Kwiaty doniczkowe dla ambitnych – niełatwe w uprawie, ale takie piękne (ZDJĘCIA)

Kwiaty doniczkowe stanowią bezkonkurencyjną dekorację każdego domu. Wiele gatunków nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Ale są też kwiaty, których domowa uprawa może okazać się nie lada wyzwaniem. Zobacz, jak dbać o kwiaty domowe dla ambitnych.
 • Sagowiec w mieszkaniu

  Podczas uprawy sagowca w domu, ważne jest, by regularnie dostarczać mu świeżego powietrza. W tym celu możemy wynosić roślinę na taras, czy balkon.

  Agata Kaźmierczak
 • Anturium w doniczce

  Podczas doniczkowej uprawy anturium ogromne znaczenie ma podlewanie rośliny. Najlepiej, jeśli wykorzystamy do tego wodę deszczową. Pamiętaj, by za każdym razem usuwać nadmiar wody z podstawki.

  Agata Kaźmierczak
 • Azalia w doniczce

  Azalie najokazalej będą kwitły w pomieszczeniach, w których temperatura nie przekroczy 20 stopni Celsjusza.

  Agata Kaźmierczak
 • Drzewko bonsai

  Drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na przesuszenie podłoża. Ze względu na to, starajmy się podlewać je regularnie, koniecznie wodą odstaną, o temperaturze pokojowej.

  Agata Kaźmierczak
 • Cyprysik w doniczce

  Cyprysik jest wrażliwy na suche powietrze, ale nie tylko. By zdrowo rósł musi mieć zapewnioną stałą wilgotność podłoża.

  Agata Kaźmierczak
 • Skrzydłokwiat w doniczce

  Pamiętajmy o intensywnym podlewaniu skrzydłokwiatu.

  Agata Kaźmierczak
 • Storczyk w domu

  Storczyki nie tolerują nadmiaru wody, kochają jednak konsekwentne zraszanie.

  Agata Kaźmierczak
 • Calatea crocata w doniczce

  By calatea crocata rosła zdrowo, stale powinniśmy zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza.

  Agata Kaźmierczak
 • Kalatea w donicy

  Pamiętajmy, że "zielona królowa” powinna mieć zapewnione stale nie tylko wilgotne powietrze, ale także podłoże.

  Agata Kaźmierczak
 • Fikus Benjamina

  Zbyt obfite podlewanie rośliny, nasłonecznienie, zbyt wysoka temperatura, przenoszenie rośliny z miejsca na miejsce powodują obfite opadanie liści figowca.

  Agata Kaźmierczak
 • Fiołek alpejski w domu

  Gdy fiołek przystroi już nasze mieszkanie, warto przemyśleć sprawę stanowiska, jakie powinien mieć zapewnione. Najlepiej by było ono delikatnie zacienione, a przynajmniej nie wystawione na słońce przez wiele godzin.

  Agata Kaźmierczak

Wybierając kwiaty do mieszkania kierujemy się ich wyglądem i wymaganiami. Zwykle wybieramy te, o które zadbać jest najprościej. By jednak mieszkaniu dodać barw, warto także postawić na rośliny doniczkowe niełatwe w uprawie, ale jakże piękne... czerwone kwiaty anturium, różowe azalie, zielone sagowce i kalatea oraz kilka innych gatunków to "smaczki" wśród kwiatów, do których należy mieć tę przysłowiową "rękę". 

Ale kwiaty dla ambitnych – to przede wszystkim te, dla których ciężko w naszych domach stworzyć optymalne warunki do wzrostu. Wiele z tych roślin wymaga sporej wilgoci w powietrzu (co zimą staje się mało możliwe) oraz odpowiedniego ilościowo i jakościowo podlewania,  o co nie zawsze mamy czas dbać. Warto jednak spróbować i postawić w mieszkaniu na kwiaty trudne w uprawie...jeśli nam się uda utrzymać je w zdrowiu, na pewno satysfakcja będzie duża. 

Zobacz teżKwiaty doniczkowe dla mniej i bardziej wprawionych miłośników roślin

Anturium wymagające, ale dekoracyjne – uprawa

Anturium to roślina egzotyczna, ozdobna ze względu na kolor i sercowaty kształt kwiatów. Jako, że jej macierzystym środowiskiem są tropiki, w naszej domowej uprawie wymaga swoistego rodzaju warunków, by zdrowo rosła. Trudno o nią dbać, przede wszystkim dlatego, że warunki panujące w domach choćby zimą, nie są dla kwiatu sprzyjające. Powietrze jest bardzo suche a nocą w mieszkaniach stale nieogrzewanych temperatury spadają, czego anturium nie znosi.


Anturium w doniczce
Anturium jest rośliną cenioną za niezwykle efektowne kwiatostany oraz intensywnie błyszczące, ciemnozielone liście. Coraz częściej można spotkać odmiany o dwubarwnych kwiatostanach.Fot. britaseifert (Pixabay.com)

Przede wszystkim liczy się odpowiednie podlewanie anturium, wodą miękką, odstaną, letnią, najlepiej delikatnie ogrzaną deszczówką. To ważne, choćby dlatego, że nieodpowiednia woda będzie miała wpływ na wzrost i zdrowie rośliny. Pamiętajmy, by nie zraszać anturium wodą, to może mu zaszkodzić. Roślinie zapewnić powinniśmy także maksymalną wilgotność powietrza (dlatego kwiat ten dobrze rośnie w oranżeriach i ogrodach zimowych) i ciepłe, słoneczne stanowisko. Temperatura powietrza w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kwiat, nie powinna spadać poniżej 17 stopni Celsjusza. 

Azalie piękne rośliny kochające wilgoć

Azalie zachwycają nas kwiatami o różnych barwach. Jednak nie są to rośliny proste w uprawie. Trudno bowiem stworzyć w mieszkaniu warunki podobne do tych, w jakich azalie kwitną w naturze. Przede wszystkim jednak kochają wilgotne podłoże i chłodne (bo w granicach 17-20 stopni Celsjusza temperatury). Jeśli o tym zapomnimy, kwiaty zmarnieją w oczach. Zimą, niestety, ciężko utrzymać zdrową i dorodną azalię w domu komuś, kto nie będzie o nią dbał. 

Polecamy również poradnikKwitnące rośliny doniczkowe, łatwe w uprawie 

Podlewamy je dość często, co więcej, korzenie wraz z doniczką zamaczamy bezpośrednio w wodzie. Mimo umiłowanej wilgoci, azalia nie znosi zraszania liści ani kwiatów. Kiedy ją zrosimy – kwiaty mogą stracić kolor i estetyczny wygląd, posklejają się. Azalię podlewajmy tylko wodą przegotowaną, unikajmy wody prosto z kranu. Nie stawiajmy kwiatu przy kaloryferze, to spowoduje, że azalia na pewno zmarnieje. 


Azalia kształtowana jak bonsai
Azalia jak drzewko bonsai wygląda pięknie. Niestety pielęgnacja takiego miniaturowego drzewka wymaga wiedzy, cierpliwości i odpowiednich narzędzi. Fot. ilyessuti (Pixabay.com)

Sagowce – wymagają „doświadczonej ręki"

Sagowce, czyli cykasy wymagają odpowiedniego stanowiska oraz temperatury. Przede wszystkim roślina potrzebuje dużo światła i tylko przy jego dostępie będzie się rozwijała. Starajmy się jednak by sagowca osłonić przed bezpośrednim działaniem słońca. 

Ważne też by regularnie dostarczać mu świeżego powietrza, w tym celu możemy wynosić go na taras, czy balkon. Cykasy lubią stale wilgotne podłoże, i o takie powinniśmy dbać. Zimą jednak rzadko podlewamy kwiat, latem – częściej, pamiętając, że nie znosi zalegającej w donicy czy na podstawce wody. Gdy w mieszkaniu panuje suche powietrze, konieczne jest zraszanie rośliny wodą. 

Dowiedz sięJak uprawiać słoneczniki w doniczkach 

Cyprysiki i bonsai - będą zdrowe, gdy zapewnimy im wilgotne podłoże

Cyprysiki w doniczkach cieszą się powodzeniem w okresie Świąt Bożego Narodzenia, tzn. zimą. Tworzymy z nich miniaturowe choinki domowe. W tym czasie, gdy na dworze chłód, odkręcamy kaloryfery. W mieszkaniach panuje często nadmierne ciepło, a cyprysy nie tolerują wysokich temperatur, które to nie tylko szkodzą, ale powodują, że roślina może nie przetrwać. Wymagają także obfitego podlewania, a co za tym idzie stałej wilgoci gleby.

Podobnie drzewka bonsai, podczas ich uprawy doniczkowej nie możemy zapomnieć o utrzymywaniu mokrego podłoża. Trudność ich uprawy wiąże się z faktem, że bonsai podlewać należy codziennie, a nawet kilka razy dziennie, w zależności od panującej temperatury i ilości dawkowanej wody. Najlepiej, jeśli cyprysiki i bonsai podlewać będziemy wodą odstaną o temperaturze pokojowej, możemy także deszczówką. 

 Fikus Benjaminek – grymaśny, ale ciepłolubny

Pomimo, iż fikus Benjamina jest rośliną ciepłolubną, padające na niego bezpośrednie promienie słoneczne mogą okazać się szkodliwe a wręcz zgubne dla rośliny. Zbyt duże nasłonecznienie spowoduje intensywne opadanie liści lub ich żółknięcie oraz zwijanie.

Fikus nie toleruje także nadmiaru wody w doniczce oraz w podstawce. Podlewajmy go w momencie, kiedy ziemia stanie się lekko przesuszona. Czasem 1 raz w tygodniu, a czasem częściej. Zimą, dobrze jest zraszać liście. Warto do uprawy fikusa używać wody przegotowanej, miękkiej. Trudność, by utrzymać fikusa w zdrowiu polega na tym, by zimą zapewnić roślinie temperaturę nie niższą niż 15 stopni Celsjusza, latem nie wyższą niż 28 stopni Celsjusza. Gwałtowne skoki temperatury nie służą roślinie i powodują, że zgubi ona liście. 

Zielona i żółtokwiatowa kalatea wymaga ciepła i wilgoci

Kalatea należy do roślin ozdobnych, jednak bardzo wymagających. Ze względu na specyfikę podlewania, kalatea, stanowczo nie jest kwiatem dla osób zabieganych. „Zielona królowa" powinna mieć zapewnione stale wilgotne podłoże. Z uwagi na to, wodę umieszczamy w podstawce, nie dostarczając jej bezpośrednio do podłoża. Mimo, że np. calatea crocata dobrze toleruje dużą różnicę temperatur, nie toleruje suchego powietrza. By rosła zdrowo, stale powinniśmy zapewnić jej wysoką jego wilgotność.

Jednak wzrost rośliny i jakość jej liści zależy także od warunków, jakie jej zapewnimy. Przede wszystkim roślina oprócz wilgoci, wymaga ciepła. Przez cały rok zapewnić jej powinniśmy temperaturę w granicach 17–24 stopni Celsjusza. 

„Fiołek alpejski" – nie znosi wysokiej temperatury, za to kocha wilgoć w powietrzu

Niestety, okres kwitnienia fiołka alpejskiego (poprawna nazwa to cyklamen perski) przypada na czas grzewczy w naszych mieszkaniach. Ciepło płynące z kaloryferów nie jest sprzymierzeńcem tej rośliny. Optymalna temperatura, w której kwiat nie zmarnieje, a wręcz przeciwnie, będzie się dobrze rozwijał – to minimum 17 stopni Celsjusza. Ale pamiętajmy także, by w mieszkaniu nie panowała wyższa temperatura niż 23 stopnie Celsjusza.

Warto przeczytać: Jak dbać o fiołki alpejskie w doniczce

Fiołka alpejskiego najlepiej podlewać umieszczając wodę w podstawce. Dzięki temu unikniemy gnicia bulwy. Jeśli ilość wody w podstawce będzie odpowiednio regulowana, płatki kwiatów nie zaczną opadać. Roślinę podlewamy 2 razy w tygodniu, przy czym nie zraszajmy jej wodą, to może zaszkodzić.

 


Cyklamen perski (fiołek alpejski) w doniczce
Cyklamen perski (nazywany potocznie fiołkiem alpejskim) kwitnie pięknie od jesieni do wiosny. Jeśli zależy nam na jak najdłuższym okresie kwitnienia, powinniśmy usuwać zwiędłe kwiaty.Fot. LynnB (Pixabay.com)

 

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy