Jodła, sosna, świerk – które drzewko wybrać, by choinka stała jak najdłużej

– Tylko żywa jest prawdziwa, a do tego zapewnia domową aromaterapię – mawiają ci, którzy nie uznają sztucznych choinek. Miewają natomiast problem, jak rozpoznać te drzewka iglaste. Tłumaczymy różnice między jodłą, sosną i świerkiem.
 • Drzewko świąteczne

  Żywa choinka na Święta nie ma sobie równych. Warto już teraz o niej pomyśleć. W końcu jest ona centralnym elementem każdego świątecznego wystroju.

  mamanduvar (Pixabay.com)
 • Jodła koreańska

  Szyszki jodły są sterczące. Z daleka wyglądają jak świece.

  Antranias (Pixabay.com)
 • Sosna

  Sosna ma kuliste szyszki, rosną one wokół gałązki.

  Felix Mittermeier (Pixabay.com)
 • Świerk

  Świerk ma zwisające podłużne szyszki. Przypominają sople.

  Manfred Richter (Pixabay.com)

Jodła, sosna i świerk to najpopularniejsze choinki w polskich domach. W naturalnych warunkach rosną nawet do 50 metrów wysokości. Te, które sprowadzamy do domu na święta Bożego Narodzenia, z reguły nie przekraczają 2 metrów wysokości. Te w lasach żyją niekiedy po kilkaset lat. A nasze, w warunkach domowych – maksymalnie miesiąc.

Jodła

Pokrój drzewa jest najczęściej strzelisty. – Jodła ma pojedyncze igły o przeciętnej długości od 2 do 4 centymetrów – tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Igły jodły są z wierzchu zielone, a patrząc od spodu – srebrnoszare. Te igły nie kłują. Kora jodły ma popielaty odcień. Jej szyszki są podłużne i sterczą do góry niczym ramiona w świeczniku. Drzewko pachnie – i to delikatnie – dopiero wtedy, gdy się je poruszy. Zaletę jodły jest to, że jej igły nie opadają (albo robią to w niewielkim stopniu), tylko zasychają na gałązkach. Krótko mówiąc - ta choinka nie śmieci.

Polecamy także: Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja - jak ją wybrać i jak o nią dbać

Sosna

Ma długie, bo 5-, a nawet 6-centymetrowe, kłujące igły w zielonym, ewentualnie niebieskozielonym kolorze. – Te igły nie są pojedyncze. Najczęściej spotykane są sosny 2-igielne, mianowicie z jednej zawiązki wystają po dwie igły. Wyjątek stanowi sosna wejmutka, u której w jednym tzw. pęczku znajduje się pięć igieł –  podkreśla Mikietyński. –  Szyszki sosny są przeważnie owalne lub okrągłe, usadowione wokół gałązki. Duża sosna ma nieregularną koronę, a jej brązowa albo brunatno-brązowa kora się łuszczy. Sosna zaczyna pachnieć, gdy poruszymy jej gałązkami.

Świerk

Świerk ma stożkowaty pokrój, chociaż z daleka można go pomylić z jodłą. – Jego kłujące pojedyncze igły mają odcień jasnej zieleni i są nieco krótsze od igieł jodły. W przypadku świerka mierzą one od 1 do 2 centymetrów – kontynuuje nasz rozmówca. – Szyszki na świerku są podłużne, zwisają, niczym sople lodu, a kora jest brązowa. Świerk, nawet gdy go nie dotykamy, intensywnie pachnie żywicą.

Polecamy poradnik: Choinki w doniczkach 

Mikietyński podkreśla: – Kupowane na Wigilię choinki zwykle nie mają szyszek, ponieważ te pojawiają się na starszych drzewach, a oferowane klientom drzewa iglaste mają przeważnie nie więcej niż 3-4 lata.

Jak przedłużyć żywot choinki

Jeśli decydujemy się na zakup żywej choinki, wybierzmy tę w doniczce, ukorzenioną. – Trzeba jednak uważać, ponieważ niektórzy sprzedawcy oferują ścięte choinki, wsadzają je do donicy z ziemią i wystawiają na sprzedaż jako ukorzenione – przestrzega Jarosław Mikietyński. – Czasem już po około tygodniu od zakupu drzewko tak marnie wygląda, że trzeba je wyrzucić.

Można za to sprawdzić, czy upatrzona przez nas choinka w donicy rzeczywiście posiada korzenie. –  Wystarczy podnieść drzewko i powinno być widać korzenie – radzi nasz ekspert. – Zdarza się także, że korzenie widać gołym okiem, jak wystają z ziemi. Warto też zwrócić uwagę na igły: jeśli robią się brązowe albo opadają, odłóżmy taki zakup.


Choina bez korzeni
Uważajmy na tak "przygotowane" choinki. Drzewko, które nie rosło w donicy, ale zostało do niej włożone po przycięciu korzeni, nie będzie bardzo trwałe, ani nie przyjmie się w ogrodzie.Fot. Katarzyna Laszczak

Pielęgnacja choinki w domu

Regularne podlewanie świątecznego drzewka, tego ukorzenionego, również ma znaczenie. Można ponadto zastosować specjalne preparaty, często proekologiczne. Dolewając je czy dosypując do wody, którą zamierzamy podlać choinkę, sprawią, że choinka będzie cieszyła wyglądem jeszcze w lutym. Te środki mają jeszcze jedną zaletę: pomagają choince ukorzenić się. Takie drzewko będzie można potem zasadzić w ogrodzie.

Warto przeczytać: Jak przedłużyć życie choinki 

Gdy kupujemy ciętą choinkę, bez korzeni, powinny sprawdzić, jak wygląda odcięta część pnia. Jeżeli jest jasna i ma kropelki żywicy, to znaki, że drzewko jest świeżo ścięte. Życie ściętego drzewa, bez korzeni, jest i tak o wiele krótsze. – Najmniej trwały jest świerk, który już po tygodniu od ścięcia zaczyna marnieć – dodaje ogrodnik. – Jodła pozbawiona korzeni powinna ładnie się prezentować przez około 3-4 tygodnie. Najtrwalsza powinna być sosna. Nawet ponad miesiąc będzie zdobiła dom. Bywa natomiast, że to jodła wytrzymuje w mieszkaniu ponad 1,5 miesiąca. Trwałość drzewka iglastego zależy w dużej mierze od tego, z jakiej szkółki ono pochodzi i w jakich warunkach teraz jest.

Tego o choince mogłeś nie wiedzieć

Choinki, w szczególności sosna, zapewniają aromaterapię w wydaniu domowym. Jej obecność powoduje, że giną występujące w powietrzu bakterie chorobotwórcze oraz wirusy. Dzięki temu domownikom lżej się oddycha. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Dzięki! Wreszcie kompleksowa informacja. Przyda się przed niedzielnym polowaniem na choinki :-)
Piaff, 13.12.2019, 10:51