Kaktusy, zielistka, dracena czyli kwiaty dla zabieganych. Poradnik

Zazwyczaj kwiaty domowe, by zdrowo rosły wymagają wielu zabiegów. Są jednak takie gatunki, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Takie kwiaty szczególnie sprawdzą się w domach ludzi zapracowanych.
 • Sukulenty i kaktusy

  Sukulenty czyli rośliny, które gromadzą wodę, są łatwe w uprawie i doskonale znoszą przesuszone podłoże. Do wyboru mamy całe mnóstwo ich gatunków.

  Pexels (Pixabay.com)
 • Kaktusy

  Kaktusy słyną z tego, że można je rzadko podlewać. A zimą można nawet w ogóle przestać to robić (ale jednocześnie trzeba im zapewnić chłód).

  Herbert2515 (Pixabay.com)
 • Sukulenty w doniczce

  Sukulenty doskonale nadają się do tworzenia kompozycji doniczkowych.

  PublicDomainPictures (Pixabay.com)
 • Aloe vera

  Aloes nie ma prawie żadnych wymagań, więc mówi się, że "rośnie sam".

  Birgit_H (Pixabay.com)
 • Zielistka

  Zielistka była kiedyś bardzo popularną rośliną doniczkową. Warto sobie o niej przypomnieć, bo jest ładna i odporna na zaniedbanie.

  Structuro (Pixabay.com)
 • Kaktusy

  Sukulenty, a wśród nich kaktusy, są idealną ozdobą w mieszkaniu osób mających mało czasu na pielęgnację roślin. Kaktusy nie wymagają bowiem częstego podlewania.

  www.futuregardens.pl
 • Grubosz nazywany drzewkiem szczęścia

  Grubosze to sukulenty bardzo wytrzymałe. Preferują suche podłoże.

  www.futuregardens.pl
 • Zamiokulkas

  Zamiokulkas jest rośliną doniczkową mało wymagającą. Jednak, jak każdą roślinkę, od czasu do czasu należy odżywić nawozami.

  www.inwestkwiat.pl
 • Dracena w doniczce

  Dracena jest rośliną bardzo popularną w naszych mieszkaniach. Mało kto wie, że nie wymaga szczególnej pielęgnacji.

  www.inwestkwiat.pl

Kwiaty doniczkowe muszą być zadbane. Wtedy nie tylko pięknie się prezentują, ale i zdrowo rosną. O kwiaty jednak trzeba dbać, w przeciwnym razie zamiast zdobić, oszpecą nasze otoczenie.
Jeśli zatem nie cierpimy na nadmiar wolnego czasu, trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem rodzajów roślin do naszego mieszkania. Wybierzmy rośliny, które będą rosły nawet długo niepodlewane, wtedy będziemy mieć pewność, że ekstremalne warunki im nie zaszkodzą.

 Warto przeczytaćKwiaty doniczkowe do jasnych pomieszczeń 

Wyróżnić możemy około ośmiu takich gatunków, które przetrwają długotrwałą suszę bądź brak odpowiedniego oświetlenia.

Sukulenty: grubosz, aloes i kaktusy nie wymagają obfitego podlewania

W domach osób zapracowanych i zabieganych świetnie sprawdzą się sukulenty. To rośliny, które doskonale przystosowały się do życia w warunkach bardzo gorących, dzięki możliwości magazynowania wody w różnych tkankach. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje aloes, kaktusy czy grubosze. Te gatunki z całą pewności przetrwają długotrwałe susze.

 • Grubosz jajowaty (owalny) – roślina idealna dla zapominalskich. Nie wymaga, podobnie jak kaktusy sporej ilości wody. Zbyt obficie podlewana na pewno zmarnieje. Zaletą grubosza jest fakt, że nawet w bardzo suchym i gorącym pomieszczeniu czuje się doskonale. Należy tę roślinę zatem bardzo rzadko podlewać, w zależności jaka panuje w mieszkaniu temperatura. Jeśli wynosi ok. 20 stopni Celsjusza, to grubosza podlewamy raz na dwa tygodnie, wtedy gdy ziemia jest już przesuszona. Pamiętajmy! Lepiej zapomnieć o podlaniu grubosza niż robić to za często. Jest jednak jeszcze jedna ważna sprawa, by przycinać go często, w zależności, jaką wysokość drzewka chcemy osiągnąć. Jako podłoże odpowiedni jest piasek ze żwirkiem i torfem. Raz na miesiąc zaleca się zasilić grubosza odżywką, taką jak do kaktusów.
  Warto przeczytać: Uprawa grubosza, czyli drzewka szczęścia 

 • Kaktusy – te kwiaty zna każdy z nas i w zasadzie ważne, by wiedzieć o nich jedno. Kaktusa podlewać należy z umiarem, podobnie jak grubosza, lepiej go przesuszyć niż obficie podlać. Kaktusy pochodzą z obu Ameryk. Nasze parapety zdobią najczęściej te z Boliwii. Mimo ograniczonej ilości wody, której potrzebują, powinny być trzymane przez cały rok w optymalnej temperaturze. A co kilka lat wymagają przesadzania. Pamiętajmy, że w mieszkaniu najlepiej zaprezentują się małe kaktusy doniczkowe.

 • Aloes – to kolejna roślina, u której nadmiar wody może spowodować gnicie. Kiedy chcielibyśmy roślinę podlać należy najpierw przesuszyć podłoże. Aloes znany jest głównie ze swoich leczniczych właściwości.


Grubosz w doniczce
Grubosz ma piękne, mięsiste liście.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Zobacz też: Zamioculcas zamiolistny - podlewanie, rozmnażanie, przesadzanie 

Rośliny, które doskonale znoszą suszę

 • Zamiokulkasten kwiat nawet bardziej niż kaktus czy grubosz nie lubi podlewania wodą a tym bardziej zraszania. Nie wymaga też nasłonecznionego miejsca, dlatego staje się tak bardzo popularny wśród współczesnego społeczeństwa.
 • Zielistka – roślina nie wymagająca wiele zabiegów pielęgnacyjnych, jednak jest rośliną którą co najmniej raz w tygodniu należy podlać, wymaga stałej wilgoci. Nie zaszkodzą jej jednak nawet słabe warunki oświetleniowe. Ale dobrze czuje się w cieniu czy na pełnym słońcu.
 • Dracena – to bardzo popularna roślina. Podlewamy ją rzadko, ale obficie. Wytrzymuje przesuszenie podłoża. Zimą jej nie nawozimy. Zabiegi pielęgnacyjne rozpocznijmy w lutym lub marcu. Najlepiej sprawdzi się nawóz do rozpuszczania. Pierwsza dawka powinna być słabsza niż dalsze. Dracena może rosnąć nawet w cieniu, nie służy jej ostre słońce, świetnie zaś znosi miejsca cieniste.

Dużo wody - mało pracy

Odwrotne wymagania ma tzw. szczęśliwy bambus. Tę roślinę po prostu trzyma się w wodzie. Najlepiej przeznaczyć dla niej wysokie, szklane naczynie.  Pędy powinny być zanurzone na głębokość ok 4-5 cm. Co dwa tygodnie wodę należy wymienić (najlepiej, żeby była wcześniej odstana). Musi mieć też dostęp do światła.
Tę roślinę można uprawiać także w doniczce z ziemią, jednak wtedy wymaga regularnego podlewania, bo choć może rosnąć w samej wodzie, to zalana ziemia jej nie służy. Nie znosi też przesuszenia.
Warto też wiedzieć, że chociaż ta roślina przypomina bambus i jest nazywana "szczęśliwym bambusem", a w rzeczywistości jest draceną – a dokładniej: to dracena Sandera.

Polecamy poradnik: Jak dbać o dracenę w doniczce 

Zaprezentowana flora to gatunki roślin, które świetnie radzą sobie w szczególnie ekstremalnych warunkach. Ale z unikaniem ich pielęgnacji nie należy przesadzać. Nie są to bowiem rośliny sztuczne, które można postawić byle gdzie. Od czasu do czasu wymagają zainteresowania i konkretnych zabiegów. W miarę możliwości starajmy się zatem dać im od siebie jak najwięcej, wtedy będziemy pewni, że przetrwają wiele suchych dni.


Szczęśliwy bambus
Tę roślinę często uważamy za bambus. Jednak jest to dracena Sandera. Doskonale rośnie w wodzie, a dodatkowo potrzebuje światła.Fot. Xeizut (Pixabay.com)

Autor: Agata Kaźmierczak
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

koki, 23.01.2013, 18:38
dobrze , że piszecie o tych kwaitach, bo w dzisiejszych czasach ludzie sa tak zabiegani, że dla flory nie ma czasu!
kornel, 23.01.2013, 18:43
bardzo zainteresował mnie Pani artykuł!
magda, 23.01.2013, 18:45
Te kwiaty, co najmniej sa wymagające sa najbrzydsze i wygladaja w mieszkaniu nieciekawie. Pozdrawiam.
mirena, 25.01.2013, 11:41