Kalendarz pylenia. Jakie rośliny i kiedy powodują alergie

Wiosną rośliny kwitną. Pyli więc cis, a zaraz po nim topola. Krótko po niej pylenie rozpoczyna sosna. To tylko wybrane przykłady. Piszemy, jakie drzewa, kwiaty czy byliny pylą i mogą dać się we znaki alergikom wiosną oraz latem.
  • Alergia

    Uznawana za najładniejszą porę roku wiosna niektórym źle się kojarzy, ponieważ w tym sezonie wielu ludzi cierpi na alergię.

    Cenczi (Pixabay.com)

Niby wiosna to najpiękniejsza pora roku, a jednak część ludzi jej nie cierpi. Tę grupę stanowią alergicy. Gdy zaczyna się okres pylenia, u osób uczulonych zaczyna się katar, drapanie w gardle i łzawienie oczu, czasem też swędzenie skóry. To często przez unoszące się w powietrzu pyłki. Piszemy, jakie rośliny i w jakich miesiącach pylą.

Warto przeczytać: Te rośliny mogą Cię poparzyć 

Dlaczego rośliny pylą

– Rośliny pylą dlatego, że kwitną i w ten sposób się rozmnażają. To, kiedy jaka roślina pyli, zależy w głównej mierze od pogody oraz od specyfiki konkretnej rośliny czy gatunku roślin. Podane terminy są zatem danymi orientacyjnymi – zaznacza Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Ogrodnik dodaje: – W drugiej połowie kwietnia zazwyczaj kończą pylić cisy, jałowce i leszczyny. Zaraz zaczną pylić topola oraz olcha.

Krótko po nich do pylących, a więc mogących uczulać, roślin dołączy sosna. – Mniej więcej w połowie maja na kałużach będzie można dostrzec żółte naloty. To właśnie pyłek pochodzący z sosny.
Czasem już w maju, ale zazwyczaj w czerwcu będą pylić trawy, zależnie od gatunku, a także zioła. – Do tych drugich zalicza się miętę, melisę i lawendę – wymienia Mikietyński.

Ściąga dla alergika, czyli kalendarz pylenia

Przedstawiamy kalendarz pylenia roślin w sezonie wiosennym i letnim. Warto zaznaczyć, że niektóre rośliny pylą bardzo długo, przykładowo trawy, u których okres pylenia obejmuje kilka miesięcy, najczęściej od maja do lipca lub nawet sierpnia.

  • Kwiecień – brzoza, topola, olcha, wierzba, klon
  • Maj – dąb, buk, babka, jesion
  • Czerwiec – trawy, czarny bez, żyto, komosa
  • Lipiec – pokrzywa, szczaw, lipa, zarodniki grzybów mikroskopowych (czyli grzybów pleśniowych) z rodzaju Cladosporium i Alternaria
  • Sierpień – bylica, ambrozja

Polskie Towarzystwo Alergologiczne opracowało kalendarz pylenia roślin w Polsce, dostępny pod adresem kalendarz zbiorczy pyleń.

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy