Kiedy i jak przesadzać kwiaty domowe. Poradnik

Rośliny doniczkowe tradycyjnie przesadzamy wiosną. Wtedy przyroda budzi się do życia, więc i domowe kwiaty oczekują od nas poprawy warunków do rozwoju.
  • Przesadzanie roślin doniczkowych nie tylko na wiosnę

    Temu skrzydłokwiatowi na pewno przyda się przesadzenie do nowej ziemi.

    Grażyna Zwolińska

Nie jest to jednak sztywna zasada, bo domowe kwiaty można też przesadzać później. Za najkorzystniejszy uważa się czas od marca aż do początków września.

Nie przesadzaj rośliny, gdy śpi

Skąd takie właśnie terminy? Chodzi o to, że doniczkowych roślin nie należy przesadzać wtedy, gdy są w okresie spoczynku, czyli późną jesienią i zimą. Tylko dla nielicznych gatunków okres spoczynku przypada w lecie. Np. kallę przesadzamy późną jesienią. A to dlatego, że kwitnie ona od stycznia do maja.

Warto też pamiętać, że im roślina starsza, tym rzadziej ją przesadzamy. Młodej zmiana doniczki należy się na ogół co roku. Dorosłej wystarczy zwykle raz na kilka lat. Oczywiście wiele zależy też od potrzeb danego gatunku i tego, jak bujnie rośnie.

Nowa doniczka nie powinna być zbyt duża

Gdy nie jesteśmy pewni, czy roślinie potrzebne jest już przesadzanie, wyjmijmy ją delikatnie z doniczki. Jeśli korzenie przerosły całkowicie ziemię tworząc zwartą bryłę, najwyższa pora zafundować roślinie przeprowadzkę do nowej doniczki. Nie powinna ona być o wiele większa od starej. W przypadku małych roślin wystarczy, jeśli jej średnica będzie większa o 1 cm. Przy roślinach większych – o 2–4 cm.

Nie należy dopuszczać do tego, żeby korzenie wychodziły przez otwór w dnie doniczki. Jeśli już jednak tak się stało, należy doniczkę stłuc. Dzięki temu ochronimy korzenie, zamiast je na siłę wyrywać z otworu.

Czytaj też: Rośliny doniczkowe dla początkujących i opornych 

Nie zapomnij o drenażu na dnie

Oczywistością jest, że ziemia, do jakiej przesadzimy roślinę, musi odpowiadać jej potrzebom. Dlatego najlepiej od razu kupić podłoże przygotowane dla konkretnego gatunku. Niemniej ważne jest zrobienie drenażu ze żwiru lub keramzytu na dnie doniczki. Dzięki temu nadmiar wody odpłynie i zapobiegniemy gniciu korzeni.

Bryłę korzeniową przesadzanej rośliny dobrze jest delikatnie rozluźnić przed umieszczeniem jej w nowej doniczce. Potem obsypać ziemią. Ostrożnie potrząsając doniczką, pozwolimy ziemi wypełnić wszystkie wolne miejsca. Na koniec roślinę podlewamy.

Wymień choć część ziemi

O ile przesadzanie niewielkich roślin nie jest problemem, to z wielkimi okazami bywa kłopot. Fikus Benjamina potrafi w dobrych warunkach osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Nie jest też łatwo przesadzić np. rozłożystą monsterę. Jak radzić sobie w takich przypadkach?

Niezłym rozwiązaniem może być częściowa wymiana ziemi w donicy. Polega ona na wybraniu jej wierzchniej części i dosypaniu nowego podłoża.

Czytaj też: Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jakiego podłoża używać 

Wapienny osad sygnałem

Roślinę trzeba też czasem przesadzić, gdy na powierzchni ziemi w doniczce tworzy się wapienny osad, spowodowany podlewaniem zbyt twardą wodą. Podobny osad w postaci białawych złogów może też utworzyć się na powierzchni ceramicznych nieszkliwionych doniczek. Nie wygląda to zbyt estetycznie, a jednocześnie jest dowodem na to, że ziemia w takim pojemniku nie jest już odpowiednia dla rośliny.

Autor: Grażyna Zwolińska
0komentarzy

Polecamy