Przed laty malwy rosły w równych rządkach, tuż przy ścianach wiejskich chat. Obecnie to jedne z najpopularniejszych kwiatów lata. Białe, kremowe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe, nawet prawie czarne i dwukolorowe – tak różne barwy przywdziewają kwiaty malwy.
Poznaj: Rośliny przepowiadające pogodę
Malwa lecznicza i kosmetyczna
Kwiaty, przede wszystkim ciemnofioletowe oraz czarne, wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce. Pomagają przy chorobach żołądka i jelit. Działają przeciwzapalnie na naczynia krwionośne, tym samym usprawniają krążenie krwi. Łagodzą kaszel, zapalenie gardła i chrypę. Panie w okresie klimakterium (przekwitania) oraz młodsze, miewające nieregularne miesiączki, też mają w domowej apteczce kosmetyki z malwą. Ta bowiem pomaga zwalczyć dolegliwości kobiece. Tonik z malwą w składzie działa ściągająco, antybakteryjnie. Eliminuje skórne podrażnienia, wspomaga walkę z trądzikiem. Specyfiki z malwą warto też stosować na trudno gojące się rany. Maseczki malwowe ponoć odmładzają.
Rzadko spotykana bylina
Malwy należą do rzadko spotykanej rodziny bylin 2-letnich. – W pierwszym roku malwa zawiązuje rozetę, czyli kilka liści wyrasta z nasion, tworząc zalążki pędu kwiatowego – tłumaczy Jarosław Mikietyński z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – W drugim roku natomiast wypuszcza pędy kwiatowe. Wyrastają łodygi i malwy zakwitają, owocują, wydają nasiona. Bywa, że malwa osiąga ponad 2 metry wysokości.
Przeczytaj też: Tamaryszek na ubogie i suche gleby
Zdarzają się też odmiany jednoroczne. Gdy kupimy i wysadzimy roczne sadzonki w marcu lub kwietniu, jeszcze w wakacje nam zakwitną. Malwy zwykle przeżywają 4 lata.
Odmiany malw
Do najpopularniejszych odmian malwy należy Budapest z czerwonymi kwiatami. Nigra natomiast kwitnie na ciemnobordowo lub czarno. Żółta jest za to malwa Double Yellow. Inna, bo kremowa, łososiowa, jest malwa Spring Celebrities. Kolejna odmiana to Chater's Double White z białymi kwiatami. Brilliant kwitnie na liliowo, wrzosowo.
Warunki idealne dla malwy
Malwy lubują się w słońcu i cieple. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Najlepiej rosną i się rozwijają w ustronnym, zacisznym miejscu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie obojętnym, wilgotna. Młode byliny źle znoszą suszę, ale malwy, które mają przynajmniej rok, potrafią wytrzymać kilkanaście dni bez wody. Aby malwy lepiej rosły, można je wzbogacić nawozem mineralnym albo organicznym. Te rośliny rozmnaża się na przełomie maja i czerwca przez wysiew nasion. Na zimę najlepiej jest je okryć np. agrowłókniną.
Szkodniki i choroby malwy
Mikietyński kontynuuje: – Na malwie może pojawić się rdza. Wszystkie odmiany malwy są na nią narażone. Na liściach pojawiają się żółto-brunatne plamki. Potem te liście usychają. Trzeba usunąć i spalić porażone przez grzyba liście. Niektórzy profilaktycznie stosują opryski, zanim grzyb zaatakuje bylinę. Robią wówczas opryski średnio co 2 tygodnie, od maja począwszy. W sumie są 4 zabiegi. Gdy rdza zaatakuje, należy zastosować środki przeciwgrzybicze. Z naturalnych oprysków praktyczne są te oparte na wyciągu z grejpfruta.
Polecamy: Koleus – kolorowa pokrzywka do doniczki i ogrodu
Malwy mogą też gnić. Powodem jest przeważnie nadmiar wilgoci i cień. Pchełka ślazowa również może dać się tej bylinie we znaki. Żeruje na liściach, wygryzając w nich dziury. Tutaj też zaleca się opryski chemiczne.