Jak uprawiać wrzosy w doniczce. Poradnik

Twój ogród jest kolorowy i piękny? Ale chcesz, by i w mieszkaniu zagościły barwy, spróbuj uprawiać wrzosy w doniczkach. Choć nie jest to łatwe, zadbane wrzosy prezentują się wspaniale i wprowadzają do domu odrobinę wiejskiego klimatu.
 • Wrzosy w dekoracyjnej konewce

  Jesienią większość letnich kwiatów zaczyna tracić swój urok. To też czas, gdy swój spektakl rozpoczynają wrzosy. Dlatego warto wykorzystać je do udekorowania tarasowych i balkonowych pojemników.

  Katarzyna Laszczak
 • Wrzosy

  Wrzosy to rośliny ozdobne. Najlepiej kępy wrzosów prezentują się w ogrodach. W uprawie domowej, wyglądają równie pięknie, ale wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji.

  Florini.pl
 • Wrzos we wnętrzu

  sxc.hu (just4you)
 • Wrzos w drewnianej skrzynce

  Nawet pojedynczy wrzos może być ładną dekoracją domu.

  Katarzyna Laszczak
 • Wrzosy w pojemnikach

  Wrzosy można umieścić nie tylko w typowych skrzynkach i doniczkach.

  Congerdesign (Pixabay.com)

W ogrodach, w mieszkaniu, na balkonach czy tarasach – wrzosy zobaczyć możemy już wszędzie. Właśnie nadeszła pora, kiedy podziwiać możemy ich barwy. Najpiękniej prezentują się, kiedy dobierzemy do nich odpowiednią osłonkę lub doniczkę. Metalowe wiaderka, drewniane skrzynie, misy – to pojemniki, dzięki którym nasze domowe czy ogrodowe wrzosy nabiorą ciepłego i wiejskiego wyglądu.

Czytaj takżeJak założyć wrzosowisko w przydomowym ogrodzie

Jednak wrzosy uprawiane w warunkach domowych nie dorównują pod względem okazałości wrzosom ogrodowym. Warunki panujące w pomieszczeniach nie są najlepszą alternatywą na piękne i okazałe krzewinki.

Wrzosy to rośliny sezonowe, dlatego w przeciwieństwie do wielu innych kwiatów, wrzos nie będzie zachwycał nas swoimi barwami przez okrągły rok. Niestety, wiele z nich w warunkach domowych po prostu marnieje lub mają zahamowany wzrost. Z reguły wpływa na to nieodpowiednia ziemia, temperatura otoczenia oraz brak odpowiedniej pielęgnacji a także główny powód, czyli przeznaczenie krzewinek – wrzosy to kwiaty ogrodowe!

PolecamyWrzosy w ogrodzie jako kolorowe kobierce na jesień 

Mimo tego spróbujmy uprawiać wrzosy w doniczce, jest bowiem szansa, że choć na krótko ubarwią nasz dom.

By krzewinki wrzosów w doniczce nie marniały...

Przede wszystkim zapewnić musimy im odpowiednie podłoże. Rośliny wrzosowate tolerują tylko torf i ziemię kwaśną, dlatego w doniczce taka ziemia, najlepiej kupna, powinna się znaleźć. W przeciwnym razie nie warto podejmować ryzyka uprawy wrzosów w doniczce.

Wrzosy w doniczce podlewamy dopiero w momencie, kiedy ziemia będzie już wyraźnie przesuszona. Lepiej zapomnieć o podlaniu krzewinki, niż zbyt obficie ją nawodnić. Pamiętajmy także, by w podstawce nie zalegała woda. Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, wrzos na pewno zmarnieje. Jego korzenie zgniją, a i cały kwiat zostanie zaatakowany przez chorobę grzybową.

Miejsce, w którym najlepiej postawić doniczki z wrzosami to stanowisko jasne, ale takie, w którym kwiaty nie będą narażone na ostre, południowe promienie słoneczne. Pięknie zaprezentują się na parapecie, wniosą do pomieszczenia nie tylko barw, ale specyficznego klimatu.

Podczas nawożenia nawozem wieloskładnikowym, uważajmy! Wrzosy bowiem nie tolerują dużych dawek nawozów. Dlatego stosujmy najniższą zalecaną dawkę. Warto zakupić nawóz mineralny w żelu i dozować zgodnie z etykietą. Zapewnia on szybkie i długotrwałe działanie.

Zobacz równieżWrzosy i wrzośce w ogrodzie 

Wrzosy na balkonie i tarasie zabezpiecz przed mrozem!

Jeśli wrzosy w doniczkach postanowiliśmy umieścić na balkonie, należy na zimę przesadzić je do większego pojemnika i zabezpieczyć np. agrowłókniną. 

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy