklamen czerwieniejący, jaskier ziarnopłon.

Optymalna temperatura do sadzenia to ok. 10 stopni Celsjusza

Wysiew warzyw do gruntu wykonaj w następującej kolejności

Pierwsza połowa miesiąca:

 • groch
 • szpinak
 • rzodkiewka
 • szczypiorek
 • do skrzynek można już wysiać pomidory i paprykę

Druga połowa kwietnia:

 • por
 • buraczki ćwikłowe

Koniec miesiąca:

 • cykoria
 • bób
 • szczaw
 • późne odmiany kapusty
 • brokuły
 • skorzonera

Również w kwietniu jest czas na to, by przesadzić z inspektu wprost na grządki np. kalarepy, sałaty i kapusty. By przyśpieszyć zbiory szczególnie warzyw, można pomyśleć o tunelu foliowym. W tunelu najlepiej rosnąć będą rzodkiewki, marchew czy pietruszka a także sałata. Dzięki tunelowi zbiór przyśpieszymy o ok. 11 dni.

Porady dla działkowca: Pomidory i ogórki z własnej szklarni 

Wprost do gruntu wysiewamy kwiaty jednoroczne: smagliczkę, chabry, mak, nagietki a także ozdobne słoneczniki a także inne, które nie lubią przymrozków.

Do skrzynek wysiewamy lwie paszcze, celozje, szałwię, po czym przechowujemy je w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekroczy 20 stopni Celsjusza, ale nie będzie też mniejsza niż 14 stopni Celsjusza

Zadbaj o róże. Posadź róże pienne! Choć róże głównie sadzimy jesienią, to wiosną sadzimy róże pienne. Warto również skrócić gałęzie róż rosnących już w ogrodzie, z wyjątkiem gatunków pnących, które nie wymagają przycinki. W kwietniu także nawozimy róże. Pamiętaj, że przycinkę stosujemy dopiero ok. 2 tygodni po odsłonięciu kopczyków. 

Autor: Agata Kaźmierczak
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Działkowcy w kwietniu odśnieżają :)
Sasunong, 10.04.2013, 10:57