Jak podlewać kwiaty doniczkowe. Podstawowe zasady i porady

Nie wszystkie kwiaty doniczkowe kochają np. słońce. Są i takie, które dobrze czują się cieniu. Jednak każdy z tych kwiatów by żyć, potrzebuje wody a przy tym odpowiedniego podlewania. Warto zatem kierować się kilkoma zasadami. Zobacz, jakimi.
 • Kwiaty doniczkowe

  Pielęgnacja kwiatów doniczkowych nie jest trudna. Należy tylko zapoznać się z kilkoma zasadami, dzięki którym kwiaty będą miały szansę stać się piękniejsze i zdrowsze a wtedy będą prawdziwą ozdobą mieszkania.

  Agata Kaźmierczak
 • Storczyki w doniczce

  Storczyki nie wymagają mokrego podłoża. Zanim podlejemy kwiata, najpierw sprawdźmy, czy ziemia jest przesuszona. Jeśli tak, to najlepszy moment na podlewanie. Starajmy się storczyki podlewać rankiem przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej.

  Agata Kaźmierczak
 • Szeflera w domu

  Szeflera dobrze znosi zwilżanie, choć zimą, należy wykonać ten zbieg ostrożnie i nie przesadzać z ilością wody.

  Agata Kaźmierczak
 • Kalatea w mieszkaniu

  Pamiętajmy, że woda zbyt długo zalegająca w podstawce doprowadzić może do gnicia korzeni kalatei.

  Agata Kaźmierczak
 • Fikus benjamin

  Fikus nie toleruje nadmiaru wody w doniczce oraz w podstawce. Podlewajmy go w momencie, kiedy ziemia stanie się lekko przesuszona. Czasem 1 raz w tygodniu a czasem częściej. Zimą, dobrze jest zraszać liście przegotowaną, miękką wodą.

  Agata Kaźmierczak
 • Grubosz w doniczce

  Podczas pielęgnacji grubosza, nie zapomnijmy za każdym razem usuwać wody z podstawki, gdyż uchroni to roślinę przed zgniciem korzeni.

  Agata Kaźmierczak
 • Fiołek alpejski

  Fiołka alpejskiego, podobnie jak afrykańskiego najlepiej podlewać umieszczając wodę w podstawce. Dzięki temu unikniemy gnicia bulwy.

  Agata Kaźmierczak
 • Aloes w domu

  Kaktusy, zielistka, dracena czyli kwiaty dla zabieganych To rośliny, które doskonale przystosowały się do życia w warunkach bardzo gorących, dzięki możliwości magazynowania wody w różnych tkankach. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje aloes, ten gatunek z całą pewnością przetrwa długotrwałe susze.

  Agata Kaźmierczak

Przedstawiamy ogólne zasady podlewania i zraszania kwiatów doniczkowych. Najlepiej podlewaj kwiaty wodą deszczową, nigdy nie wodą prosto z kranu! Wodę powinniśmy gromadzić w naczyniu, a potem kilka dni jej nie używać.

Nie czekaj z podlewaniem! Czasem kwiaty lepiej podlać wcześniej niż później.

Z podstawki wylewaj nadmiar wody. Dzięki temu kwiaty będą miały powietrze, a tym samym będą mogły oddychać.

Zraszaj kwiaty! Jedynie kwiatów, które mają włoski na liściach nie powinniśmy zraszać. Zabieg zraszania powinien wejść nam w nawyk, bo najlepiej robić go codziennie. Jeśli zapominamy, to wystarczy raz na kilka dni.

Zraszaj rośliny przegotowaną wodą, unikniesz wtedy plam od kamienia, które ciężko zmyć z kwiatka.
Pamiętajmy by nie zraszać rośliny, kiedy świeci na nią słońce, dlatego lepiej robić to wieczorem lub na czas zraszania zdjąć kwiat z parapetu.

Czytaj też: Kwiaty doniczkowe w domowym biurze – jakie są najlepsze 

Popularne kwiaty doniczkowe i ich wymagania co do podlewania

Mimo istnienia ogólnych zasad podlewania kwiatów doniczkowych, każda roślina ma indywidualne zapotrzebowanie na ilość i jakość wody. 

Grubosz – nie wymaga, podobnie jak kaktusy i inne sukulenty sporej ilości wody. Zbyt obficie podlewany, na pewno zmarnieje. Grubosza podlewamy w zależności od panującej w domu temperatury. Jeśli temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza podlewamy go raz na dwa tygodnie, wtedy gdy ziemia jest już przesuszona. Gdy temperatura jest niższa, nawadniamy go rzadziej.

Dowiedz się: Grubosz, czyli drzewko szczęścia – uprawa i pielęgnacja 

Szeflera – w okresie jesienno-zimowym roślinę średniej wysokości podlewamy ok. 1,5 szklanki wody jeden raz w tygodniu. Latem, w zależności od utrzymujących się mieszkaniu temperatur dawkę zwiększamy do ok. 3 szklanek w tygodniu.

Kalatea – podczas pielęgnacji tego kwiatu, warto wodę umieszczać w podstawce, ale uwaga, tu łatwo popełnić błąd. W odpowiednim momencie, wodę należy usuwać, by po kilku dniach znów zapełnić podstawkę.

Fiołek afrykańskinależy pamiętać, że nadmiar wody w podstawce spowoduje, że kwiat zacznie marnieć oraz straci estetyczny wygląd, gdyż pojawią się na nim intensywne, często białe plamy. Warto do podlewania stosować wodę, odstaną lub przegotowaną.

Słoneczniki w doniczkach – podlewamy dość często, a nawet codziennie. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna.

Zobacz także: Jak uprawiać słoneczniki w doniczkach 

Amarylis – podlewamy go umiarkowanie. Jednak gdy zaczyna się okres kwitnięcia - obficiej, ale nigdy nie można dopuścić do tego, by woda stała w podstawce.

Pnącza w doniczkach (bluszcz pospolity, scindapsus złoty) - nie lubią nadmiaru wody, dlatego ich przelanie może okazać się równoznaczne z gniciem rośliny.

Zielistka – podlewamy ją dopiero w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie już mocno przesuszona. Gdy zobaczysz brązowiejące końcówki liści może to być oznaka, że kwiat ma zbyt mokro. 

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy