Jak przedłużyć życie bazi i brzózek

Bazie kotki przetrwają nawet do świąt Bożego Narodzenia, a brzózki - do połowy kwietnia. Wszystko pod warunkiem, że zapewnisz im odpowiednie warunki.
  • Bazie

    Bazie potrzebują wilgoci, ale tylko dopóki rosną na drzewie.

    monikapuczynska (Pixabay.com)

Rośliny lubią wodę, ale bazie są inne. – Chodzi o te po ścięciu – podkreśla Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Gałązki bazi nie powinno się wstawiać do wody. Niech stoją suche w wazonie.

Kiedy woda szkodzi

Gdyby były w wodzie, zaczęłyby kwitnąć, szybko by przekwitły i stałyby się żółte. – A tak, jeśli będą miały sucho, ususzą się, ale kotki z nich nie opadną – dodaje ogrodnik. – Przetrwają nawet do tegorocznej gwiazdki.

Wiesz?: Dlaczego w Wielkanoc do dzieci przychodzi zając, a nie królik 

Brzózki to co innego. – Gałązki należy wstawić do wazonu z wodą, bo inaczej się nie rozwiną – zaznacza nasz rozmówca. – Jeśli chcemy, aby listki szybko się pokazały, do świąt trzymajmy brzózki w domu, w temperaturze pokojowej. Gdy już jednak się rozwiną i będzie nam zależało na tym, żeby były ładne dłużej, zaraz po Wielkanocy można postawić je na balkonie. Gałązki są przecież przyzwyczajone do znacznie niższej temperatury niż ta pokojowa.

Kranówka kontra mineralna

Woda, którą wlewamy do wazonu też ma znaczenie. – W przypadku brzózek najlepiej sprawdzi się nieprzegotowana kranówka – kontynuuje ogrodnik. – Wodę mineralną odradzałbym tutaj. Warto też pamiętać, aby często zmieniać wodę, najlepiej raz na dzień.

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy

Polecamy