Komarzyca – roślina, której komary nie znoszą

Komarzyca to bylina, jak mawiają niektórzy ogrodnicy, typu 2 w 1. Zdobi ogród lub balkon, a jednocześnie przepędza natrętne komary, ponieważ wydziela zapach podobny do kamfory, którego nie znoszą te insekty.
 • Komarzyca i begonie bulwiaste

  Komarzyca bardzo dobrze komponuje się z wieloma kwiatami . Warto ją sadzić z brzegu doniczki lub skrzynki, żeby jej pędy mogły się zwieszać.

  Katarzyna Laszczak
 • Komarzyca na balkonie

  Komarzyca to roślina bardzo łatwa w uprawie. Warto jednak pamiętać, że choć znosi słońce, to zdecydowanie woli półcień.

  Katarzyna Laszczak
 • Liście komarzycy

  Komarzyca tworzy bardzo długie pędy (do 1,5 m) z ładnymi oraz dekoracyjnymi liśćmi z białymi brzegami. Nazwa rośliny wzięła się od tego, że po roztarciu i zgnieceniu liście wydzielają wyraźny, ostry zapach kamfory, którego komary nie znoszą.

  Katarzyna Laszczak
 • Plektrantus koleusowaty (zwany potocznie komarzycą)

  Komarzyca to nie tylko samica komara, ale również roślina miła dla naszych oczu, ale niemiła dla komarów, ponieważ wydziela zapach podobny do kamfory, którego nie znoszą te insekty.

  Leroy Merlin
 • Sadzonki komarzycy

  Katarzyna Laszczak

Jak wygląda komarzyca? To najczęściej roślina o okrągłych lub owalnych zielonych liściach z białymi obwódkami. Oficjalna nazwa komarzycy brzmi plektrantus koleusowaty. A przywędrowała ona do nas z Afryki Południowej i Azji.

Ozdobne pędy komarzycy

Najczęściej spotykana jest jednoroczna odmiana komarzycy, kupowana w sadzonkach, chociaż w warunkach domowych można ją przezimować. Sadzi się ją przeważnie w drugiej połowie maja. Jest to bylina albo krzew, dorastające prawie do metra wysokości. Szybko się rozrasta. Ma długie, zwisające pędy, które niekiedy mierzą nawet 1,5 metra długości. Młode pędy są proste i zielone. Potem zaczynają się wić i bywa, że robią się koloru czerwonego lub bordowego. Ze względu na te pędy, komarzyca może stanowić ozdobę balkonu czy tarasu.

Warto przeczytać10 sprawdzonych sposobów na ukąszenia komarów! 

Polecamy poradnik: 10 sprawdzonych sposobów na ukąszenia komarów!  

Można ją uprawiać np. w wiklinowych zawieszanych koszach albo w doniczkach balkonowych. Latem, gdy komarzyca kwitnie, pojawiają się na niej drobne, białe, kremowe albo różowe kwiaty skupione w gronach.

Zapach przypominający kadzidełko

Komarzyca ma zapach przypominający kadzidełko, odstraszający komary. Inni twierdzą, że zapach jest podobny do olejku kamforowego, którego komary nie znoszą. Jest on ledwo wyczuwalny dla człowieka, ale gdy zerwiemy liść i go rozetrzemy w dłoniach, poczujemy charakterystyczną woń i drapanie w nosie. Ci, którzy uprawiają komarzycę w doniczkach, przyznają, że jedna roślina to za mało. Wybrani postawili na balkonie po kilkanaście donic z komarzycami w rzędzie i mówią, że komary w ogóle się już nie pokazują. Chwalą sobie też fakt, że roślina ta jest zazwyczaj odporna na szkodniki.

Odmiany komarzycy

Do najpopularniejszych odmian komarzycy należy Variegata mająca zielone liście ze wspomnianymi białymi lub kremowymi obwódkami (tzw. kołnierzykami). Elf to komarzyca o dwóch odcieniach zielonego – jasnym i ciemnym. Nico też może pochwalić się dwoma kolorami – z wierzchu liście są zielone, a pod spodem fioletowe. Green Mountain ma trójbarwne liście: biało-żółto-zielone.

Dowiedz się więcej: Rośliny balkonowe i ogrodowe, które odstraszają komary, muchy i meszki 

Uprawa komarzycy

Komarzycy najbardziej odpowiada próchnicza, żyzna gleba. Roślina nie ma jednak wygórowanych wymagań i równie dobrze rośnie i rozwija się na ubogich glebach. Nie powinno wystawiać się jej na mocne słońce mimo tego, że bardzo dobrze znosi upały. Ona woli półcień, a to zazwyczaj na tarasie i balkonie łatwo jest zapewnić. Słońce niszczy liście, które stają się żółte lub brunatne, chociaż nie usychają. Tracą natomiast połysk. Umiarkowane podlewanie wystarczy: należy podlewać ją średnio co 2 dni, ale solidnie, aby woda dostała się do korzeni.

Warto przeczytaćMoskitiera jako skuteczna bariera na owady i pyłki

Pielęgnacja sprowadza się praktycznie do podlewania rośliny i usuwania zbyt długich pędów, które mogą zacieniać młode, dopiero rosnące pędy. Zwykle też kwiaty stanowią ozdobę danej rośliny. W tym wypadku niektórzy ogrodnicy radzą, żeby drobne kwiatki komarzycy usuwać, ponieważ one osłabiają roślinę.

Zimowanie komarzycy

Można przezimować komarzycę, chociaż mało kto to robi. Wystarczy jesienią, najlepiej w połowie października, zanim zaczną się przymrozki, poprzycinać pędy o kilkanaście centymetrów i wstawić roślinę do mieszkania. Stanowisko dla komarzycy w warunkach domowych powinno być dosyć chłodne (maksymalnie 16 stopni Celsjusza), dlatego warto wybrać np. piwnicę. Komarzyca poza sezonem, podobnie, jak w sezonie, preferuje miejsca półcieniste. Wiosną można ją rozmnożyć. Trzeba uciąć kilka pędów, wstawić je na parę dni do wody, a gdy zaczną rosnąć, można je zasadzić do doniczki. W maju, najlepiej po Zimnej Zośce, przypadającej 15 maja, komarzycę można wystawić na balkon czy do ogrodu. Przetrwa w tym miejscu cały letni sezon. 

Uważaj na „zimną Zośkę" i „zimnych ogrodników". PrzeczytajJak chronić rośliny ogrodowe przed majowymi przymrozkami

Autor: Sławomir Bobbe
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Buy Amoxicillin Buy Amoxicillin Online Without Prescription mba.zdyw.regiodom.pl.bcj.tt http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
exujuniqupar, 21.10.2020, 17:04
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Buy Amoxil Online Amoxicillin No Prescription tsw.bamp.regiodom.pl.xtk.dz http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
asixazeliw, 21.10.2020, 17:40