Kielichowiec zachodni – piękny wygląd i trucizna w jednym. Jak uprawiać kielichowca?

Wieki temu Indianie zatruwali strzały wyciągiem z soku z kielichowca zachodniego i szli na polowanie na kojoty. Dzisiaj tę roślinę mało kto rozpoznaje. A szkoda, bo kielichowiec zachodni zachwyca swoim wyglądem.
 • Kielichowiec zachodni

  Kielichowiec zachodni właśnie teraz, na początku maja, zaczął kwitnąć. Jego kwiaty mają oryginalny, czekoladowy kolor.

  Jarosław Mikietyński
 • Kielichowiec zachodni

  W Polsce przyjęło się, że kielichowiec zachodni może nie przetrwać zimy. Tyle że teoria mija się niekiedy z praktyką i ta roślina jest tego dowodem.

  Jarosław Mikietyński
 • Kielichowiec zachodni

  Jarosław Mikietyński
 • Kielichowiec zachodni

  Jarosław Mikietyński
 • Kielichowiec zachodni

  Jarosław Mikietyński

Kielichowiec zachodni, jak nazwa wskazuje, pochodzi z Zachodu. – Stany Zjednoczone Ameryki Północnej stanowią jego kraj pochodzenia – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Ten krzew można spotkać m.in. w stanach Waszyngton i Kalifornii.

Polecamy poradnik: Jak uprawiać porzeczkę krwistą – piękny krzew ozdobny

U nas roślina jest znacznie mniej popularna. – W Polsce uważa się, że kielichowiec zachodni jest w niewielkim stopniu mrozoodporny – dodaje Mikietyński. – Teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką: naszemu kielichowcowi nie szkodzą zimy. Kolejna zaleta tej rośliny jest taka, że kielichowiec jest odporny na choroby oraz szkodniki.

Warunki dobre dla kielichowca zachodniego

Roślina najlepiej rośnie w cieniu. Nie ma wygórowanych upodobań glebowych. – Służy jej ziemia uniwersalna albo zasadowa oraz regularne, lecz niezbyt obfite, podlewanie – zaznacza specjalista. Kielichowiec zachodni dobrze rośnie tam, gdzie jest wilgoć, np. nad potokami. Krzew dorasta do 4, nawet 5 metrów wysokości, chociaż z reguły mierzy maksymalnie 3 metry. – Na początku maja zaczyna kwitnąć. Ma czekoladowe, ciemnobrązowe, specyficznie pachnące kwiaty.

Przeczytaj: Jak uprawiać kielichowiec wonny 

Niektórym zapach kwiatów kielichowca zachodniego kojarzy się z winem albo octem. Bywa, że roślina kwitnie aż do lipca. Owoce to ciemne kulki, które dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Ciekawostką są liście kielichowca: z wierzchu są szorstkie, jak tarka, a od spodu gładkie. 

Niebezpieczny kielichowiec

Ładny wygląd to jedno, trzeba jednak uważać, ponieważ kielichowiec jest też niebezpieczny. – Roślina ta jest trucizną, bo zawiera kalikantynę, czyli związek podobny do strychniny, mającej silne właściwości toksyczne dla ludzi i dla zwierząt – zaznacza ogrodnik.
Zjedzenie rośliny spowoduje zatrucie. Te właściwości kielichowca wieki temu wykorzystywali Indianie. – W strzały wstrzykiwali wyciąg z soku z kielichowca i uzbrojeni w te strzały wybierali się na polowanie na kojoty – wyjaśnia Mikietyński.

Niektórzy Indianie wierzyli jednak w uzdrawiające moce, drzemiące w kielichowcu zachodnim. Sporządzali aromatyczną herbatkę z kory tej rośliny i pili ten wywar, gdy bolała ich głowa. Robili tak, choć bywało, że po wypiciu wywaru człowiek umierał.
– Mówi się też, że w korzeniach kielichowca znajduje się substancja, która odstrasza nornice. Ta teza nie jest jednak udowodniona – kończy Mikietyński. 

Warto się dowiedziećSposoby na zwalczanie nornic w ogrodzie

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy