Jesienne liście w ogrodzie: co z nimi zrobić

Grabienie suchych liści należy do kanonu jesiennych prac w ogrodzie. Nie powinny zostawać na zimę na trawniku ani na zimozielonych roślinach. Powodują ich gnicie.
  • Kompost z liści

    Jesienne liście dobrze jest wrzucić do kompostownika.

    Grażyna Zwolińska
  • Kompostownik

    Jeszcze latem Jan Raczyński z Zielonej Góry przygotował kompostownik na roślinne reszki ze swojej działki i liście.

    Grażyna Zwolińska

Opadające liście usuwać trzeba także ze ścieżek, tarasu czy schodów, bo na wilgotnych liściach bardzo łatwo się poślizgnąć. Prawdziwy ogrodnik liści nie pali. Wprawdzie palenie liści jest popularnym zwyczajem, ale to najgorsze rozwiązanie. Oprócz substancji organicznej, tracimy wtedy azot, który ulatnia się do atmosfery. W popiele pozostaje potas, fosfor, wapń, magnez i mikroskładniki w postaci tlenków. Jeśli więc już musieliśmy spalić liście i resztki roślin, to przynajmniej wykorzystajmy popiół. Można go potraktować jako nawóz, wprawdzie pozbawiony azotu, ale działający odkwaszająco na glebę. Poza tym trzeba sprawdzić, jak kwestię palenia liści w ogrodach i na działkach regulują lokalne przepisy. Np. we Wrocławiu można za to dostać 500 zł mandatu.

Najlepiej jak suche licie trafią do kompostownika

Opadłe liście możemy wrzucić do kompostownika. Wymieszane z roślinnymi odpadkami, jakie trafiały tam wcześniej, zamienią się w cenny kompost. Nie należy tam tylko dodawać liści orzechowca i dębu. Rozkładają się bardzo długo i mają właściwości zakwaszające. Najszybciej rozłożą się liście krzewów owocowych i ozdobnych.

Część liści możemy po prostu przekopać z glebą na grządkach warzywnych czy kwiatowych. Można je też ułożyć pod drzewami i krzewami, przysypując warstwą ziemi, żeby się szybciej rozłożyły. Tak wykorzystane jesienne liście będą nie tylko nawozem, ale uchronią też zimą rośliny przed przemarznięciem.

Zimozielone krzewy lubią taką pierzynkę

Jesiennymi liśćmi warto też obsypać zimozielone krzewy. Kopczyki dobrze jest lekko przysypać ziemią, żeby liści nie rozwiał wiatr.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu zimozielone krzewy lepiej przetrwają zimę. A to dlatego, że ziemia wokół nich będzie mniej przemarzać i pozwoli im na pobieranie wody z gleby. Wiosną resztki nie rozłożonych liści najlepiej usunąć, wrzucając do kompostownika.

Do całkowitej utylizacji powinny być przeznaczone tylko liście zaatakowane przez szkodniki i grzyby.

Czytaj też: Rośliny, które zdobią ogród zimą 

Jesienne gniazda dla jeży

Niektórzy działkowicze robią z jesiennych liści gniazda dla jeży. To całkiem dobry pomysł. Jeże żywią się larwami, ślimakami i pająkami, więc w sezonie pomogą oczyścić ogród ze szkodników i robaków. Ze względu na to, że jeże nie lubią warzyw, nasze grządki na pewno pozostaną nienaruszone

Pryzma pozostawionych jesiennych liści stanie się też siedliskiem mięczaków, pierścienic, pajęczaków i owadów. Przyciągnie to do ogrodu ptaki, które zadbają o naturalną równowagę ogrodu.

Autor: Grażyna Zwolińska
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

liście tak samo jak inne śmieci wywozi się do lasu i po kłopocie
Kwaśniewski, 28.10.2011, 12:56
oczywiście śmieci do lasu, cymbale!
missjulcia-01, 28.10.2011, 15:14
Za wywóz śmieci do lasu ukarał bym Cię karą w wysokości minimum dziesięciu tysięcy złotych
Michał, 28.10.2011, 17:02
RANY BOSKIE !
Kobieto czy słyszałaś coś o grzybach niszczących rośliny?
Właśnie takie rady to zabójstwo dla roślin.
Ogrodnik, 29.10.2011, 21:24
No i mozna jego nazwac cymbalem!Liscie i smieci do lasu ?A wes je sobie do swojego domu niszczycielu natury.Ale jestes przykladem,jak Ci nie wstyd!Czy nie nauczyles sie jeszcze ,co to znaczy ,dobre a co zle?
zywicka, 30.10.2011, 22:39
Liści porażonych chorobami grzybowymi nie należy kompostować!
Dotyczy szczególnie liści drzew owocowych,gruszy,jabloni,śliw.
Kowalski, 10.11.2011, 21:48
Uważam, że jedynym szybkim i w miarę sprawnym sposobem by pozbyć się spadających liści z ogrodu jest używanie dmuchawy do liści, sam posiadam model spalinowej dmuchawy SBL 260 H od Stigi i jestem z niej bardzo zadowolony.
maciek.n., 01.09.2013, 09:14

Polecamy