Kwiaty doniczkowe idealne na prezent w okresie świątecznym (zdjęcia)

Wybór prezentu dla kogoś bliskiego tuż przed świętami Bożego Narodzenia nie musi być trudny. Do życzeń dołączyć możemy przepiękny kwiat w doniczce! To prezent cieszący oko często na długie lata.
 • Fiołek alpejski

  Odwiedzając rodzinę tuż przed świętami warto podarować im fiołka alpejskiego w doniczce i nadmienić, że roślina ta może zdobić mieszkanie nie tylko w czasie świąt, ale i przez cały rok.

  Agata Kaźmierczak
 • Gwiazda betlejemska

  Obdarowując kogoś gwiazdą betlejemską musisz wiedzieć, że znajdujące się w niej szkodliwe substancje w kontakcie ze skórą człowieka mogą spowodować podrażnienie (zaczerwienienie skóry). Natomisat spożycie liści lub owoców wilczomleczu może wywołać zatrucie - co jest szczególnie niebezpieczne, gdy w domu jest małe dziecko.

  chamomile (morguefile.com)
 • Gwiazda betlejemska w kolorze czerwonym

  Właśnie nadszedł czas, w którym kwiaciarnie oferują najróżniejsze kolorystycznie gwiazdy betlejemskie. Teraz jako symbole świąt są najokazalsze.

  Agata Kaźmierczak
 • Fiołek alpejski

  Fiołki alpejskie w doniczkach najpiekniej prezentują się zimą. To kwiaty o różnych barwach. Pamiętajmy o ich szczególnej pielęgnacji.

  Agata Kaźmierczak
 • Kalanchoe

  Te kwiaty uprawiane w Polsce to rośliny pokojowe przede wszystkim odporne na suszę, dzięki czemu przetrwają w warunkach, w których inny kwiat nie miałby szans.

  Agata Kaźmierczak
 • Kalatea

  Znajomym, którym podarujemy tę roślinę przypomnijmy, że należy ją często zraszać oraz nawilżać powietrze.

  Agata Kaźmierczak
 • Amarylis

  Kiedy w prezencie otrzymamy amarylisa o dużych, pięknych kwiatach pamiętajmy, że jest to roślina światłolubna.

  Agata Kaźmierczak
 • Papryczki w doniczce

  Papryka w doniczce jest rośliną bardziej wymagjącą niż papryka w gruncie. Pamiętajmy zatem o regularnym nawożeniu, nawet co 2 tygodnie oraz odpowiednim podlewaniu. Ziemia musi być wilgotna.

  Agata Kaźmierczak
 • Cyprys w doniczce

  Cyprys w doniczce stanowi doskonałą ozdobę świąteczną

  Agata Kaźmierczak

Prezent na nowy dom dla znajomych – to od zawsze wielki kłopot. Szczególnie gdy odwiedzamy kogoś tuż przed świętami. Wtedy warto zdecydować się na kwiaty doniczkowe. W zimowym czasie kilka rodzajów kwiatów wkomponuje się w wystrój mieszkania wręcz idealnie.

Zobacz także: Modne doniczki na kwiaty 

Zimą magii nabiera gwiazda betlejemska, czyli wilczomlecz lub Poinsecja. Dzięki tej roślinie, jej fantastycznym kolorom, mieszkanie nabiera barw i świątecznego nastroju. Ale rodzinie czy znajomym nadmienić trzeba także kilka słów o jego uprawie. Przede wszystkim o odpowiedniej temperaturze do uprawy i podlewaniu. Gwiazda betlejemska lubi ciepło i wilgotne podłoże. Traktowana jest jako roślina jednoroczna, ale przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwa, choć już nie tak piękna, do kolejnego sezonu. Pamiętajmy, by zapewnić jej jak najbardziej słoneczne stanowisko i osłonić ją przed przeciągami. Najlepiej zaprezentuje się na kominku czy parapecie. Pod znakiem zapytania stoi zakup gwiazdy betlejemskiej, gdy osoba obdarowywana ma małe dziecko. Dlaczego? Wszystkie części tej rośliny są trujące. W jej łodygach, liściach i korzeniach jest trujące mleczko. Powoduje ono zaczerwienienie skóry, a jego spożycie może doprowadzić do podrażnienia jamy ustnej. Po zjedzeniu duże ilości trującego mleczka może być potrzebna hospitalizacja. 

Kwiat godny uwagi: Grudnik kwitnący w grudniu

Co można kupić w prezencie poza gwiazdą betlejemską

Innymi kwiatami doniczkowymi, na które zimową porą warto zwrócić uwagę są fiołki alpejskie. Przede wszystkim chcąc utrzymać tę piękną roślinę, nie należy trzymać jej w bardzo ciepłym, przegrzanym mieszkaniu. Zbyt wysoka temperatura spowoduje opadanie liści i fiołek alpejski zmarnieje w oczach. Fiołek jest, niestety, w uprawie kwiatem dość grymaśnym. Szkodzi mu nadmiar, ale także brak wody. Najlepiej podlewać go od spodu, a zatem wodę wlewać do podstawki. Pamiętajmy także, żeby nie stawiać fiołka alpejskiego w miejscu, gdzie narażony będzie na bezpośrednie promienie słoneczne.

Rośliną doniczkową o drobnych kwiatach, która również świetnie nadaje się na prezent jest kalanchoe. Jest to kwiat, którego podarować możemy osobom zabieganym na co dzień. Nie wymaga bowiem szczególnej pielęgnacji. Zamiast podlewać kalanchoe często, lepiej roślinę tę przesuszyć. Ponadto, mimo że kalanchoe traktowany jest jako kwiat jednoroczny (po przekwitnięciu nie wygląda okazale), warto go zatrzymać na dłużej! W tym celu jego łodygi należy przyciąć na ok. 5 cm, a wtedy po jakimś czasie roślina powróci do życia i zacznie wypuszczać nowe liście.

Polecamy: Doniczka nawadniająca rośliny

Również w okresie przedświątecznym popularnością cieszą się cyprysy w doniczkach. Ta smukła roślina przypomina choinkę. Zetem zwiastuje nam nadchodzące święta albo przedłuża ich klimat w domu. Cyprysika w doniczce obficie podlewamy, nie narażamy na mróz, lecz także nie przegrzewamy. Np. latem lepiej wystawić go na taras, gdzie nie docierają bezpośrednie promienie słoneczne.

Innymi kwiatami, które warto wybrać jako prezent dla kogoś bliskiego jest kalathea (kalatea) oraz storczyk. Kalathea to roślina ciepłolubna a zatem w nagrzanym mieszkaniu zimą będzie czuła się idealnie. Roślinę podlewamy często, ale nie na tyle, by w podstawce stała woda. Zapewnijmy jej wilgotne podłoże. Zielone liście kwiatu stworzą w mieszkaniu doskonały nastrój. Storczyk to dość popularna roślina. Jednak w jej uprawie musimy zwracać uwagę na podlewanie. Przede wszystkim storczyk nie cierpi nadmiaru wody. Lepiej przesuszyć korzenie storczyka niż nadmiernie podlać. W nadmiarze wody korzenie zgniją. Jeśli storczyk rośnie w przezroczystej doniczce, warto obserwować jego korzenie. Powinny być srebrzyste lub białawe, a nie zielonkawe. Warto pamiętać, że kwiaty te bardzo nie lubią przesadzania.

Warto przeczytać: Storczyki nie znoszą ogrodowej ziemi 

Oprócz typowych kwiatów doniczkowych warto zwrócić uwagę na papryczki w doniczce oraz amarylisa, które zimą świetnie wyglądają w mieszkaniu. Papryczki w doniczce sprawdzą się idealnie jako ozdoba świąteczna. Okrągłe, małe papryczki wyglądają jak bombki i przypominają o zbliżających się świętach. Amarylis to ozdoba mieszkania na każdy czas. Piękny, niepowtarzalny kwiat nada mieszkaniu świeżego wyglądu. 

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy