Kupujemy roślinę doniczkową - to proste tylko z pozoru. Poradnik

Wchodzimy do kwiaciarni i na widok pięknej rośliny doniczkowej mówimy: - Tę poproszę. Jednak to nie wystarczy, żeby mieć potem w domu kwiat, którym pochwalimy się znajomym. Zobacz, jak kupować rośliny do domowej uprawy.
 • Storczyk i cyklamen w domowej uprawie

  Jesienno-zimową porą w mieszkaniu warto postawić na storczyki i cyklameny perskie zwane potocznie (choć błędnie) fiołkami alpejskimi. Rośliny te kwitną i cieszą nasze oczy spragnione kolorów, gdy za oknem zimno i szaro.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Kwitnący stefanotis

  Kupując doniczkową roślinę, zwróćmy uwagę nie tylko na jej urodę ale również na to, jak dużo wysiłku będziemy musieli włożyć w jej pielęgnację. Na przykład stefanotis ma piękne kwiaty i liście, a do to bardzo przyjemnie pachnie. Niestety w jego uprawę będziemy musieli włożyć nieco wysiłku. Do łatwych zadań nie należy też doprowadzeni rośliny do ponownego kwitnienia.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Kwitnący grudnik

  Wielką zaletą grudnika jest to, że kwiaty pojawiają się na nim w listopadzie-grudniu i zdobią roślinę przez kilka zimowych tygodni (stąd jego inna nazwa - kaktus bożonarodzeniowy). Ozdobą grudnika też są ciemnozielone, spłaszczone łodygi składające się z wielu członów (roślina nie wytwarza liści). Kwiaty grudnika mają wiele barw - od białych, poprzez odcienie różu do intensywnej czerwieni i fioletu.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Pomarańczowy storczyk

  Nietypowe odmiany storczyków to najczęściej sztucznie otrzymane mieszańce orchidei. Po przekwitnięciu rośliny te rzadko kiedy kolejny raz zakwitną tak pięknie, jak wtedy, gdy je kupiliśmy.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Kwitnąca roślina doniczkowa

  Kupujmy roślinę, która ma dużo pąków gotowych do rozkwitnięcia. Będziemy dłużej cieszyć się jej kwiatami.

  Grażyna Zwolińska

Kwiat doniczkowy przyniesiony z kwiaciarni, a zwłaszcza z hipermarketu, może nam szybko zmarnieć. Sprawdź, co zrobić, żeby tak się nie stało.

Polecamy poradnik: Jakie kwitnące rośliny doniczkowe są łatwe w uprawie 

Dopasuj typ kwiatu do mieszkania

Najważniejsze jest to, żeby nie kupować doniczkowych kwiatów w ciemno. Nie każdy będzie pasował do naszego mieszkania. Nie chodzi tylko o to, że z czasem osiągnie za duże rozmiary i będziemy mieli z nim kłopot. Dotyczy to choćby monstery czy fikusa benjamina. Co najmniej tak samo ważne są warunki świetlne. Jeśli mamy małe mieszkanie, którego okna wychodzą na północ lub północny wschód, to trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie doniczkowe rośliny będą się tam czuły dobrze.

Czytaj też: Kwiaty doniczkowe do jasnych pomieszczeń 

Zanim kupisz doniczkową roślinę, dokładnie ją obejrzyj

Kiedy już zdecydujemy, jaki domowy kwiat nas interesuje, obejrzyjmy konkretne egzemplarze. Powinny być mocne, dobrze wyrośnięte, bez śladów chorób na liściach i uszkodzeń. Nie kupujmy roślin o wybujałych pędach i o dużych odstępach między liśćmi na łodydze. Z reguły oznacza to, że rosły w złych warunkach, czyli np. były zbyt długo przetrzymywane w sklepie. Zwróćmy uwagę na przebarwienia liści, ich deformacje czy nalot, a zwłaszcza na brunatnienie brzegów. Zajrzyjmy pod spód rośliny. Często w dolnej partii można zobaczyć ślady po obciętych liściach. To znaczy, że roślina chorowała. Kupując ją, możemy przenieść chorobę na inne swoje kwiaty.

Lepiej, gdy część kwiatów rośliny dopiero się rozwija

Jeśli kupujemy kwitnącą roślinę doniczkową, sprawdźmy, czy kwiaty nie są już zbyt rozwinięte i czy nie rozkwitło ich zbyt wiele. Dobrze, jeśli część pąków właśnie szykuje się do kwitnięcia. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się kwiatami.

Gdy większość pąków jest dopiero w zawiązkach, lepiej nie ryzykujmy. Po przyniesieniu do domu, mogą się nie rozwinąć się z powodu zmiany warunków. Roślina więc nie zakwitnie.

Dobrze jest też przyjrzeć się ziemi w doniczce. Powinna być wolna od wykwitów soli oraz od nalotu grzybni lub glonów.

Czytaj też: Kwiaty domowe na północny parapet 

Chroń kupiony kwiat w drodze do domu

Kiedy już wybierzemy doniczkowy kwiat, pamiętajmy, żeby droga do domu była dla niego jak najmniej uciążliwa. Dotyczy to zwłaszcza chłodnych, mroźnych i wietrznych dni. Kwiat powinien być dobrze opakowany. Dotyczy to też słonecznej letniej pogody. Dla rośliny, która dotąd nie miała bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, są one równie groźne, co wiatr i mróz.

Nie przetrzymujmy też zbyt długo kupionego kwiatu w nagrzanym latem lub wychłodzonym zimą aucie.

Przyzwyczaj kwiat doniczkowy do nowego otoczenia

Po przyniesieniu rośliny do domu i zdjęciu opakowania, warto jeszcze raz ją dokładnie obejrzeć i ewentualnie usunąć uszkodzone liście czy kwiaty. Trzeba też sprawdzić ziemię a doniczce i podlać roślinę w razie potrzeby.

Czytaj też: Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jakiego podłoża używać 

Nawet jeśli kupiony przez nas kwiat lubi jasne stanowisko, lepiej nie stawiajmy go od razu na nasłonecznionym parapecie. Niech przejdzie krótką kwarantannę np. na kwietniku czy szafce, gdzie nie będą na niego padać bezpośrednio promienie słoneczne. 


Storczyk falenopsis
Jeśli chcesz ozdobić mieszkanie storczykami, polecamy storczyki z rodzaju falenopsis (Phalaenopsis). Mają one duże, piękne, oryginalnie ubarwione kwiaty. Rośliny te są najłatwiejsze w pielęgnacji wśród orchidei i nie przysparzają wielu problemów.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza 

Autor: Grażyna Zwolińska
0komentarzy