Kapusta ozdobna udekoruje ogród podczas łagodnej zimy

To jedyny gatunek kapusty uprawiany do dekoracji. Jej zaletą jest to, że swój urok w pełni prezentuje jesienią. Zdobi też ogród podczas łagodnych zim. Prezentujemy kapustę ozdobną.
 • Kapusta ozdobna na rabacie ogrodowej

  Kapusta ozdobna to roślina jednoroczna, która zakwita w okresie jesienno-zimowym. Jest ona wyjątkową ozdobę ogrodu między wrześniem a grudniem. Pięknie prezentuje się również w wazonie.

  Katarzyna Laszczak
 • Kapusta ozdobna uprawiana w pojemniku

  Kapusta ozdobna ma piękne kwiatostany.

  Grażyna Zwolińska
 • Ozdobne kapusty na rabacie

  Ozdobne kapusty coraz częściej spotyka się też na miejskich rabatach i w parkach. Wynika to z faktu, że są wytrzymałe na różne warunki.

  Katarzyna Laszczak
 • Kapusty na rabacie

  Kapusty ozdobne pięknie prezentują się na jesiennych rabatach, a pozostają dekoracyjne nawet zimą (jeśli nie ma dużych mrozów).

  Katarzyna Laszczak
 • Kapusty i rośliny ozdobne z liści

  Kapusty można sadzić z kwiatami, albo roślinami o ozdobnych liściach, takich jak starce popielne, żurawki, funkie.

  Katarzyna Laszczak
 • Kapusta ozdobna

  Kapusta ozdobna może rosnąć w doniczce.

  Grażyna Zwolińska
 • Kapusta ozdobna

  Kapusta ozdobna może zdobić ogród nawet podczas łagodnej zimy.

  Grażyna Zwolińska
 • Kolorowe kapusty ozdobne

  Kapusty ozdobne najczęściej przebarwiają się na fioletowo, różowo lub kremowo.

  Katarzyna Laszczak

Główną ozdobą kapusty ozdobnej są liście. Ich barwa może być bardzo różna, począwszy od białej i różowej, skończywszy na zielonej oraz fioletowej. Także ich kędzierzawy kształt przyciąga wzrok.

Najpiękniej kapusta dekoracyjna wybarwia liście w słońcu

W warunkach naturalnych rośnie na południu Europy i w Azji. Ma od 25 do 50 cm wysokości. Lubi słońce, ale nie przeszkadza jej też cień. Może jednak wtedy mieć mniej kolorowe liście. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych od wiatru w średnio żyznej i wilgotnej glebie. Jej nasiona trzeba wysiać do zimnego inspektu lub na rozsadnik w okresie od marca do maja. Można też (jeśli tylko będzie taka możliwość) kupić gotową rozsadę i posadzić do gruntu w maju. Ta łatwa w uprawie roślina ma odmiany jednoroczne i dwuletnie, wymagające przykrycia na czas mrozów.

Warto zobaczyćKolorowy kalafior w ogrodzie – warunki uprawy i wykorzystanie 

Kapusta ozdobna ma nie tylko piękne liście, ale i ciekawe kwiatostany, złożone z drobnych, żółtych kwiatów.

Kapusta ozdobna w bukietowych i nagrobnych kompozycjach

Kapusta ozdobna dobrze prezentuje się zarówno na jesiennej rabacie w ogrodzie, jak i w pojemniku na tarasie czy balkonie. Można ją też ściąć i umieścić w domu w wazonie. Jej kolorowe rozetki w pastelowych kolorach są świetnym dodatkiem do bukietowych kompozycji.

Ostatnio kapusta ozdobna pojawia się też w roli kwiatu nagrobnego. Przed 1 listopada można kupić ją w doniczce. Ma krótką nóżkę i kędzierzawą rozetkę. Można ją po ścięciu włożyć we florystyczną gąbkę nasączoną wodą. W obu postaciach bardzo długo zachowuje świeżość. Niestraszny jej przymrozek i niewielkie opady śniegu.

Ciekawostką jest to, że z kapusty ozdobnej można robić gołąbki lub bigos, bo jest ona jadalna.

Przeczytaj też: Rośliny, które zdobią ogród zimą 

Kapusta ozdobna o kwiatach jak róża

Coraz częściej można zobaczyć kapustę ozdobną wkomponowaną w ogrodowe rabaty. Bywa stosowana na miejskich klombach i parkowych rabatach. Sadzona jest też w miejscach, gdzie inne rośliny są zbyt delikatne, żeby się udawały.

Są zagorzali zwolennicy tej oryginalnej rośliny, ale są też jej zdecydowani przeciwnicy, uważający ją za brzydką i nieelegancką. Tych ostatnich nie przekonają pewnie nawet odmiany kapusty ozdobnej kształtem liści przypominające kwiaty róż.

Zobacz: Rośliny na ozdobne rabaty wzdłuż płotów 

Autor: Grażyna Zwolińska
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

dostałam taką w dzień ślubu. Bardzo bardzo oryginalny wygląd. Podobało mi się, i teraz sama kilka razy kupowałam takie cudo w prezencie
Weronika, 13.01.2012, 11:17
zembrowski, 16.01.2012, 09:52
gdzie mozna kupic
zembrowski, 16.01.2012, 09:53
kupiłam w internecie jest piekna kwitnie do tej pory 1 listopada wstawiłam do wody na cmentarzu pieknie wyglada do tej pory.polecam
margola, 24.01.2012, 01:13
z czego sie cieszysz to sie nosi na cmentarz ta krowa ktora ci to dała w dzień twojego ślubu sama to powinna zeżreć miała by więcej rozumu a ty poczytaj zanim kogoś obrazisz
Kowalska, 26.04.2012, 09:30
jak można się cieszyć z kapusty w dniu swojego ślubu widać ,że jest ci wszystko jedno ,z buraka pewnie ucieszylabyś się bardziej też sie go da ozdobić,ale z ciebie rzepa. Szok gdzie cie wyhodowali?????.
Kowalska, 09.05.2012, 11:57
Nie rozumiem waszych agresywnych I aroganckich odpowiedzi. Dostała kwiatka, podobał jej się I co z tego. A co do grobów, nie wiem gdzie na cmentarz kapuste się nosi. To może zwyczajnej kapusty jeść nie należy bo z tej samej rodziny? Nie wiem skąd pochodzicie, ale wyluzujcie. To że jakiś kwiatek jest ,,modny'' na cmentarzu bierze się Zazwyczaj z odpornosci na zmiany temperatur I niedobory wody.
kwiatek, 17.10.2012, 09:01
to nie jest zwykła kapusta popierwsze która jesz , i tez dostałam i sama kupowałem bukiet z ta kapusta, nie jest jednym z babcinych kwiatów które dają do wiązanek a ktoś kto ma trochę wyobraźni i talentu artystycznego napewno dodając w odpowiedniej formie i buraka do bukietu to oczy by wyszły z wrażenia u podziwu a na widok ceny jeszcze bardziej
Ola, 29.01.2013, 13:16
głupich nie sieją rodzą sie same przeproś osoby ,którym to dałaś
Kowalska, 30.06.2012, 15:08
Kowalska ty prostaczko opanuj się, to że się nie znasz nie znaczy że masz prawo innych obrażać, wyłazi z ciebie buractwo i cebulactwo
Adamczyk, 28.10.2013, 18:21
ta która ci to wręczała miała na pewno różową sukienkę i sztuczne rzęsy ha ha ha
Wiercioch Maria, 11.08.2012, 16:00