Kaktusy w mieszkaniu – co zrobić, by zakwitły

Tagi:
Kaktusy zapadają w sen zimowy jak niedźwiedzie, jednak... śpią trochę krócej. Odpoczynek potrzebny jest kaktusom, by mogły pięknie wyglądać i zakwitnąć.
 • Kwitnący kaktus

  Kaktusy mają barwne kolce, kwiaty oraz kształty. Wraz z dobrze dobranymi do nich dodatkami lub dekoracyjnymi osłonkami mogą być stylowym uzupełnieniem nowoczesnego wnętrza.

  cgiraldez (morguefile.com)
 • Pięknie kwitnący kaktus

  rezdora70 (morguefile.com)
 • Kaktus kwitnący na różowo

  burns311 (morguefile.com)
 • Kaktus w doniczce ozdobnej

  Jaqueline (morguefile.com)

– Kaktus uważany jest za doskonały dodatek do nowoczesnych wnętrz, a także za roślinę dla leniwych. Jednak w rzeczywistości jest inaczej – tłumaczy Andrzej Gawryluk, hodowca kaktusów z Białegostoku – trzeba o niego dbać i cierpliwie czekać na jego zakwitnięcie.

Polecamy: Grudnik to kaktus kwitnący w grudniu

Co zrobić, by kaktus zakwitł?

Żeby wydobyć piękno kaktusów, należy je regularnie pielęgnować. Aby kwitły, muszą przejść w stan zimowego spoczynku. Oznacza to, że od końca września lub początku października, należy przestać podlewać roślinę. Następnie, kiedy ziemia w doniczce wyschnie, trzeba przenieść kaktusa w ciemne, chłodne miejsce. Po zimowym odpoczynku, od marca do maja rozpoczyna się okres wegetacji. Dzięki wodzie i słońcu kaktus odżywa w ciągu 2–3 dni.

Większość osób uważa, że kaktusy to rośliny wieloletnie, delikatne i że nie trzeba ich często podlewać. Nie wiedzą natomiast, że kaktusowi wodę nalewa się jedynie w podstawkę oraz że istnieją specjalne odżywki przeznaczone dla tych roślin.

Pan Andrzej zajmuje się kaktusami od 20 lat. Największy, jakiego wypielęgnował, sięgał do sufitu. – Kiedyś miałem dużo więcej kaktusów. Moja kolekcja w szczytowym momencie zajmowała dwa prawie dwumetrowe parapety, a w każdej doniczce rósł zwykle więcej niż jeden kaktus. Jednak z każdą wizytą gości liczba roślin się zmniejszała, ponieważ z przyjemnością oddawałem im te, które wpadły im w oko. Koledzy często brali kaktusy dla swoich żon – opowiada pan Andrzej. – Podarunek zwykle stanowił dodatek do przeprosin – dodaje.

Przeczytaj: Kwitnące kaktusy do uprawy w doniczce 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: oddział białostocki Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów
0komentarzy