Jaśminowiec wonny – zwiastun lata. Uprawa i pielęgnacja

Gdy jaśminowiec wonny zaczyna kwitnąć, to znak, że nadeszła najcieplejsza pora roku. Już sama nazwa tego krzewu mówi, że pachnie on wyjątkowo. Przedstawiamy niezwykłego jaśminowca wonnego.
 • Kwitnący jaśminowiec wonny wydziela piękną woń

  Jaśminowca wonnego cenimy ze względu na silny zapach jego pięknych kwiatów. Krzew ten polecany jest na nasadzenia pojedyncze lub w niewielkich grupach. Nadaje się też na formowane żywopłoty.

  Julia_Sewart (Pixabay.com)
 • Pięknie kwitnący jaśminowiec wonny

  Jaśminowiec wonny cieszy nie tylko swym wyglądem, ale i niepowtarzalnym zapachem.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Kwitnący jaśminowiec

  Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) czasami mylnie nazywany jest jaśminem. Tymczasem do dwie różna rośliny.

  mettus (123RF)
 • Jaśminowiec wonny

  Jaśminowiec wonny może mieć nawet 4 metry wysokości. Choćby z tego względu nadaje się m.in. na żywopłoty.

  Stevebidmead (Pixabay.com)

Jaśminowiec wonny to wieloletni krzew liściasty, który osiąga nawet 4 metry wysokości. Jego białe lub kremowe kwiaty są zebrane w grona i mają intensywny zapach. Da się go wyczuć nawet z kilkunastometrowej odległości. Ta woń działa kojąco na nerwy.

Kwiatami jaśminowca wonnego możemy cieszyć się dopiero na 2-letnich pędach tego krzewu. Jaśminowce zaczynają kwitnąć tuż przed wakacjami. – Uważa się, że gdy jaśminowiec kwitnie, to oznaka fenologicznego lata – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – W tym roku już kwitnie.

Fenologicznymi porami roku są fazy cyklu rozwojowego przyrody. Wyznacza się je przez rozwój liści, kwitnienie, rozsiewanie nasion, gubienie liści i pozostałe fazy rozwoju danych gatunków ze świata roślin. Przykładem fenologicznej pory roku znanym każdemu w Polsce jest przedwiośnie.

Lato fenologiczne, czyli co to takiego

– Fenologia to nauka badająca relacje między zmianami klimatu i pór roku a procesami zachodzącymi w poszczególnych roślinach – wyjaśnia ekspert. – Fenologiczne pory roku stanowią natomiast fazy cyklu rozwojowego w przyrodzie. To znaczy: na podstawie obserwacji zachowania roślin, określa się pory roku. Jaśminowiec wonny jest zwiastunem lata.

Inny ciekawy krzew: Krzewuszka cudowna nie tylko z nazwy 

Zgodnie z fenologią, lato jest podzielone na trzy sezony – wczesny, pełny oraz późny. Jaśminowiec wonny kwitnie w pierwszym sezonie, do którego zalicza się czerwiec.

Ziemia dobra dla jaśminowca

Ekspert kontynuuje: – Kwiaty jaśminowca są pełne albo półpełne, mają średnicę około 3 centymetrów i składają się z czterech nagich działek kielicha oraz takiej samej liczby płatków korony.


Jaśminowiec wonny w wazonie
Kwitnące gałązki jaśminowca wonnego można wykorzystać jako kwiaty w wazonie.Fot. Sundine (Pixabay.com) 

Roślina o intensywnym zapachu z powodzeniem rośnie w ogrodach, parkach, na alejkach, nawet w środowisku, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone np. przez spaliny. Nadaje się również na żywopłot. Nie ma wygórowanych warunków glebowych, byle ziemia nie była zbyt sucha. Rośnie osobno lub w grupie. Dobrze rozwija się i w słońcu, i w półcieniu. Mróz mu niestraszny, dlatego nie potrzebuje okrywania na zimę. Jedynie susza może mu zaszkodzić. Wtedy liście jaśminowca wonnego więdną, stają się słabsze. Może je zaatakować mszyca. Aby pozbyć się tego szkodnika, możemy zastosować całą gamę naturalnych środków (np. wyciąg z pokrzywy, czosnku, cebuli).

Przeczytaj poradnik: Naturalne sposoby na pozbycie się mszycy i przędziorków

Pielęgnacja jaśminowca wonnego

Jaśminowiec, jak inne krzewy, które kwitną w pierwszej połowie roku, przycina się po tym, kiedy zakończy kwitnienie. Regularne cięcie pozwoli kontrolować rozrost korony i zachować ładny pokrój krzewu.

Co kilka lat można też jaśminowiec odmłodzić – usuwając stare, zgrubiałe gałęzie. Przycinamy je około 20–30 centymetrów nad ziemią. Potem młodsze gałęzie będą lepiej rosły, chociaż zaraz po tym zabiegu będą nieco mniej obficie kwitły. Później powrócą do normy. Jaśminowiec dobrze znosi przesadzanie. Rozmnażać go można choćby ze zdrewniałych sadzonek. Można zasilić tę roślinę nawozem wieloskładnikowym, ale nie częściej niż raz na rok, wiosną.

Podpowiadamy: Jakie krzewy ozdobne przycina się wczesnym latem

Nie każdy jaśminowiec pachnie

Nie wszystkie rodzaje jaśminowca wydają intensywny zapach. Istnieje m.in. jaśminowiec bezwonny, który ma za to większe kwiaty, o średnicy nawet 5 centymetrów. Jaśminowiec omszony również nie pachnie. Ma kwiaty prawie tak duże, jak jaśminowiec bezwonny. Jaśminowiec plamisty ma natomiast zapach, ale woń przypomina zapach truskawek.

Polecamy równieżPachnące kwiaty doniczkowe 

Jaśminowiec wonny kontra jaśmin

Nazwy są zbliżone i ich kwiaty też są podobne, ale jaśminowiec i jaśmin to dwie różne rośliny. Pierwszy jest krzewem wywodzącym się z rodziny hortensji, natomiast drugi to drzewo lub krzew z rodziny oliwkowatych. 

Autor: redakcja.regiodom
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Kiedy jaśmin kwitnie - w jakim miesiącu czy miesiącach, odkąd dokąd?
KINI, 16.06.2019, 10:43
Jaśminowiec wonny kwitnie w pierwszym sezonie lata fenologicznego, do którego zalicza się czerwiec.
redakcja.regiodom, 28.06.2019, 11:07
A mój jaśminowiec po kwitnieniu czerwcowym, znowu zakwitł - w sierpniu!
Maria, 08.08.2019, 14:35