Kwiaty, które wysiejesz raz, a kwitnąć będą co roku

Jak bez wielkiego wysiłku mieć co roku kolorową rabatę? Wystarczy wiosną obsiać ją lub obsadzić kwitnącymi bylinami albo wysiać rośliny jednoroczne, których nasiona zimę przetrwają w glebie, a na kolejną wiosnę wykiełkują.
  • Kwiaty w ogrodzie

    Nasiona jednorocznych aksamitek, petunii i surfinii roznosi wiatr, dzięki czemu wyrastają nie tylko w miejscu, w którym kwitły w poprzednim roku, ale i całkiem zaskakujących lokalizacjach.

    Ladyheart

Byliny - te kwiaty ogrodowe żyją wiele lat

Z bylinami sprawa jest prosta: rośliny wieloletnie co roku wypuszczają nowe pędy, kwitną, a na zimę na ogół obumiera część naziemna. Tak się dzieje w przypadku choćby funkii. Trzeba tylko pamiętać, w którym miejscu roślina rośnie, by nie uszkodzić korzeni podczas jesiennych i wiosennych prac porządkowych.

Ciekawe informacje o narzędziach ogrodowych: Te nowości ułatwią pracę w ogrodzie 

Liście innych roślin, jak np. wieloletnich goździków, czy niektórych roślin skalniakowych, pozostają zielone nawet pod śniegiem, a wiosną wypuszczają dodatkowo młode listki i pędy, często rozrastając się wokół. Dlatego sadząc je, trzeba uwzględnić to, jak bardzo są ekspansywne i ile przestrzeni należy im pozostawić, by nie musiały walczyć i nie zagłuszały innych roślin na rabacie.

Jeśli wybierzemy naszym bylinkom odpowiednie do ich wymagań stanowisko i zadbamy o optymalne zasoby wody i substancji odżywczych, kwitnąć będą co roku bez dodatkowych zabiegów.

Byliny na rabaty słoneczne

Do popularnych bylin na słoneczne rabaty należą: aster gawędka, aster krzaczasty, aster nowobelgijski, aster nowoangielski, chaber wielkokwiatowy, chaber różowy, drakiew kaukaska, dzwonek brzoskwiniolistny, firletka chalcedońska, gipsówka trwała, goździk pierzasty, goździk upstrzony, karczoch hiszpański, kocimiętka, kuklik, len trwały, lilia królewska, łubin trwały, miechunka rozdęta, orlik ogrodowy, ostrogowiec czerwony, ostróżka ogrodowa, rozwar wielokwiatowy, rudbekia (jeżówka) trwała, traganek wyczyńcowaty, trytoma groniasta, wilczomlecz "fireglow", złocień różowy, złocień właściwy, żywokost lekarski.

Warto przeczytać: Jak uprawiać miechunkę rozdętą

Byliny na rabaty zacienione 

Popularne byliny na rabaty zacienione to: ciemiernik, jarzmianka, języczka pomarańczowa, konwalia, funkia, niecierpek Waleriana, obuwik pospolity, paproć, parzydło leśne, pluskwica groniasta, tawułka, zawilec japoński, wilczomlecz, barwinek pospolity, geranium, skalnica, zarzyczka górska,

Jednoroczne rośliny - niektóre kwitną co roku

Cykl życia roślin jednorocznych trwa jeden sezon. Wynika to z ich natury lub braku odporności na dane warunki klimatyczne: nie mają szans przetrwać zimy, by wiosną odrodzić się na nowo. Niektóre rośliny, w ich rodzimym klimacie znane jako wieloletnie, w naszych warunkach nie mają szans na przetrwanie zimy na grządce. Zakwalifikujemy je zatem jako jednoroczne. Niektóre z nich wysiewać trzeba co roku. Inne wystarczy raz: nim roślina obumrze, rozsieje wokół nasionka zdolne do przetrwania w glebie okresu zimowego.

Takie roślinki przy sprzyjających warunkach kiełkują, wzrastają i kwitną nieraz sporo wcześniej niż wysiane przez ogrodnika, ale też bardziej są narażone na zniszczenie przez wiosenne przymrozki. Ich rozsiew jest też niekontrolowany: wiatr niesie nasiona w miejsca, w których wcale byśmy ich sobie nie życzyli.

Wśród popularnych w naszych ogrodach kwitnących roślin jednorocznych i dwuletnich, skłonnych do rozsiewania się, znajdziemy: aksamitki, bratki, cynie daliowe, lwie paszcze, maciejka, mak, nagietki, rudbekie owłosione, onętki, surfinie oraz petunie, czy też smagliczkę. 

Zobacz oryginalne rośliny ogrodowe: Nasiona warzyw i owoców do twojego ogrodu 

Autor: Krzysztof Pietras
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

w przyszłym roku na pewno to zrobię, bo w tym jeszcze budowa i nie ma jak. ale lato już będzie w naszym gniazdku!
gość, 08.04.2013, 23:59
najlepsze są smagliczki, raz wysiane a będą co roku same kiełkować i kwitną do samych przymrozków, a jeszcze pachną jak miód, ja już tak mam ponad 20 lat i co roku się nimi zachwycam - polecam.
Doris, 09.04.2013, 12:50
dzieki za rede smagliczke juz kupilam i ja wysieje nieddlugo,kiedys kupilam sadzonki na rynku bratki,stokrotki i po kilku dniach mi pomarnialy ze nie nacieszylam sie nimi.
malia, 10.04.2013, 07:06

Polecamy