Kwiaty jednoroczne wysiewane wprost do gruntu. Jakie warunki trzeba im stworzyć

Promienie słoneczne dotarły do ogródków i rabat kwiatowych, na których za chwilę pojawią się kolorowe kielichy róznobarwnych kwiatów. Nastał zatem czas wysiewu wprost do gruntu kwiatów jednorocznych. Zobacz, jakie kwiaty siać, jak je wysiewać i jakie stworzyć im warunki.
 • Aksamitki w ogródku

  Najpopularniejsza w naszych ogrodach jest aksamitka drobna, o żółtych lub pomarańczowych kwiatach. Ten kwiat świetnie nadaje się na obwódki lub rabaty.

  _Alicja_ (Pixabay.com)
 • Cynia daliowa

  Cynie uprawiamy w pełnym słońcu, gdyż najlepiej czują się w miejscu słonecznym i ciepłym.

  Bajer (Pixabay.com)
 • Cynie w ogrodzie

  Cynie dorastają nawet do 100 cm, w zależności od odmiany. Na rabatach warto stosować odmiany różnobarwne: różowe, żółte, miedziane.

  Agata Kaźmierczak
 • Łubin w ogródku

  Najpiękniej łubin prezentuje się w odcieniach różu i fioletu. Intensywnie kwietnie w lipcu, później przekwitając gubi kwiaty i staje się tym samym mniej atrakcyjny. Roślina osiąga nawet do 100 cm wysokości.

  Agata Kaźmierczak
 • Słoneczecznik w ogrodzie

  Słonecznik - jak sama nazwa wskazuje - lubi miejsca bardzo nasłonecznione. Wymaga również dużej ilości wody i żyznej gleby.

  123RF

Kwiatów jednorocznych wysiewanych wprost do gruntu jest wiele. Przyciągają wzrok swoją barwą, niebanalnym kształtem kielichów kwiatowych. Nie ma ogólnych warunków, które należałoby im stworzyć, by zdrowo rosły. Każdy kwiat wymaga innego podłoża, miejsca i ilości wody. Wiele z nich będziemy dopiero wysiewać, gdyż to już najwyższa pora! Ich wysiewa z reguły nie jest pracochłonny. Wystarczą nasiona, przygotowana rabata, słońce i trochę chęci do pracy.

Zobacz też: Jak uprawiać warzywa kapustne, korzeniowe i rzepowate w przydomowym ogrodzie 

Przegląd kwiatów jednorocznych wysiewanych wprost do gruntu i czas ich wysiewu:

Dimorfoteka Złocista – wysiewamy ją n a miejsca stałe w drugiej połowie kwietnia, zakwitnie po około 5 tygodniach od siewu. Siejemy w rzędy co 30 cm. Odstępy między roślinami w rzędzie powinny nie być większe niż ok. 20 cm. Siejemy ją na glebie żyznej, w miejscu bardzo słonecznym, tylko wtedy będzie kwitła w czerwcu i przez kolejne dwa miesiące. Pamiętajmy, że kwiat ten nie znosi nadmiaru wody! Chrońmy także dimorfotekę od wiatru.

Słonecznik – nasiona wysiewamy do gruntu od połowy kwietnia do połowy maja. Zakwita jednak dopiero po 3 miesiącach. Odstępy miedzy roślinami powinny być nie mniejsze niż 40 cm. Jeśli zaś siejemy je rzędowo, rzędy wyznaczamy co ok. 50 cm. Słoneczniki kochają wodę, a więc podczas upalnego lata nie powinno im jej zabraknąć. Ale nie tylko woda jest dla nich życiodajna, urosną bowiem tylko na glebach żyznych, w miejscach bardzo słonecznych. Pamiętajmy, że kwiaty te wyczerpują glebę ze składników pokarmowych, zanim zatem wysiejemy słoneczniki, należy taką glebę intensywnie nawozić.

Fasola wielokwiatowa – nasiona siejemy wprost do gruntu w drugiej dekadzie maj, ze względu na to, że fasola jest mało odporna nawet na małe przymrozki. Wysiana w tym czasie zakwitnie na początku lipca i pozostanie z nami aż do września. Kwiat ten nadaje się do okrywania altan, ponieważ dorasta do 4 metrów i pnie się wokół podpór. Roślina ta ma wiele zalet, jedną z nich jest fakt, że jest małowymagająca; wystarczy żyzna gleba o średniej wilgotności.

Aksamitki – małowymagające i łatwe w uprawie. Kwitną od lipca aż do pierwszych przymrozków. Dobrze znoszą upały i suszę. Ich zaletą jest to, że urosną właściwie na każdej glebie; także co do miejsca nie są wybredne, zakwitną w słońcu lub półcieniu. 

Przeczytaj też: Jak urządzić ogród, by był miejscem relaksu (WIDEO) 

Cynia – cynie wysokie wysiewamy co 30 cm, niskie co 15 cm. Wysiewane wprost do gruntu kwitną później, bo dopiero w sierpniu. Pamiętajmy jednak, że cynie wysiewany do gruntu kwitną mniej intensywnie niż cynie z rozsady. Pielęgnacja wszystkich rodzajów cynii w dużej mierze opiera się na intensywnym podlewaniu i utrzymywaniu stałej wilgoci gleby. Ale także na odchwaszczaniu miejsc lub ich ściółkowaniu. Szczególnie w czasie suszy należy intensywnie podlewać cynie. Cynia to roślina wymagająca co do gleby. Przede wszystkim potrzebuje gleby żyznej i przepuszczalnej, o sporej wilgotności. Dobrze też, by była bogata w składniki pokarmowe.

Łubin – nasiona łubinu wysiewamy z początkiem maja lub końcem kwietnia (w przypadku ciepłych dni), gdyż łubin nie jest odporny na wiosenne przymrozki. Rzędy wyznacza się co 30 cm, w rzędach umieszczamy po 3 nasiona w odstępach ok. 15 cm. Wysiany w tym czasie zakwitnie najprędzej z końcem czerwca. Kwiat kocha słońce, zatem najefektowniej będzie rósł tylko na stanowisku słonecznym. W półcieniu też zakwitnie, ale cała roślina będzie „licha". Najlepiej sadźmy łubin w miejscu osłoniętym od wiatru, po pierwsze dlatego, że łodyga rośliny jest w środku pusta i może się złamać, po drugie – duże, dorodne kwiatostany może łatwo uszkodzić wiatr. Łubin nie ma konkretnych wymagań glebowych, będzie rósł dobrze nawet na piaszczystej, przeciętnej ziemi ogrodowej. Poza poza jednorocznym, są też odmiany wieloletnie (łubin trwały).

Gipsówka letnia – nasiona wysiewamy przez cały kwiecień, a więc mamy jeszcze czas. Gipsówkę letnią wysiewamy rzutowo, a siewki przerywamy. Jeśli jednak siejemy rzędowo, to rzędy wyznaczamy co 20 cm. Gipsówka kwitnie od czerwca aż do końca sierpnia. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, nawet piaszczystych, o odczynie zasadowym. Wymaga intensywnego słońca, zatem starajmy się nie wysiewać jej pod drzewami, lub budynkami dającymi cień.

Smagliczka – kwiat ten wysiewamy przez okres kwietnia. Zakwitnie po ok. 7 tygodniach a zatem jej drobnymi, bardzo miododajnymi kwiatami będziemy cieszyć się dopiero w połowie czerwca. Wysiewamy w rzędy rozmieszczone co ok. 20 cm a po wzejściu przerywamy, pozostawiając rośliny co ok. 5 cm. Smagliczka wymaga sporo słońca, tylko wtedy intensywnie kwitnie, co do gleby nie ma szczególnych wymagań, urośnie nawet na glebach piaszczystych.


Smagliczka w ogrodzie
Smagliczka nadmorska to roślina jednoroczna o wysokości od 10 do 30 centymetrów. Ma silnie rozgałęzione i pokładające się łodygi. Nadaje się na rabaty, obwódki, do ogrodów skalnych oraz do uprawy w pojemnikach.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Maciejka – kwiaty wysiewamy przez cały kwiecień, wtedy maciejka zakwitnie po 8 tygodniach. Siejemy w rzędy co 20 cm. Nasiona są drobne, a więc ciężko nam będzie siać rzadko, zatem maciejkę po wzejściu starannie przerywamy. Maciejka ma skromne wymagania co do gleby, urośnie na glebach lekkich i średnio żyznych. Nawet w miejscach mało nasłonecznionych doskonale zakwita.

Godecja wielkokwiatowa – jej nasiona wysiewamy w rzędy wyznaczone co 20 cm, a wysokie odmiany co 40 cm. Godecję wysiewamy do gleby próchniczej, żyznej oraz niezbyt suchej, w drugiej dekadzie kwietnia. Wtedy roślina zakwitnie po około 10 tygodniach od wysiewu, czyli w czerwcu. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Podczas okresowo słonecznej pogody kwiat może kwitnąć aż do września, jeśli jednak pogoda płata figle i często pada deszcz, dimorfoteka kwitnienie kończy wcześniej. 

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy