Jak poprawić glebę. Sposoby na dobrą glebę w ogrodzie

Każdą, nawet ciężką glebę, jesteśmy w stanie poprawić. Wystarczą nawozy mineralne, organiczne: kompost lub obornik. Choć to nie wszystko. Liczą się też dobre chęci i odrobina wiedzy, a plony będą niesamowite. Zobacz, jakimi sposobami poprawić glebę w ogródku.
  • Ogródek w maju

    By w naszym przydomowym ogródku warzywa były dorodne i zdrowe, należy przed ich wysianiem odpowiednio zadbać o glebę. Właściwa struktura gleby i wystarczający zasób składników mineralnych, którymi odżywiają się rośliny, to podstawa.

    Agata Kaźmierczak

Jakość gleby, którą mamy w ogrodzie decyduje o tym, czy nasz ogród będzie pięknie wyglądał.

Kompostem i obornikiem zdziałasz cuda – poprawisz jakość gleby

W ogródkach często występują różne typy gleb. Oprócz np. piaszczysto-gliniastych, mamy gleby lekkie, piaszczyste, ubogie i ciężkie a nawet te zaskorupiające się.  Do poprawienia struktury takich typów gleb nie wystarczą nawozy mineralne. Konieczne jest co jakiś czas zastosowanie nawozów naturalnych w postaci kompostu, który jest źródłem niezbędnej dla gleby – próchnicy. Dzięki temu gleby lekkie, zatrzymują więcej wody, składników pokarmowych, które następnie udostępniają roślinom. Próchnica sprawia również, że gleby ciężkie nie zaskorupiają się.

Czytaj też: Jak bez użycia chemii dbać o rośliny w ogrodzie 

Poza tym próchnica poprawia nie tylko strukturę gleby, ale wpływa także pozytywnie na stosunki wodne. Pamiętajmy jednak, że jakość kompostu zależy od jego składników, najlepiej by były one różnorodne. Kompost to nie tylko zgrabione jesienią liście, to także odpadki kuchenne, chwasty, resztki roślin, zmiotki ze ścieżek. Ważne żeby wiedzieć też, że wraz z nawozem naturalnym wprowadzamy do gleby drobnoustroje powodujące rozkład związków organicznych ze złożonych na proste, a tym samym bardziej dostępne dla roślin.

Obornik stosujemy w takim samym celu, co kompost. Te dwa nawozy organiczne mają bardzo zbliżone działanie. Obornik przede wszystkim wpływa na zmniejszanie wypłukiwania składników pokarmowych. Dla niektórych działkowiczów obornik jest jednak dość trudno dostępny. Dlatego możemy zastąpić go kompostem. To duże udogodnienie. O wiele łatwiej utworzyć pryzmę z kompostem niż postarać się o dojrzały obornik.
Pamiętajmy jednak, żeby nie zastępować obornika samymi nawozami mineralnymi, ponieważ w takim wypadku – możemy nie utrzymać dobrej struktury gleby.

Jesienne wapnowanie – zmniejsza kwasowość gleby

Po uporządkowaniu ogródka jesienią, należy pomyśleć o wapnowaniu. Zabieg ten wykonujemy raz na ok. 3 lata. Wapnowanie poprawia właściwości gleby i zmniejsza ich kwasowość. Gleby lekkie, mało próchnicze, wapnujemy nawozami wapniowymi w formie węglanowej, natomiast na gleby cięższe - warto dać wapno w formie tlenkowej. Wapno należy (koniecznie równomiernie) rozsypać na około 3 tygodnie przed kopaniem gleby.

Radzimy: Jak zrobić kompostownik w przydomowym ogrodzie

Nawozy mineralne, ważne szczególnie jesienią

Szczególnie ważne, oprócz nawozów organicznych, są nawozy mineralne: fosforowe i potasowe, azotowe. Szczególne znaczenie mają te ostatnie: azotowe. Stanowią one grupę nawozów, które niezależnie od nawożenia organicznego stosuje się również na wiosnę, zarówno do podstawowego nawożenia gleby, jak i później do pogłównego.

Korzystna do nawożenia jest saletra amonowa zawierająca 1/3 czystego azotu. Jest to bowiem nawóz nadający się pod każdą roślinę i glebę. Podobne zastosowanie ma saletrzak. Jednak azot stosujmy dość ostrożnie. Zbyt obfite nawożenie jest równie szkodliwe, jak jego niedobór. Zbyt duża dawka azotu spowoduje, że rośliny będą rosły bardzo bujnie, co np. w przypadku kapusty będzie się objawiało dużymi, ale luźnymi główkami.

Zobacz także: Wybieramy rośliny na piaszczystą glebę

Mieszanki torfowo-mineralne dostarczają glebie makroelementów

Jest to torf zasilony nawozami mineralnymi, zawierającymi oprócz makroelementów również niektóre mikroelementy. Stosujemy je wiosną do nawożenia gleby głównie pod uprawę warzyw w gruncie, ale także pod folią. Wzbogacają one przede wszystkim glebę w składniki pokarmowe. Poprawiają także jej strukturę. Mieszankami torfowo-mineralnymi nawozimy glebę co ok. 2 lata, starajmy się robić to bezpośrednio przed siewem czy sadzeniem roślin. 

Cenna wiedzaDomowe sposoby na opryski roślin - drożdże, soda i mydło potasowe 

Autor: Agata Kaźmierczak
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Na tegoroczną jesień zdecydowałem się na nawóz Flormex i czekam na efekty. Przez przypadek trafiłem na ten nawóz i w sumie informacje o nim przekonały mnie. Dobry jakościowo skład i cena to na pewno plusy. Mam nadzieję że flormex poradzi sobie z moją kwaśną glebą.
waldek, 29.09.2016, 10:43