Kalina koralowa: roślina zdobiąca wiosną i jesienią

W maju i czerwcu kalina koralowa obsypuje się białymi kwiatami zebranymi w baldachy, które we wrześniu zamieniają się w intensywnie czerwone korale. Jej owoce to pokarm dla ptaków w czasie zimy.
 • Owoce kaliny koralowej

  Kalina koralowa jest jednym z dwóch dziko rosnących gatunków kaliny, którą możemy spotkać na terenie Polski. Kalina pod koniec lata obsypuje się koralami, które przetrwają na krzewie nawet całą zimę.

  Olya-02 (Pixabay.com)
 • Kwiaty kaliny koralowej

  Kalina koralowa kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jej kwiatostany są duże i płaskie. Białe kwiaty w miarę przekwitania stają się różowe i nie pachną.

  Anita Koszałkowska
 • Owoce kaliny koralowej późnym latem

  Pavlofox (Pixabay.com)
 • Owoce kaliny koralowej zimą

  Młode krzewy kaliny koralowej warto na zimę osłonić, ponieważ mogą przemarzać.

  Olesya88 (Pixabay.com)
 • Kalina koralowa to piękna dekoracja o każdej porze roku

  marikoja (Pixabay.com)
 • Owoce kaliny koralowej

  Anita Koszałkowska

Kalina koralowa to duży, liściasty krzew, który szybko się rozrasta (sięga nawet 4 metrów wysokości i szerokości). Dlatego decydując się na jej posadzenie, należy wybrać odpowiednie miejsce. Najlepiej na trawniku lub przy płocie albo pergoli. Kalina wymaga żyznej i wilgotnej gleby, w przeciwnym razie nie będzie odporna na ataki szkodników, m.in. mszycy.

Polecamy do ogrodu: Kalina sztywnolistna – charakterystyka, warunki glebowe tego krzewu 

Jak dbać o kalinę

Jeśli gleba w ogrodzie jest słabej jakości, miejsca w których będzie rosła kalina można wzbogacić próchnicą. Roślina lubi słońce, choć udaje się także w półcieniu. Najobficiej kwitnie w intensywnym słońcu. Kalinę koralową trzeba osłonić od wiatru.

Przeczytaj PORADNIK: Odmiany kaliny koralowej – jak je uprawiać i przycinać 

Nie trzeba jej ciąć, wystarczy usunąć słabe lub uszkodzone pędy. W lipcu i sierpniu, w przypadku gdy krzew jest bardzo gęsty, można wykonać cięcie odmładzające. Na przełomie września i października liście przebarwiają się na kolor żółty i czerwony, po czym opadają.

Owoce kaliny trzeba przemrozić

Purpurowoczerwone owoce mają specyficzny zapach, są też gorzkie. Aby nadawały się do spożycia, muszą być przemrożone. W swoim składzie mają dużo witamin C i PP oraz kwasy organiczne. Są składnikiem preparatów hamujących krwotoki i obniżających ciśnienie. Owoce kaliny przetrwają na krzewie nawet całą zimę, stając się upragnionym pokarmem ptaków. 

Warto poznać: Rośliny, które zdobią ogród zimą 

Autor: Anita Koszałkowska
0komentarzy