Krzewuszka cudowna – krzew cudowny nie tylko z nazwy

Krzewuszka to oryginalny krzew. Łatwo rozpoznać, które gałęzie wypuściła rok wcześniej. To dlatego, że najwięcej kwiatów krzewuszki kwitnie na zeszłorocznych gałązkach. Radzimy, jak dbać o ten piękny krzew ozdobny.
 • Gałązka krzewuszki

  Krzewuszka lubi słońce, choć toleruje także półcień. To jeden z najwcześniej kwitnących w naszych ogrodach krzewów ozdobnych.

  Katarzyna Laszczak
 • Krzewuszka pięknie kwitnie

  Krzewuszka cudowna jest bardzo popularnym krzewem liściastym o pięknych kwiatach, który chętnie sadzimy w ogrodach i parkach. Krzewuszka cudowna obsypuje się kwiatami w maju i czerwcu. Krzew może zakwitnąć ponownie pod koniec lata, ale wtedy kwiatów jest już mniej.

  Katarzyna Laszczak
 • Krzewuszka cudowna Monet

  Rzadziej spotykaną odmianą krzewuszki cudownej jest Monet - o kolorowych liściach, powolnym wzroście i niewielkich rozmiarach.

  Katarzyna Laszczak
 • Weigela florida o pstrych liściach

  Odmiany krzewuszek o liściach pstrych często mają mniej kwiatów niż krzewuszki o liściach zielonych.

  KRiemer (Pixabay.com)
 • Żywopłot z krzewuszki

  Pięknie wyglądają żywopłoty z krzewuszki. Jej malownicze kwiaty mają kształt dzwoneczków lub trąbek. W zależności od odmiany są one mniej lub bardziej smukłe.

  Katarzyna Laszczak
 • Piękny krzew krzewuszki cudownej

  Krzewuszka cudowna rośnie wolno.

  Katarzyna Laszczak
 • Kwiaty krzewuszki są badzo dekoracyjne

  Krzewuszka może mieć kwiaty białe, kremowe, różowe lub czerwone. Najpopularniejsze są odmiany o kwiatach różowych i czerwonych w odcieniu różowym.

  Katarzyna Laszczak

Krzewuszka cudowna (krzewuszka wajgela, łac.: Weigela florida ) pochodzi z Dalekiego Wschodu. To krzew wieloletni, dorastający do niespełna 2 metrów wysokości. Bywa, że tak się rozrośnie, że ma prawie tyle samo średnicy.

Krzewuszka to kolorowy zawrót głowy

– Krzewuszka kwitnie od maja do czerwca, zazwyczaj na purpurowo, czerwono, różowo, rzadziej kremowo czy biało – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Gdy krzewuszka zaczyna kwitnąć, to kwitnie nawet do połowy jesieni. Kwiaty pojawiają się na jednorocznych pędach.

Polecamy poradnik: Jak uprawiać azalię w ogrodzie

Odmiany krzewuszki

Nana variegata to jedna z najpopularniejszych odmian krzewuszki. Ma różowe kwiaty i zielone liście o jasnych brzegach. Eva Rathke posiada czerwone kwiaty, a Snowflake – białe. Bristol Ruby oraz Red Prince kwitną na ciemno czerwono, purpurowo. Jest również odmiana Versicolor, która zmienia kolor od ciemnoróżowych, przez jasnoróżowe do kremowych.

Krzewuszka najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej glebie o odczynie lekko kwaśnym albo lekko zasadowym. Posiada kwiaty w kształcie dzwonków. – Ich specyficzna budowa sprawia, że owady mają utrudniony dostęp do środka. Krzewuszka z tego względu nie jest często oblatywana przez pszczoły – dodaje nasz rozmówca.

 Poczytaj także: Róża pomarszczona zwana różą cukrową 

Nie tylko kwiaty krzewuszki są ozdobne. Jej liście – podobnie. Standardowo liście krzewuszki są zielone, ale mogą być jaśniejsze na obrzeżach, czerwono-brązowe, żółte, a nawet kremowe.

Regularne cięcie krzewuszki cudownej

Krzewuszka jest łatwą w uprawie rośliną. – Jeżeli ma jednak ładnie i intensywnie kwitnąć, potrzebne jest jej regularne cięcie – zaznacza Mikietyński. – Pierwsze cięcie można przeprowadzić krótko po zasadzeniu krzewu, czyli jeszcze tej samej wiosny. W następnych sezonach najlepiej jest przycinać pędy, gdy krzew przekwitnie. Warto usuwać stare pędy co 2–3 lata.

 Dowiedz sięJak uprawiać krzewuszkę cudowną w donicy, by nie zdziczała 

Jeżeli krzew się za bardzo rozrósł, można go przerzedzić. W tym celu dobrze jest poskracać starsze gałęzie nawet o połowę. Dzięki temu młode gałęzie będą lepiej i silniej rosły. Będą miały również lepszy dostęp do słońca. Półcień krzewuszce też jednak służy, chociaż lepiej kwitnie ona w słońcu. Zanieczyszczone powietrze jej nie przeszkadza, więc krzew spotykany jest czasem na miejskich skwerach i w parkach. Na żywopłot także się nadaje.

Szybka regeneracja krzewu krzewuszki

Krzew dobrze znosi przesadzanie, zwłaszcza ten, który ma już minimum 2 lata. Młode rośliny są mało odporne na mróz. To dlatego powinno się je okryć na zimę. Jeżeli jednak nawet mróz im zaszkodzi, krzewuszka dosyć szybko się odbuduje, zregeneruje. Wypuści nowe pędy u podstawy krzewu. Kolejny plus: krzewuszka jest odporna na choroby oraz szkodniki. 

 Poradnik: Jakie owoce uprawiać na rabacie z kwiatami 


Krzewuszka Alla Summer Red
Krzewuszka cudowna All Summer Red ma piękne kwiaty, w intensywnie czerwonym kolorze.Fot. Katarzyna Laszczak

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy