Kwiaty w łazience: jakie rośliny są najlepsze i jak o nie dbać

Codzienna toaleta w otoczeniu bujnej zieleni to sama przyjemność. Można jej zaznać, gdy w łazience stworzymy roślinom odpowiednie warunki do uprawy.
 • Kwiaty w łazience

  Jeśli masz w miarę jasną łazienkę, to jest dość spory wybór roślin: bluszcz, lipka pokojowa, cibora, diffenbachia i dracena o liściach w jasne lub ciemnozielone paski.

  poznyakov (123RF)
 • Paproć w łazience

  Paproć bez problemu odnajdzie się w łazience, nawet w tej o większej wilgotności. Pamiętajmy, że rośliny lubiące wilgotne i ciepłe pomieszczenia będą najczęściej ładnie rosnąć w łazience.

  sri_grafix
 • Łazienka z dekoracją kwiatową

  W ciemnej łazience, gdy nie chcą rosnąć żadne rośliny, można zastosować kwiaty sztuczne.

  digitallatina
 • Kwiat w łazience

  Minimalistyczny beton stanowi piękne tło dla zieleni.

  srchen
 • Stojak na kwiaty w łazience

  Opoczno

Planując uprawę kwiatów w łazience warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania i wykańczania pomieszczenia. Rośliny nie powinny nam przeszkadzać, nie powinny też stać w sąsiedztwie środków chemicznych. Ponadto ich liście nie mogą być narażone na kontakt z wodą.

Niektóre z roślin idealnie „czują się" w łazience

Jednym z takich najbardziej popularnych kwiatów jest paproć. Niejednokrotnie próby jej wyhodowania w pokoju kończą się niepowodzeniem. Dlaczego? Jest to roślina potrzebująca ciepłego i wilgotnego powietrza, a takie warunki utrzymują się właśnie w łazience. Po kąpieli panuje tam klimat podobny do szklarniowego – idealny dla roślin egzotycznych.

 Warto przeczytać: Jak uprawiać geranium (anginkę) i na co pomaga ta roślina

Zazwyczaj rośliny potrzebują światła, a w większości łazienek w blokach nie ma okien, bądź są małe i zasłonięte. Do tych z małymi oknami warto wybrać rośliny, które rosną w półcieniu lub cieniu. To właśnie one będą się tam pięknie prezentowały. Można również zastosować sztuczkę z większą liczbą luster. Tafle lustrzane odbijają i przenoszą światło padające z okna w głąb wnętrza, a do tego rozjaśniają pomieszczenie.

Jeżeli chodzi o pomieszczenia bez okien, jest to bardziej skomplikowane. Sprawdzą się tam rośliny sztuczne, jednak prawdziwym miłośnikom zieleni to nie wystarczy. Można wtedy zamontować specjalnie przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń sztuczne oświetlenie. Stworzymy dzięki temu warunki dla roślin, które nie mają zbyt dużych wymagań co do oświetlenia.

Do najbardziej popularnych roślin cieniolubnych należą: widliczka, trzykrotka, bluszcz. Do małej łazienki najlepiej wybrać adiantum, trzykrotkę, figowiec pnący lub małe odmiany paproci. Więcej przestrzeni potrzebują zaś: azalia, anturium, fatsja, zamiokulkas, skrzydłokwiat.

 Radzimy: Jak pielęgnować zamioculcasa zamiolistnego

Aby nasze rośliny w łazience nie chorowały

Rośliny będą zdrowo wyglądały, jeżeli po dłuższych kąpielach lub sprzątaniu wywietrzymy pomieszczenie, bo detergenty niekorzystnie wpływają na rozwój kwiatów.
Najważniejsza informacja jest jednak taka, że rośliny w łazience należy trzymać nie dłużej niż miesiąc. Po upływie tego okresu należy je poddać rekonwalescencji, a ich miejsce niech zajmie drugi zestaw doniczkowych piękności. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Kwiaty w łazience to moje marzenie. Spróbuję skorzystać z porad autora. udclr
aga34, 01.08.2012, 18:27
...w mojej łazience bez okna znakomicie czuje się dwupędowy storczyk...
inez, 02.08.2012, 17:52
babajaga, 02.08.2012, 17:56
Dostałam kilka lat temu w prezencie tzw. "Stopę słonia". postawiłam w łazience z niedużym oknem i wszyscy mówili,że to źle, bo ten kwiat nie lubi wilgoci. Po kilku latach tak się rozrósł,że już nie miesci mi się na oknie i przeniosłam go do pokoju.
Według mnie własnie wilgoć mu tak dobrze robiła.:-))
DOriska, 27.09.2017, 07:30