Kwiaty sztuczne na cmentarz – jakie kwiaty wybrać w tym roku (ZDJĘCIA)

Istnieje coś takiego, jak moda cmentarna. Piszemy, jakie sztuczne kwiaty i wiązanki sklepy oferują na nadchodzące Święto Zmarłych. Wybierz piękne sztuczne kwiaty na groby bliskich.
 • Wiązanka w kształcie serca

  Okazała wiązanka w kształcie serca pasuje na duże, monolityczne pomniki.

  Giftree
 • Krzyż kwiatowy

  Krzyż kwiatowy to oryginalna kompozycja.

  Stjohnsuc
 • Wiązanka ze sztucznych kwiatów

  Wiązanka z kwiatów sztucznych w niczym nie ustępuje tej z żywych kwiatów.

  Mc Clelands
 • Sztuczne kwiaty

  Sztuczne kwiaty mogą zdobić również krzyż.

  Itsinthebagllc
 • Tradycyjna wiązanka

  Tradycyjna wiązanka z czerwonymi kwiatami w roli głównej.

  Ruhod
 • Kwiaty sztuczne jak żywe

  Kwiaty sztuczne, a wyglądają, jak żywe.

  Silikones
 • Sztuczne kwiaty na świeżym świerku

  Sztuczne kwiaty na świeżym świerku - niby popularne, a robią wrażenie.

  Wiązanka Stylowa
 • Tradycyjna wiązanka

  Tradycyjna wiązanka, pełna prostoty, a jednocześnie elegancji.

  Cemetery Floral

W hurtowniach oferujących sztuczne kwiaty i ozdoby na groby ruch robi się już w lipcu. Tymczasem detaliczni sprzedawcy własnie teraz przeżywają oblężenie. Cmentarze o tej porze, jak nigdy, mienią się kolorami kwiatów i wiązanek postawionych na grobach naszych bliskich. Najwyższa pora, żeby wybrać odpowiednie kwiaty na grób. Lepiej zrobić to teraz w spokoju niż pierwszy listopada w pośpiechu, który jest złym doradcą.

Żywe kwiaty kontra sztuczne kwiaty na cmentarzu

Kwiaty żywe cieszą się takim samym powodzeniem, jak sztuczne. Te drugie są jeszcze praktyczne, a nawet z bliska wyglądają jak żywe. Są to kwiaty cięte, w doniczkach, czasem misach i ozdobnych korytkach albo w wiązankach, rzadziej w tradycyjnych, okrągłych wieńcach. Powinny wystarczyć nawet na rok.

Jakie sztuczne kwiaty są modne na grobach?

– W tym roku dużą popularnością cieszą się chryzantemy, a także mieczyki i storczyki – wymienia Hanna Hulim z firmy Rojek Decor w Rybniku oferującej kwiaty i dekoracje. – Klienci często decydują się na hortensje, kalie, lilie, anturium i róże.

Najpopularniejsze kolory kwiatów na cmentarzu to czerwone (jak anturium), żółte (mieczyki), fioletowe oraz różowe (chryzantemy, storczyki i hortensje).

Wielkość pomnika ma znaczenie

– Na mniejsze nagrobki klienci wybierają drobniejsze kwiaty – dodaje Hulim. – Przykładowo na mniejszy pomnik kupują mieczyki o wysokości około 45 centymetrów, a na większy te samej kwiaty, ale już wysokie na 80 centymetrów.

Komplet typu dwa w jednym

Coraz więcej osób decyduje się na zakup kompletów nagrobnych. – To wiązanka, którą można położyć na pomnik i kompozycja, wstawiana do wazonu – dodaje Hulim.

Przeczytaj też: Kwiaty na grób 

Są też komplety, gdzie są np. dwie średniej wielkości wiązanki z ozdobami takimi samymi, jak te widoczne na zniczach. Albo inne rozwiązanie: 3–4 minibukieciki lub ozdoby kwiatowe z pustym środkiem (tzw. koła, wieńce, obwódki), w które wkłada się większych rozmiarów znicze i stawia na pomniku.

Ozdobne stroiki na groby

Kto nie chce stawiać sztucznych kwiatów w wazonie czy doniczce, może wziąć wiązankę. Ta z tworzywa ma żywe albo sztuczne kwiaty. Podstawa to zazwyczaj gałązki z drzewa iglastego, czasem z ozdobnymi szyszkami. Nie musi być standardowo: zamiast tradycyjnych gałązek może być susz, przypominający łodygi lub trzcinę. To susz egzotyczny, kolorowany albo naturalny. Popularne są również tzw. druty florystyczne, które wewnątrz mają prawdziwe druty, a są pokryte tworzywem przypominającym łodygę lub gałąź. Istnieją też dekoracyjne giętkie, plastyczne pałki, które dają się uformować np. w gniazdka, koła, nawet kulki. To one będą stanowić bazę do udekorowania stroiku kwiatami.

Sztuczne stroiki mogą być przyozdobione nie tylko kwiatami. Ładnie prezentują się np. szyszki w wersji mini, delikatne wstążki (ale nie kokardy), liście, trzcina, jarzębina albo żołędzie. 

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Nie do końca jestem za tym, by kupować sztuczne kwiaty. Jakoś wydaje mi się to tandetne, choć na cmentarzach widać, że wszyscy tak robią. To trochę słabe, że na pogrzeb kupuje się niemal zawsze kwiaty żywe, a na grobie jako oznaka pamięci o zmarłym kładzie się plastikowe... I to nawet wiosną, kiedy akurat żywe kwiaty naprawdę ładnie by się prezentowały i stosunkowo długo zachowały świeżość.
Kamila, 07.01.2017, 23:03
Zawsze myślałam, że sztuczne kwiaty to totalna tandeta. W sumie dalej tak uważam.. chociaż w domu, mam jedną ścianę całkiem pokrytą sztucznymi roślinkami od green-designers, ale to wykonanie wręcz powala, sprawdźcie sami ich projekty. Jesśli sztuczne - to tylko tego typu zielone roślinki. No i z tej firmy.
Kamila, 25.02.2018, 23:59