Juka ogrodowa (karolińska) - jak ją uprawiać, pielęgnować, przezimować i rozmnożyć

Podpowiadamy, jakie warunki trzeba zapewnić juce, żeby dobrze rosła w ogrodzie.
  • Kwitnąca juka

    Ta piękna roślina kwitnie między czerwcem a sierpniem. Juka doskonale prezentuje się na dobrze utrzymanym trawniku.

    Grażyna Zwolińska
  • Juka w ogrodzie

    Juka pięknie wygląda też w grupach.

    Grażyna Zwolińska

Tę niewymagającą roślinę można polecić nawet początkującym ogrodnikom. Juka wygląda bardzo egzotycznie, ale świetnie radzi sobie w polskich warunkach. A jej kwiaty należą do najbardziej okazałych, jakie możemy mieć w ogrodzie.

Jakie wymagania ma juka ogrodowa

 Juce ogrodowej do szczęścia wystarczy dużo słońca. Nie należy jej więc sadzić w zacienionych miejscach, bo może wcale nie zakwitnąć. Nie musi mieć szczególnie żyznej ziemi. Ważne, żeby nie była ona zbyt mokra, a zwłaszcza z wodnymi zastoinami. Najlepsza jest gleba przepuszczalna, lekko piaszczysta, o alkalicznym odczynie. W naturze juki rosną nawet w bardzo mało zasobnej ziemi. Całe ich kolonie można oglądać latem na zboczach w pobliżu autostrad na południu Hiszpanii. Gdy kwitną, wyglądają niesamowicie.

Przeczytaj również:  Jak uprawiać wiesiołek – źródło leczniczego oleju i ozdoba rabat 

Juka w Polsce kwitnie między czerwcem a sierpniem. Doskonale prezentuje się np. na dobrze utrzymanym trawniku. Choć lubi być solistką zwracającą na siebie uwagę gości, pięknie prezentuje się też w grupach. Dobrze wygląda także z niskimi bylinami okrywowymi oraz trawami. Może być ciekawym elementem niejednego ogrodu skalnego.

 


Kwiaty juki kalifornijskiej
Kwiaty juki karolińskiej wyglądają jak duże, biało-kremowe dzwonki i są bardzo liczne. Mają przyjemny, ale delikatny zapach.Fot. Hans (Pixabay.com)

O czym pamiętać, uprawiając jukę karolińską 

Jukę karolińską, bo ta odmiana jest najczęstsza w naszych ogrodach, kupujemy (lub dostajemy od przyjaciół) w postaci niedużej sadzonki. W pierwszym roku na pewno nam nie zakwitnie. Zwykle robi to dopiero po dwóch-trzech latach. Ale naprawdę warto na jej kwiat poczekać.

Pamiętajmy jednak, że ze względu na bardzo długie i głęboko wchodzące w ziemię korzenie, miejsce do posadzenia tej rośliny powinno być wybrane z namysłem. Przesadzanie juce nie służy. Może się nie przyjąć, a w najlepszym razie opóźni swoje kwitnienie. Trudno też ją całkiem usunąć z ogrodu, jak się już w nim zagnieździ. Zwykle jednak wyrzucanie jej nawet nam nie przychodzi do głowy.

Wprawdzie juka nie lubi zbyt wiele wilgoci, a zwłaszcza stojącej wody, ale jednak w okresie dużych upałów trzeba ją obficie podlewać. Wiosną dobrze dać jej trochę płynnego nawozu. Pozwoli to na przygotowanie jej do kwitnienia. Latem nawóz dodajemy regularnie, gdyż ze względu na dużą ilość kwiatów, roślina może być osłabiona. Trudniej wtedy przetrwa zimę.

Po przekwitnięciu kwiatów należy usunąć wszystkie uschłe części rośliny. Mogą tkwić na niej długo, co nie wygląda zbyt efektownie.

Zimowanie juki

Generalnie juka doskonale znosi polskie zimy. Jedynie gdyby miały się zdarzyć mrozy rzędu minus 25°C, można ewentualnie ziemię wokół niej wyściółkować korą i obłożyć świerkowymi gałązkami. Ponieważ liście tej rośliny są zimozielone, nawet zimą, gdy spadnie śnieg, zdobią ogród.

Podpowiadamy: Jak założyć łąkę kwietną i co na niej posiać 

Juka ogrodowa choroby

Zaletą juki jest to, że nie jest podatna na choroby wirusowe, nie imają się jej też szkodniki, pod warunkiem, że zapewnimy jej minimum tego, co jej potrzeba. Można ją więc polecić nawet niezbyt doświadczonym ogrodnikom.

Jak rozmnożyć juki ogrodowe

Młode juki najłatwiej zdobędziemy dzieląc większe okazy. Najlepiej zrobić to na wiosnę. Wystarczy wykopać całość i od rośliny matecznej oddzielić młode sadzonki. Powstałe rany, zarówno na głównej roślinie, jak i na młodych, należy zabezpieczyć preparatami grzybobójczymi, gdyż właściwie jedynie tam lubią rozwijać się choroby. Uzyskane sadzonki wsadzamy bezpośrednio do ziemi i przycinamy im liście, by szybciej się przyjęły i ukorzeniły.

Autor: Grażyna Zwolińska
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Mam osobiście jukę w ogrodzie, cieszy oczy wszystkich ,obdarzyłam wszystkich z ulicy i znajomych. Jest to roślina nie do wykorzenienia, przy przesadzaniu jezeli zostanie kawałek kłącza, to za rok wyrastają nowe pędy. Jedyną wadą, przynajmniej w moim ogrodzie jest gromadzenie się ślimaków tych z żółtymi paskami w zagłębieniu liści.Polecam wszystkim miłośnikom bylin,bo naprawdę jest rewelacyjna i nie sprawia żadnych kłopotów w hodowli.
Jest jeszcze jedna odmiana juka meksykańska, która ma większe kwiaty i bardziej okazałe pędy. Chcę zaznaczyć, że kwiaty juki są jadalne i często stosowane do ozdoby do potraw. Juki nie należy osłaniać, ani nie związywać na zimę .
Anonim, 01.07.2011, 20:42
Komentarz został usunięty.