Jak uprawiać maciejkę. Kwiaty, które pięknie pachną wieczorem i nocą

Maciejka jest niezbyt okazałą rośliną. Jednak ma niezwykle silny i przyjemny zapach, który roztacza wieczorem i nocą. Podpowiadamy, jak uprawiać maciejkę.
  • Kwitnąca maciejka

    Maciejka kwitnie od czerwca do września. Roślina preferuje miejsca lekko zacienione lub całkiem słoneczne. W pełnym słońcu będzie miała więcej kwiatów, a mniej liści, natomiast w półcieniu – odwrotnie.

    BARBARA808 (Pixabay.com)
  • Maciejka

    Maciejkę w kwietniu wysiewa się do gruntu i doniczek. Ale warto to powtarzać co 2-3 tygodnie. Dzięki temu maciejka będzie kwitła i pachniała przez całe lato.

    Magdalena Kmita-Kulesza

Maciejka pachnąca jak letni wieczór

Maciejka jest na pierwszy rzut oka niezbyt okazałą rośliną. Ma drobne kwiaty o czterech płatkach, w różnych odcieniach fioletu i różu. Delikatne pędy dorastające do ok. 30–40 cm lekko się płożą i są z rzadka pokryte wąskimi listkami o srebrzystozielonym kolorze. W dodatku kwiaty maciejki przez cały dzień są zamknięte i otwierają się dopiero wieczorem, a zamykają nad ranem.

Nie jest to więc roślina przesadnie dekoracyjna. Ale ma jedną absolutną zaletę – przepiękny zapach, który jest całkiem mocny, jak na tak delikatną roślinę. Aromat maciejki jest słodkawy, ale nie mdły; w tle można doszukać się skojarzeń z wanilią i korzennymi przyprawami. Dla wielu to zapach letniego wieczoru w babcinym ogrodzie, bo kiedyś maciejka była niezwykle popularna. Ponieważ jej kwiaty rozwijają się wieczorem, właśnie wtedy zaczyna pachnieć.

Polecamy też: Pięknie pachnące narcycy białe i podpowiadamy, jak je uprawiać

Gdzie warto sadzić maciejkę

Żeby w pełni cieszyć się maciejką, warto ją siać tam, gdzie ją poczujemy. Ponieważ nie jest ona specjalnie wymagająca, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim naszą możliwość „korzystania" z maciejki. Warto ją siać tuż przy kącikach wypoczynkowych, w miejscach, gdzie spędzamy wieczory. Wokół tarasu, ale również w pobliżu ogrodowego hamaka, czy fotela.

Maciejkę warto też wysiać do doniczki – i to niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku czy domu – i postawić na zewnętrznym parapecie sypialni. Przy uchylonym oknie będziemy mogli w pełni cieszyć jej aromatem.

Maciejkę warto sadzić w towarzystwie innych kwiatów, o bardziej okazałym wyglądzie, ale pozbawionych mocnego zapachu.

Zobacz: Jak posadzić zioła i inne rośliny, żeby było ozdobą domu i tarasu

Jakie wymagania ma maciejka

Maciejka jest jedną z mniej wymagających i łatwiejszych w uprawie roślin. Najlepiej rośnie w słońcu, ale radzi sobie też w półcieniu, chociaż trzeba wiedzieć, że wtedy gorzej kwitnie. Lubi spulchnioną ziemię, najlepiej piaszczysto-gliniastą. Nie kaprysi co do jej odczynu (może rosnąć i na glebie lekko zasadowej i lekko kwaśnej). Maciejka nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, może poza pieleniem. Chwasty trzeba wyrywać uważnie żeby nie uszkodzić maciejki.

Maciejki nie trzeba też nawozić. Jeśli posadzimy ja w towarzystwie innych roślin, to używajmy nawozu do roślin kwitnących lub np. biohumusu. Należy jednak unikać zasilania maciejki nawozami bogatymi w azot. Mocno nawożona, szczególnie właśnie nawozami azotowymi, będzie wprawdzie lepiej rosła, ale znacznie gorzej kwitła. A przecież to na jej aromatycznych kwiatach nam zależy.

Ważny sposób podlewania maciejki

Maciejkę powinno się regularnie podlewać, żeby ziemia nie wysychała. Zadbajmy o to szczególnie, jeśli miejsce jest mocno nasłonecznione. Pamiętajmy, żeby nie lać wody na rośliny, tylko nisko, na ziemię. Maciejka jest na tyle delikatna, że strumień wody może ją uszkodzić.

Kiedy i jak wysiewać maciejkę

Maciejkę już w kwietniu można siać wprost do gruntu, czy balkonowej skrzynki. Ponieważ jej nasiona są drobne, sieje się je na głębokości ok. 1 cm. Zbyt gęste siewki warto przerwać, zostawiając tylko najmocniejsze okazy.

Maciejka jest jednoroczna, więc trzeba ją siać co roku, a nawet – kilka razy w roku. Ponieważ maciejka nie powtarza kwitnienia, dosiewając ją co dwa-trzy tygodnie, będziemy mieć piękny zapach przez całe lato.

Dowiedz się: Jak uprawiać lobelie w ogrodzie i na balkonie

Maciejka, czyli lewkonia

Warto wiedzieć, że maciejka należy do sporej rodziny lewkonii. Maciejka to popularna nazwa lewkonii długopłatkowej, zwanej też dwurożną lub dwurogą (Matthiola longipetala = Matthiola bicornis). Często nie kojarzymy poczciwej maciejki z okazałymi lewkoniami letnimi, które są chyba najbardziej popularnymi przedstawicielkami tego gatunku. Najczęściej są sprzedawane w maju, w okresie pierwszych komunii. Ich wyniosłe łodygi i spore, często pełne, kwiaty odbiegają znacznie wyglądem od delikatnej maciejki. Ale wystarczy przypomnieć sobie zapach lewkonii, by ich pokrewieństwo stało się oczywiste.

Autor: Michał Laszczak
0komentarzy