Kaktusy doniczkowe potrzebują zimowego spoczynku

Dlaczego zimą kaktusy powinny być w chłodnym pomieszczeniu? Co się stanie, jak zostawimy je na zimowe miesiące w ciepłym pokoju? Nic, poza tym, że nie zakwitną.
 • Kwitnący kaktus

  Katusy najlepiej przenieść do chłodniejszego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie. Rośliny te zimą muszą odpocząć.

  Sweetlouise (Pixabay.com)
 • Kaktus - kwiaty

  W naszych domach kaktusy stosunkowo rzadko kwitną, bo nie przechodzą koniecznego okresu odpoczynku.

  FotoRabe (Pixabay.com)
 • Kaktusy

  Kaktusy są przyzwyczajone do pory suchej. Jeśli im taką zapewnimy, powinny zakwitnąć.

  Sweetlouise (Pixabay.com)
 • Kaktusy

  ZImą kaktusów nie podlewamy i nie nawozimy. Za to powinniśmy im zapewnić chłód - temperaturę od 5 do 15°C.

  Congerdesign (Pixabay.com)

Wiele osób ma w domu kaktusy doniczkowe, ale tylko niektórym udaje się doczekać ich pięknych kwiatów. Bo i też tylko niektórzy decydują się na tak drakoński sposób, jak całkowite zaprzestanie ich podlewania przez ponad pół roku. A to konieczny warunek, by zakwitły.

W suszy i chłodzie od jesieni do wiosny – to lubią kaktusy

Drugim warunkiem jest zapewnienie im niższej temperatury niż ta, jaka panuje zimą w naszych mieszkaniach. Najlepiej takiej od 5 do 15°C. Jeśli nie mamy pomieszczenia gospodarczego, werandy czy jasnego garażu, o taką temperaturę trudno.

Warto wiedzieć: Jak przesadzać kaktusy. Poradnik

Niepodlewane kaktusy z czasem zaczynają wyglądać coraz gorzej. Kurczą się, szarzeją. Nie trzeba jednak wpadać w panikę. Tak ma być. W naturze przyzwyczajone są do długich okresów suszy. Wytrzymują niekiedy nawet osiem miesięcy bez wody.

Jedynie nieliczne kaktusy (głównie te szczepione na niewielkich podkładkach) wymagają symbolicznego podlewania. Łyżkę wody dajemy im w połowie stycznia, potem w lutym i marcu, aż do początku wegetacji.

Nie podlewamy, nawet jak stoją w cieple

W naturalnych warunkach kaktusy rosną w rytm pór deszczowych i bezdeszczowych. W naszej strefie klimatycznej okres zimowego spoczynku ma pomóc im przetrwać czas, gdy jest zbyt mało światła dla prawidłowego rozwoju.

Niepodlewane zimą kaktusy można też trzymać w temperaturze pokojowej ok. 20°C. Niektóre ich rodzaje nawet wolą to, niż niskie temperatury. Dotyczy to choćby Melocactusów i Discocactusów.

Generalna zasada jest taka: zimą kaktusów nie podlewamy, nawet jeśli nie stoją w chłodnym miejscu.

Czytaj też: Hiacynty uwodzą także zimą 

Chłodziarka parapetowa trochę jak akwarium

Jeśli nie mamy chłodnego pomieszczenie, możemy przygotować dla kaktusów chłodziarkę parapetową. Wystarczy odizolować strefę parapetu od reszty mieszkania i kaloryfera umieszczonego pod oknem. Wykorzystamy w ten sposób chłodne powietrze przy szybie. Jako cięższe spłynie w dół, akurat na kaktusy.

Kaktusy można postawić na parapecie na płycie ze styropianu. Potraktować szybę, jako jedną ze ścian swoistego akwarium, a pozostałe ścianki zrobić np. z grubej folii lub kartonu.

W takiej chłodziarce temperatura potrafi być o kilka, na nawet o kilkanaście stopni niższa niż w reszcie pokoju. Kiedy tylko wiosenne słońce zacznie przygrzewać, chłodziarkę likwidujemy.

Obudzone kaktusy szybko dojdą do formy

Zasuszone kaktusy błyskawicznie odzyskują formę. po wznowieniu wiosną podlewania. Moment jego rozpoczęcia zależy od tego, gdzie przechowywaliśmy rośliny. Jeśli w pokoju na parapecie, wegetację można uruchomić już pod koniec marca. Najlepiej zacząć od spryskania roślin wodą. Wchłoną ją całą swoją powierzchnią. Niedługo po tym zaczynamy podlewanie. Początkowo nie powinno być zbyt obfite i częste. Zresztą kaktusy mają to do siebie, że lepiej o podlewaniu czasem zapomnieć, niż podlewać za często.

Pierwsze podlewanie można połączyć z nawożeniem, choć niektórzy kaktusiarze mają inne zdanie. Pobudzone do życia kaktusy szybko powiększą swoje rozmiary i odwdzięczą się kwiatami.

Czytaj też: Rośliny, które zdobią ogród zimą 

Autor: Grażyna Zwolińska
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

...wyglądał, jakby nadszedł jego koniec i wyrzuciłam :( a teraz widzę, że to był błąd. Człowiek uczy się całe życie
gosia33, 07.12.2011, 09:03
Mały szczegół - na fotce jest wilczomlecz, który jest co prawda sukulentem, ale nie kaktusem ;)
dawid, 07.12.2011, 09:26
To prawda, sam zrobiłem gablotę na parapet okienny by przezimować kaktusy. Temperatura jaką mają moje kaktusy wynosi 12-16 stopni. JEST to odpowiednia temperatura dla kaktusów ciepło i zimnolubnych.Od lat zimuje w ten sposób. Nie ponoszę żadnych strat.Wiosną kwitną obficie. Polecam w ten sposób zimować kaktusy na parapecie okiennym.
okraska, 17.12.2012, 10:18