Jodła koreańska. Fioletowe szyszki będą ozdobą ogrodu

Posadź w przydomowym ogródku albo na rekreacyjnej działce jodłę koreańską. Iglak ten rośnie wolno i nie osiąga zbyt wielkich rozmiarów. Nie zdominuje więc nawet niewielkiego ogrodu. Po 10 latach jodła osiąga zaledwie około 3 metrów wysokości.
 • Jodła koreańska

  Jodła koreańska (Abies koreana) jest jednym z najatrakcyjniejszych iglaków z bajecznie pięknymi szyszkami. Nie wymaga ona cięcia, ponieważ samodzielnie zachowuje ładny, regularny pokrój.

  Kapa65 (Pixabay.com)
 • Szyszki jodły koreańskiej

  Szyszki jodły koreańskiej mają walcowaty kształt i osiągają około 7 centymetrów długości. Są bardzo zwarte do czasu, kiedy w pełni nie dojrzeją i się nie rozpadną.

  krzys16 (Pixabay.com)
 • Jodła koreańska

  Jodła koreańska zachwyca fioletowymi szyszkami, które co prawda na początku są zielone, ale szybko zmieniają kolor.

  Grażyna Zwolińska

Największym atutem jodły koreańskiej są przepiękne szyszki. Zanim dojrzeją, mają kolor niebieskawo-fioletowy, czysto fioletowy, fioletowo-purpurowy lub czerwonawo-purpurowy. Potem stają się brunatne z żywicznym nalotem. Pojawiają się na drzewku bardzo wcześnie. Czasem wystarczy nawet, że drzewko osiągnie niewiele ponad metr wysokości, by obsypało się ozdobnymi szyszkami.

Przeczytaj równieżIglaki o pięknych szyszkach do małych i dużych ogrodów 

Pomimo południowego pochodzenia, jodła koreańska jest dość odporna na mróz. Dobrze sprawdza się na zachodzie Polski, gdzie klimat jest łagodniejszy. Najbardziej lubi żyzną, wilgotną glebę i słoneczne miejsca, osłonięte od nadmiernego wiatru. Dorasta maksymalnie do 10 metrów wysokości oraz 1,5 metra szerokości. Najlepsze terminy na sadzenie jodły koreańskiej przypadają od marca do maja lub od sierpnia do października. 

Naturalne odmiany jodły koreańskiej zostały znalezione w 1907 roku w górach południowej Korei, na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Dziś w sprzedaży jest wiele odmian ogrodowych tego pięknego iglaka.

Dowiedz sięJak zwalczać choroby tui powodujące jej brązowienie 

Odmiany jodły koreańskiej

Często spotykana jest Aurea, charakteryzująca się idealnie wąskostożkowym pokrojem i rocznym przyrostem w granicach 10–15 cm. Ma szyszki czerwonawo-purpurowe. Popularna jest też odmiana Bonsai Blue. Przyrasta 20–25 cm rocznie. Jej szyszki są fioletowe, skierowane ku górze. Stosunkowo nową odmianą jest Blauer Pfiff o bardziej fantazyjnym pokroju. Przyrost roczny to tylko 5–10 cm. Jest też jodła koreańska Cis o kulistym kształcie, nadająca się na skalniaki.

Uwaga! Do wysadzenia w ogrodzie najlepiej kupić mniejszy egzemplarz jodły koreańskiej (około 30–40 cm wysokości). Takie drzewko jest tańsze i łatwiej je przewieźć. Dodatkowo szybciej się przyjmie od dużego.

Autor: Grażyna Zwolińska
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Jodly takie rosna od kilkunastu lat przy ul krakowskiej177. Jedne maja szyszki fioletowe, a drugie sa zielone.
Anonim, 16.04.2011, 13:17
moja w ogrodzie ma ponad 6-7 metrow jest olbrzymia ale fakt piekna i rozlozysta :D
Anonim, 16.04.2011, 19:58
Bardzo ladne, ozdoba ogrodu.
Rysiek z Arkansas, 17.04.2011, 02:13