Kocimiętka - czym charakteryzuje się ta roślina (WIDEO)

Olejki eteryczne kocimiętki są wabikiem na koty - stąd też nazwa rośliny. Kocimiętka ma wiele zastosowań. Między innymi roślina ta ma właściwości uspokajające.
 • Kocimiętka w ogordzie

  Około 2/3 kotów jest podatnych na działanie kocimiętki, a cecha ta jest dziedziczna. Kiedy wrażliwy na kocimiętkę kot wyczuje roślinę, to zaczyna się w niej tarzać, chwytać łapami, gryźć, lizać, następnie głośno mruczy i miauczy. Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie kocimiętką wykazują kocięta i stare koty.

  TVN Meteo/x-news

Znanych jest ponad 70 gatunków kocimiętki. Aromatyczne listki tej rośliny mają kształt serca i barwę szaro-zieloną. Kwiaty mogą być w kolorze lawendowym, niebieskim, białym lub różowym.

Kocimiętka nie jest rośliną wymagającą. Ma też wiele zalet: długo kwitnie, powtarza kwitnienie we wrzeniu, gdy przytniemy ją pod koniec kwietnia i jest odporna na suszę. Ponadto wyrośnie na mało żyznej glebie – nawet na glinie, gdy tylko wymieszamy ją z odrobiną żwiru. Roślina ta lubi miejsca słoneczne lub częściowo zacienione. Sadzonkę kocimiętki można kupić ja za około 4 zł. Podczas umieszczania sadzonek w ziemi należy zachować odstęp 20–30 cm pomiędzy roślinami. Kocimiętka często sama się wysiewa. Wtedy wykopujemy siewki i sadzimy je od razu w miejscu docelowym. Kępy roślin, które nie wytwarzają nasion możemy co 3–4 lata podzielić wiosną i w ten sposób rozmnożymy kocimiętkę. 

Czym charakteryzuje się kocimiętka – jak działa na zwierzęta i ludzi

Źródło: TVN Meteo/x-news

Kocimiętka może okazać się pożyteczna  w naszym ogrodzie, ponieważ odstrasza niektóre owady: muchy domowe i komary oraz muchy bolimuszki kleparki (żywiące się krwią dużych ssaków, np. koni i krów).

Polecamy poradnikSkuteczne, domowe sposoby na walkę z komarami 

Jak kocimiętka działa na ludzi

Kocimiętkę wykorzystuje również ziołolecznictwo ludowe. Jest pomocna m.in. w leczeniu biegunek, przewlekłych zapaleń oskrzeli i żylaków odbytu. Ze względu na działanie bakteriobójcze i właściwości napotne oraz przeciwgorączkowe roślina stosowana jest również w przeziębieniach i grypie. Ziele stosuje się na niestrawność, wzdęcia i kolkę (także u dzieci), ponieważ ma  działanie przeciwskurczowe i wiatropędne.
Osoby nerwowe powinny sięgnąć po olejki eteryczne z kocimiętki. Działają one uspokajająco i relaksująco – zarówno na ludzi, jak i na zwierzęta. Olejki używane są w przemyśle perfumeryjnym i spożywczym.  

Zobacz również: Polskie zioła lecznicze

Jak wykorzystać słabość kota do kocimiętki

Jeżeli nasz kot jest podatny na wpływ kocimiętki, możemy to wykorzystać w wielu sytuacjach. Roślinę możemy kupić w postaci spreju, proszku lub tabletek. Jest ona również składnikiem niektórych kocich zabawek. Kocimiętka pomoże nam w:

 • zachęcaniu pupila do zabawy,
 • ośmieleniu wystraszonego lub nieśmiałego kota,
 • zmniejszenie napięcia po przebytym stresie, np. wizycie gości, podróży, wizycie u weterynarza, 
 • wyciągnięciu kota z ukrycia,
 • zachęceniu zwierzaka do używania drapaka lub przebywania w konkretnym miejscu,
 • w stworzeniu pozytywnych skojarzeń z rzeczami, innymi zwierzakami lub ludźmi, których nasz kot się boi.  

Oczywiście możemy też wymyślać własne zastosowanie kocimiętki. Należy jednak uważać ze stosowaniem tej rośliny w grupie kilku kotów, ponieważ może ona wyzwolić w nich agresję lub niekontrolowane zachowania. Reakcja na kocimiętkę trwa około 10–15 minut. Po tym czasie zwierzak przestaje się nią interesować. Kolejna reakcja na roślinę następuje zazwyczaj po kilku godzinach.

By nasz kot nie przyzwyczaił się do kocimiętki i nie zobojętniał na jej działanie, nie przesadzajmy z jej stosowaniem. Możemy również użyć tymianku lub kozłka lekarskiego (waleriany), które mają podobne działanie na niektóre koty.

Polecamy poradnik: Jak zadbać o bezpieczeństwo kota w ogrodzie

Autor: redakcja.regiodom
2komentarzy

Komentarze (2)

Kocimiętka już od dawna jest znana wśród Warszawskich słoików. Studenty palą kocimiętkę jak maryśkę, podobno daje efekty bardzo zbliżone przy czym jest w 100% legalna.
100dent, 16.10.2013, 10:07
tyle że trzeba spalić z 10x tyle żeby cokolwiek zaszumiało co jest ciężkie do wykonania (wierz mi że nie "uwalisz" się tym satysfakcjonująco)
Malolat, 16.10.2013, 11:43