Jak podlewać ogród w upalne dni. Poradnik

Podlewanie, niby prosta sprawa, a jednak niektórzy miewają z nim problemy. Piszemy, jak podlewać ogród w upalne, żeby nie zaszkodzić roślinom, tylko im pomóc.
  • Podlewanie ogrodu

    Podlewanie roślin ogrodowych też jest sztuką.

    WDnet (Pixabay.com)

Pierwsza, podstawowa zasada: podlewaj działkę rano, zanim słońce zacznie mocno świecić (mniej więcej do godz. 8.00), nie wcześniej niż późnym popołudniem (po godz. 17.00) albo wieczorem. Wówczas słońce nie sparzy roślin.

Pora dobra na podlewanie

Dlaczego pora podlewania jest tak istotna? – Przede wszystkim dlatego, że krople wody pozostające na roślinie, zachowują się jak soczewka – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Jeżeli promienie słoneczne są silne, to krople wody osadzone na liściach skupiają te promienie. W efekcie słońce może sparzyć, spalić liście rośliny.

Warto przeczytać także: Zasady podlewania roślin w ogrodzie 

Podlewając, uważaj! Grzyby i bakterie atakują

Istnieje kolejny powód, dla którego nie powinno się podlewać kwiatów, krzewów i drzew w najgorętszą porę dnia. – Chodzi o choroby grzybowe i bakterie – podkreśla Mikietyński. – Upał i duża wilgotność sprzyjają rozwojowi grzybów. Po pierwszym podlaniu roślin w samo południe grzyby pewnie się nie pojawią, ale jeśli będziemy błędnie powtarzali ten zabieg, grzyby zaatakują nasze rośliny. Rzecz nie dotyczy jednak trawy, którą podlewamy w całości.

Woda dla ziemi

Następna zasada podlewania: nie podlewaj całej rośliny, tylko ziemię, w której rośnie. – To od tego, ile wody dostarczymy do korzeni, zależy wzrost i rozwój rośliny – tłumaczy ogrodnik.

Zasada ta ma zastosowanie nie tylko w przypadku roślin liściastych, ale również iglaków. – Drzewa czy inne rośliny iglaste wolą nawet, gdy wodę lejemy nie bezpośrednio na ziemię, z której one wyrastają, tylko w jej pobliże – kontynuuje ekspert.

Gleba ma znaczenie

Kolejna zasada: rozpoznanie rodzaju gleby. Jeśli ziemia w ogrodzie jest sucha, piaszczysta, lekka, trzeba jej dostarczać więcej wody niż glebie gliniastej, ciężkiej. Lekka gleba powoduje, że woda szybciej z niej wyparowuje. Znalazła się i na to rada: kompostowanie oraz ściółkowanie gleby. Te zabiegi powodują spowolnienie odparowywania wody z ziemi. Istnieją także środki chemiczne, które na celu mają zatrzymanie wody w glebie. Producenci zachwalają, że te preparaty pozwalają zaoszczędzić nawet ponad 70 procent wody zużywanej do podlewania.

Poczytaj więcej: Rośliny chronione przez hydrożel, czyli jak to działa

Podlewanie ogrodu – raz, a dobrze

Kolejna zasada: podlewaj raz, a dobrze. – Częste, nawet codziennie podlewanie, lecz powierzchowne, jest nieskuteczne – zaznacza rozmówca. – To dlatego, że jest zbyt mało wody, więc ona nie dotrze do korzeni rośliny. Płytkie warstwy gleby natomiast szybko wysychają. Skutek bywa taki, że roślina, mimo że woda dostarczana jest jej regularnie, usycha, żółknie. Z tego względu ważne jest, aby woda dotarła przynajmniej 10 centymetrów pod powierzchnię gleby.

Warto wiedzieć: Jak podlewać rośliny podczas urlopu 

Strumień wody umiarkowany

Podlewanie silnym strumieniem wody może zaszkodzić, a nie pomóc roślinie. Mowa głównie o wężach ogrodowych i roślinach ozdobnych, wrażliwych, choćby o różach ogrodowych lub o młodych gatunkach roślin, które dopiero nam wzrastają. Nawet, jeżeli od razu nie zauważymy połamanych łodyg i liści, mogą one zostać uszkodzone, a efekt będzie widoczny za kilka, kilkanaście dni. Podobnie zdarza się w sytuacji nasion. Jeżeli jeszcze nie wykiełkowały, silny strumień wody może je wypłukać, usunąć z ziemi.

Co za dużo to niezdrowo

Ostatnia zasada: co za dużo to niezdrowo – sprawdza się też w przypadku podlewania. Zbyt obfite podlewanie kwiatów, bylin i drzew prowadzi do gnicia korzeni, w rezultacie osłabienia systemu korzeniowego oraz do rozwoju chorób grzybowych. 

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Ciekawy artykuł. Praktyczne porady. A do koszenia polecam kosiarki od Hortmasz.pl z silnikiem Subaru EA190V został zaprojektowany i wykonany do wykorzystania w ekstremalnych warunkach i dla najbardziej wymagających użytkowników. Wykonany w technologii OHC z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy i napędzanym łańcuchem. Charakteryzuje się cichszą pracą oraz większą mocą. Polecam http://www.hortmasz.pl/eShop/ItemDetails.aspx
Mati, 08.06.2016, 10:18
hmm czyli muszę trochę zmienić przyzwyczajenia bo zawsze jednak podlewam jak jest ciemno.. ale nigdy nic się nie działo. Po prostu włączam zraszacz z Cellfast, dostałem od żony żeby nie musiała latać ze mną z wężem haha.
roomi, 31.10.2018, 12:56