Krzewy i drzewa ozdobne, które kwitną zimą – jak się prezentują i kiedy kwitną

Wbrew pozorom zima nie jest porą roku pozbawioną kwiatów. Zimą kwitnie kilka roślin, w tym krzewy i drzewa ozdobne. Zobacz, kiedy i jak kwitną.
 • Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)

  Wawrzynek wilczełyko zimą cieszy nasze oczy różowymi kwiatami, które mają piękny słodki zapach.

  123RF
 • Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)

  123RF
 • Oczar (Hamamelis)

  Oryginalne, pająkowate kwiaty oczaru mają cztery wydłużone, nitkowate płatki. Mogą one być gładkie lub delikatnie pofalowane.

  123RF
 • Dereń jadalny (Cornus mas)

  123RF
 • Ciemiernik (Helleborus)

  Ciemiernik może zakwitnąć już pod koniec lutego.

  123RF
 • Ciemiernik (Helleborus)

  Tak prezentują się kwiaty ciemiernika sfotografowane w kwietniu.

  123RF
 • Kalina wonna (Viburnum farreri)

  sxc.hu (mikehome)
 • Rośliny budzą się do życia

  Zimą rośliny także mogą zdobić ogród i działkę.

  Piotr Lipka/Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dla Regiodom.pl
 • Wiosna już w ogrodzie

  Niektóre krzewy już wypuszczają pączki.

  Piotr Lipka/Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dla Regiodom.pl
 • Wawrzynek wilcze łyko

  Wawrzynek wilcze łyko kwitnie z reguły od końca stycznia do lutego.

  Piotr Lipka/Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dla Regiodom.pl
 • Bielenie drzew

  Bielenie drzew stanowi jeden z ważniejszych zabiegów w sadzie.

  Piotr Lipka/Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dla Regiodom.pl
 • Krokusy

  Krokusy już zdobią ogrody i działki.

  Piotr Lipka/Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dla Regiodom.pl
 • Przebiśniegi

  Przebiśniegi - pierwsza oznaka ustępującej zimy.

  Piotr Lipka/Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dla Regiodom.pl
 • Ogród zimą

  Jeszcze 2 tygodnie temu (dokładnie 4 lutego) ogród tak wyglądał.

  Piotr Lipka/Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dla Regiodom.pl

Wiosną i latem kwitnące krzewy i drzewa są prawdziwą dekoracją ogrodu lub działki rekreacyjnej. Także zimą może być w nich pięknie. I to wcale nie tylko za sprawą krzewów czy drzew iglastych. Prezentujemy wybrane rodzaje roślin, które z powodzeniem przetrwają zimę, a przy okazji ładnie wyglądają o tej porze roku.

Wawrzynek wilczełyko

Kwitnie z reguły od końca stycznia do lutego. – Ma dwa kolory kwiatów – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Z fioletowych kwiatów będą latem czerwone owoce, a z białych kwiatów powstaną owoce w żółtym kolorze.

UWAGA: owoce wawrzynka pięknie wyglądają, ale są śmiertelnie trujące. Toksyczne są również pozostałe części rośliny. 


Wawrzynek wilczełyko
Kwiaty wawrzynka mają bardzo silny zapach przypominający trochę woń hiacyntów. Jest to roślina miododajna. Kwiaty pojawiają się na krzewie na przełomie marca i kwietnia, zanim rozwiną się liście, więc są dobrze widoczne.fot. 123RF 

Warto poczytać: Planowanie ogrodu zimowego 

Rozmnażanie tego krzewu jest proste, przez wsiewanie. Wystarczy zebrać latem (najlepiej na przełomie czerwca i lipca) dojrzałe owoce i umieścić je w ziemi.

Oczary

Znanych jest sześć gatunków oczaru. W Polsce spotkać można trzy z nich: oczar omszony (o przyjemnym, słodkim zapachu kwiatów), wirginijski i japoński oraz gatunek mieszany – oczar pośredni. Kwiaty oczaru mogą pojawić się późną jesienią oraz zimą (od stycznia do marca). 

– Grudzień i styczeń to najczęstszy okres ich kwitnienia. W Polsce oczary występuje głównie jako roślina ozdobna. Niektóre rodzaje oczaru mają właściwości lecznicze, ale u nas te bardzo rzadko są spotykane. Oczary to krzewy o tyle oryginalne, że na pędach pozbawionych listków pojawiają się pączki.
Kwiaty oczaru potrafią przetrwać największe mrozy. Gdy temperatura wynosi powyżej minus 10 stopni Celsjusza, ich płatki zwijają się. Rozwijają natomiast, gdy mróz trochę ustąpi.

Rozmnażanie krzewu jest trudne i warto przeprowadzić je jesienią. Przy sadzeniu trzeba pamiętać o tym, że ziemia musi być ubita, a po zasadzeniu krzewu, podłoże należy udeptać. 


Oczar
Oczar najczęściej kwitnie na żółto, ale są też odmiany o pomarańczowych i czerwono-brązowych kwiatach.fot. 123RF 

Warto znaleźć w ogrodzie miejsce dla krzewu oczaru. I to nie tylko z powodu nietypowej pory kwitnienia, ale również dlatego, że jesienią roślina ma pięknie zabarwione liście – od żółtych przez pomarańczowe, aż do szkarłatne. 

Dereń jadalny

W połowie lutego dereń jadalny zaczyna okres kwitnienia, który potrwa do marca. Dereń ma żółte kwiaty. – Pojawiają się one, zanim wypuści pierwsze liście – precyzuje ogrodnik. – Owoce, jak nazwa krzewu wskazuje, są jadalne. To z nich przygotowuje się nalewkę, tak zwaną dereniówkę. Najbardziej nadają się do jej przyrządzenia owoce dojrzałe, tzw. spady.

Z rozmnażaniem derenia jadalnego jest kłopot. Jest to zazwyczaj wysiew albo obkłady i sadzonkowanie. Tyle że nowe rośliny nie odtwarzają wiernie swoich pierwotypów. – Najlepiej jest ściąć pędy na długości około 20 centymetrów i usunąć prawie wszystkie liście, z wyjątkiem dwóch wierzchołkowych, czyli tych najwyżej istniejących – tłumaczy ekspert. – Taką sadzonkę należy włożyć do gleby w ten sposób, żeby wystawała z niej tylko łodyga z tymi liśćmi. Warto ją jeszcze okryć folią albo plastikową butelką, przeciętą na pół, czyli osłonką.

Poznaj też: Zimokwiat wczesny - krzew ozdobny, który kwitnie późną zimą

Ciemiernik

Pod koniec lutego także on może pięknie zakwitnąć w naszym ogrodzie. – To roślina o tyle specyficzna, że ma zielone kwiaty – dodaje nasz rozmówca. – Wyglądem przypomina łodygę z dzwoneczkami.

Okres jego kwitnięcia zaczyna się w okolicach świąt Bożego Narodzenia, stąd też niektórzy ciemiernika nazywają różą Bożego Narodzenia. Roślina ta nie lubi przesadzania, ponieważ łatwo o mechaniczne uszkodzenie korzeni. Kto zasadzi ciemiernika dosyć głęboko, może czekać nawet kilka lat, aż roślina zakwitnie. 

Kalina wonna

Różowe kwiaty kaliny wonnej mogą pojawić się już zimą, jednak najczęściej jest to przedwiośnie. – Roślina ma intensywny, słodki zapach – kontynuuje Jarosław Mikietyński. – Podobnie, jak w przypadku derenia, także kalina najpierw ma kwiaty, a dopiero później pojawiają się listki. Rozmnażanie wygląda tak, jak u derenia, czyli z pędów.

Leszczyna pospolita

– Niektóre jej odmiany kwitną w marcu, ale jak zima jest łagodna, to i o tej porze roku pojawiają się kwiaty – podkreśla ogrodnik z UKW. – Rozróżnia się tutaj kwiatostany żeńskie i męskie. Te pierwsze są tak małe, że prawie nie widać ich gołym okiem. Kwiatostany męskie to natomiast szyszki. Z nich powstaną orzechy laskowe. Kwitnienie leszczyny jest uznawane za początek przedwiośnia.


Leszczyna pospolita
Leszczyna pospolita ma podłużne, zwisające kwiaty męskie oraz dość niepozorne, ukryte w pączkach - kwiaty żeńskie.fot. sxc.hu (Krappweis)  

Cis

– To drzewo iglaste zaczyna kwitnąć już pod koniec lutego, chociaż w większości gatunków kwiaty pojawiają się w marcu – wyjaśnia ogrodnik. – Kwiatostany są niezbyt efektowne i trudno je zauważyć.

A to ciekawe: Ogród zimowy na balkonie lub tarasie 

Zielone kwiaty rozwijają się w kątach liści na końcach zeszłorocznych przyrostów letnich. Żeńskie kwiaty są mniejsze od męskich. Te pierwsze występują pojedynczo albo w parach w dolnej części łodygi. Kwiaty męskie są większe, występują w skupiskach, nawet po 30 sztuk. Wydzielają one dużą ilość pyłku.

Uwaga: starajmy się nie wdychać pyłku cisu np. podczas silnego wiatru, bo działa on bardzo drażniąco.

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy