Kwiaty malwy w ogrodzie. Jak uprawiać malwę

Dostojne, nawet 3-metrowe malwy, kiedyś kojarzyły się z ogrodami na wsi. Teraz kwitną również w eleganckich ogrodach w miastach i na ich obrzeżach. Malwy zdobią ogród nawet do października.
 • Malwa w ogrodzie

  Malwa jest bardzo dekoracyjna. Jej kwiaty stanową ozdobę ogrodu od czerwca do jesieni.

  Zebulon (Pixabay.com)
 • Piękne kwiaty malwy

  Malwy malwy kojarzą się większości z nas z sielskim, wiejskim krajobrazem oraz letnim czasem.

  123RF
 • Malwa o ciemnych kwiatach

  Malwa ogrodowa to krótkowieczna bylina. Traktowana jest jako roślina dwuletnia, gdyż to właśnie w drugim roku uprawy kwitnie najpiękniej i najobficiej. Malwa może przeżyć do 4 lat.

  123RF
 • Ogród wiejski pełen malw

  Malwy to kwiaty idealne do aranżacji ogrodu w stylu wiejskim.

  123RF
 • Malwa o żółtych kwiatach

  Kolorystyka kwiatów malwy jest bogata. Można spotkać odmiany malw o kwiatach białych, różowych, żółtych, brzoskwiniowych, czerwonych, fioletowych, bordowych, niemal czarnych lub dwukolorowych.

  MabelAmber (Pixabay.com)
 • Malwa o białych kwiatach

  Sophia369 (Pixabay.com)

Przed laty malwy rosły w równych rządkach, tuż przy ścianach wiejskich chat. Obecnie to jedne z najpopularniejszych kwiatów lata. Białe, kremowe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe, nawet prawie czarne i dwukolorowe – tak różne barwy przywdziewają kwiaty malwy.

Poznaj: Rośliny przepowiadające pogodę 

Malwa lecznicza i kosmetyczna

Kwiaty, przede wszystkim ciemnofioletowe oraz czarne, wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce. Pomagają przy chorobach żołądka i jelit. Działają przeciwzapalnie na naczynia krwionośne, tym samym usprawniają krążenie krwi. Łagodzą kaszel, zapalenie gardła i chrypę. Panie w okresie klimakterium (przekwitania) oraz młodsze, miewające nieregularne miesiączki, też mają w domowej apteczce kosmetyki z malwą. Ta bowiem pomaga zwalczyć dolegliwości kobiece. Tonik z malwą w składzie działa ściągająco, antybakteryjnie. Eliminuje skórne podrażnienia, wspomaga walkę z trądzikiem. Specyfiki z malwą warto też stosować na trudno gojące się rany. Maseczki malwowe ponoć odmładzają.

Rzadko spotykana bylina

Malwy należą do rzadko spotykanej rodziny bylin 2-letnich. – W pierwszym roku malwa zawiązuje rozetę, czyli kilka liści wyrasta z nasion, tworząc zalążki pędu kwiatowego – tłumaczy Jarosław Mikietyński z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – W drugim roku natomiast wypuszcza pędy kwiatowe. Wyrastają łodygi i malwy zakwitają, owocują, wydają nasiona. Bywa, że malwa osiąga ponad 2 metry wysokości.

Przeczytaj też: Tamaryszek na ubogie i suche gleby 

Zdarzają się też odmiany jednoroczne. Gdy kupimy i wysadzimy roczne sadzonki w marcu lub kwietniu, jeszcze w wakacje nam zakwitną. Malwy zwykle przeżywają 4 lata.

Odmiany malw

Do najpopularniejszych odmian malwy należy Budapest z czerwonymi kwiatami. Nigra natomiast kwitnie na ciemnobordowo lub czarno. Żółta jest za to malwa Double Yellow. Inna, bo kremowa, łososiowa, jest malwa Spring Celebrities. Kolejna odmiana to Chater's Double White z białymi kwiatami. Brilliant kwitnie na liliowo, wrzosowo.

Warunki idealne dla malwy

Malwy lubują się w słońcu i cieple. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Najlepiej rosną i się rozwijają w ustronnym, zacisznym miejscu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie obojętnym, wilgotna. Młode byliny źle znoszą suszę, ale malwy, które mają przynajmniej rok, potrafią wytrzymać kilkanaście dni bez wody. Aby malwy lepiej rosły, można je wzbogacić nawozem mineralnym albo organicznym. Te rośliny rozmnaża się na przełomie maja i czerwca przez wysiew nasion. Na zimę najlepiej jest je okryć np. agrowłókniną.

Szkodniki i choroby malwy

Mikietyński kontynuuje: – Na malwie może pojawić się rdza. Wszystkie odmiany malwy są na nią narażone. Na liściach pojawiają się żółto-brunatne plamki. Potem te liście usychają. Trzeba usunąć i spalić porażone przez grzyba liście. Niektórzy profilaktycznie stosują opryski, zanim grzyb zaatakuje bylinę. Robią wówczas opryski średnio co 2 tygodnie, od maja począwszy. W sumie są 4 zabiegi. Gdy rdza zaatakuje, należy zastosować środki przeciwgrzybicze. Z naturalnych oprysków praktyczne są te oparte na wyciągu z grejpfruta.

PolecamyKoleus – kolorowa pokrzywka do doniczki i ogrodu 

Malwy mogą też gnić. Powodem jest przeważnie nadmiar wilgoci i cień. Pchełka ślazowa również może dać się tej bylinie we znaki. Żeruje na liściach, wygryzając w nich dziury. Tutaj też zaleca się opryski chemiczne. 

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy