Kiedy i jak sadzić pomidory? Marzec to ostatnia chwila na produkcję rozsad

O uprawie pomidorów warto pomyśleć już na początku marca. Do ostatniego tygodnia tego miesiąca przypada ostatni dobry moment wysiewu pomidorów na rozsady. Jak najlepiej sadzić pomidory? Mamy kilka cennych rad od doświadczonego rolnika-ogrodnika.
  • Rozsady pomidorów

    Zdrowe rozsady to większa szansa na obfite i przepyszne plony.

    AlchemillaMollis (Pixabay.com)

Elżbieta Wojtaszek od lat produkuje rozsady w swoim gospodarstwie rolnym. Opiera się na własnych doświadczeniach i ciągle zdobywanej wiedzy. Rolniczka przekonuje, że by uprawiać z powodzeniem pomidory i cieszyć się obfitym plonem, wcale nie trzeba sięgać po masę chemii. Najlepsze to, co naturalne. Oto kilka rad specjalnie dla naszych czytelników.

Warto przeczytać: Jakie właściwości mają pomidory

Dobre nasiona pomidorów

– Korzystam ze sprawdzonych nasion polskich producentów, co do których mam pewność, że będą rodzić i przyjmą się dobrze w naszych warunkach – podpowiada Elżbieta Wojtaszek. – Tę zasadę przyjęłam w zasadzie dla wszystkich roślin, może poza wyjątkiem niektórych gatunków ziół, które nie są dostępne w ofercie rodzimych producentów. Nasiona wyprodukowane z upraw prowadzonych w Polsce dają największe szanse na to, że wyrosną z nich silne rośliny dostosowane do panujących u nas warunków.

Odmiany pomidorów po selekcji

Dobierane odmiany przesądzają nie tylko o smaku pomidora: – Najważniejsze chyba jest, by sadzonki się dobrze przyjęły i nie chorowały – zauważa Elżbieta Wojtaszek – Dlatego wybieram odmiany odporne na choroby, dające dobre plony i nie wymagające intensywnego nawożenia. Taka selekcja daje mi gwarancję bogatego zbioru dobrej jakości pomidorów. Dodatkowo proponuję uprawę tzw. odmian amatorskich, które są popularne wśród działkowców ze względu na kształt, kolor i smak. Najpopularniejsze wśród nich są czerwony krakus oraz malinowe: bawole serce, ożarowski, warszawski, faworyt. Do tego wdzięczna odmiana koktajlowych – czereśniowy pokusa, który chyba najlepiej się udaje w uprawie ogrodniczej.

Gleba pod pomidory

– Wybieram zawsze sprawdzone podłoże od zaufanych producentów torfów – opowiada rolniczka. – Upewniam się, że nie są chemizowane i nie będą źródłem chorób. Jest to odkwaszony substrat o pH 5,5-6,5 do nabycia w sklepach ogrodniczych. Nasion wysianych do takiego podłoża nie trzeba zaprawiać. Nadaje się też dobrze przerobiony kompost, który wcześniej dla odkażenia umieszczamy w czarnych workach na śmieci i wystawiamy na słońce na dłuższy czas.

Kiedy wysiewać pomidory

– Ja osobiście sugeruję się terminami z kalendarza biodynamicznego. Wiem, że rośliny wysiewane w odpowiednich terminach są zdrowsze, lepiej rosną i plonują – wyznaje E. Wojtaszek – Ma to związek między innymi z dostępem do światła, którego odpowiednia ilość jest dla roślin szczególnie ważna. Wysiewanie pomidorów na rozsady powinno się zakończyć do 20–23 marca.

Polecamy poradnik: Jak, kiedy i gdzie sadzić pomidory

Uprawa pomidorów bez chemii

Znamy wszyscy tę mądrą zasadę, która brzmi „Jesteś tym, co jesz". Warto więc trzymać się jej i w ogrodzie, ograniczając przemysłowe, chemiczne preparaty do minimum. Takiego zdania jest też nasza rozmówczyni: – Środki ochrony roślin, uzdatniające glebę, nawozy najlepiej wybierać naturalne. Ja sama powściągliwie korzystam z gotowych nawozów, jak wszelkiego rodzaju podsypek, szczególnie unikam nawozów azotowych. Mogą między innymi spowodować to, że roślina, szczególnie przy niedoborach światła stanie się nadmiernie wybujała, a więc i wątła oraz mniej produktywna. Lepiej jest zadbać o odpowiednią ilość fosforu, potasu i magnezu, które odżywią roślinę, poprawiając wchłanialność azotu z gleby – radzi pani Elżbieta.

Przeczytaj również: Jak ekologicznie uprawiać pomidory

Hartowanie sadzonek pomidorów

Wysadzając wyhodowane w cieplarnianych domowych warunkach roślinki do ogrodu, należy przygotować je do nowego środowiska. W tym celu przez kilka dni najpierw wynosimy doniczki z sadzonkami na dwór na kilka godzin, wydłużając stopniowo czas „spaceru" do całego dnia. Na noc chowamy je do domu. Jeśli po kilku dniach nie zauważymy po sadzonkach żadnych niepokojących objawów, wysadzamy je na stałe miejsce. Pamiętając oczywiście o tym, że w ogrodzie pomidory mogą się znaleźć dopiero po ustąpieniu ryzyka przymrozków, a więc po 15 maja. Wcześniej można zacząć wysadzanie roślin do szklarni i tunelów.

Zdrowa rozsada pomidora – po czym ją poznać 

– Zdrowa sadzonka jest krzepka, o mocnej łodydze i mięsistych grubych liściach. - opisuje Elżbieta Wojtaszek – I taką sadzonkę należy wybrać. Wysoka, wybujała, o dużych jasnozielonych liściach wygląda pięknie, ale najpewniej została za bardzo podpędzona azotem, rozsada bardzo szybko rosła, prawdopodobnie miała też zbyt mało światła. Wiotkie liście może mieć sadzonka odmiany malinowe serce, ale to taka już jej natura. Inne odmiany powinny wyglądać na pierwszy rzut oka wręcz niepozornie, ale zdrowo.

Warto na to zwrócić szczególną uwagę przy zakupie, bo taka wydelikacona, popędzona sadzonka wymagać też będzie szczególnego traktowania: należy ją hartować co najmniej 10 dni, w bardziej wietrzną pogodę i słoneczną osłaniając dodatkowo starymi gazetami lub agrowłókniną. Jako osłony świetnie sprawdzą się też butelki pięciolitrowe z odciętym dnem. Jest to rozwiązanie bardziej praktyczne. 

Dowiedz się więcej na temat uprawy roślin. Wejdź na forumogrodowe.pl

Forum ogrodowe

Autor: Joanna Turakiewicz
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
porada jak porada...............średni działkowicz to wszystko wie..a ja, jako stary nie zgadzam sie tylko z jednym...tj. wysadzania pomidorów do gruntu po 15-tym maja.Porzekadło o ogrodnikach i zimnej Zośce tak samo sie sprawdza jak ....Barbara po wodzie to Święta po lodzie..czyli rzadko..w ostatnich 30 latach/prowadzę zapiski/tylko 4 razy byli zimni ogrodnicy,dwa razy przymroziło pod koniec maja,a 11 razy przymrozków juz nie było od 1-go maja/,bywało nawet,że od 1 kwietnia/.Oczywiście zależy to tez od regionu.Dla wzrostu pomidorów w pierwszym okresie po posadzeniu najważniejsza jest w miarę wysoka temperatura , a przy niższej najbardziej szkodzą opady.
bortas, 15.03.2016, 13:41
Komentarz został usunięty.
Dzięki za artykuł, bardzo przydatny, ale oto ważny dodatek do artykułu.
Czytać
Micola, 23.03.2021, 16:07