Jak dbać o kapryśnego fikusa benjamina

Jeśli fikusowi benjamina nie odpowiadają warunki, zaczyna zrzucać liście. Nie po kilka, lecz naprawdę wiele. Nie znosi np. papierosowego dymu. Nie nadaje się więc dla palaczy.
 • Fikus benjamin

  Fikus benjamin jest bardzo popularny i dekoracyjny. Poza gatunkiem o jednolicie zielonych liściach, są też odmiany o liściach zabarwionych na biało, żółto lub jasnozielono.

  Manfredrichter (Pixabay.com)
 • Fikus benjamina

  Fikus benjamina nazywany jest również figowcem płaczącym. Jest to roślina piękna, lecz wymagająca.

  Grażyna Zwolińska
 • Fikus bonsai

  Fikus benjamina lubi jasne pomieszczenia. Gdy ma za mało światła przestaje rosnąć.

  Grażyna Zwolińska
 • Fikus benjamin w naturalnych warunkach

  Fikus benjamin pochodzi z ciepłego klimatu. W naturalnych warunkach jest sporym drzewem.

  Katarzyna Laszczak

To piękne drzewo, pochodzące z lasów tropikalnej części Azji, w naszych mieszkaniach rzadko przekracza 2 m wysokości. Jego rozłożysta korona z masą liści na lekko zwisających gałązkach, wymaga odpowiedniego miejsca w pokoju. Są też fikusy uformowane na bonsai.

Polecamy też: Bonsai łatwy w uprawie czyli fikus ginseng

Zrób na doniczce znak świetlny

W kwiaciarniach można kupić wiele odmian fikusa benjamina. Najbardziej popularne są te o liściach zielonych, białozielonych i żółtozielonych.

Lepiej kupić niewielki okaz fikusa, bo łatwiej przystosuje się on do warunków naszego mieszkania. Duży może mieć z tym problem, bo fikus benjamina nie znosi np. zmiany kąta padania światła. Roślina zrzuca wtedy liście. Trzeba od razu wybrać dla niego stałe miejsce i zaznaczyć na doniczce tzw. znak świetlny. Jeśli z jakiegoś powodu będziemy musieli na krótko przestawić donicę, pomoże nam znów prawidłowo ustawić roślinę.

 Czytaj też: Kwiaty doniczkowe do jasnych pomieszczeń 

Nie wystawiaj fikusa latem na taras

Fikus benjamina wymaga do rozwoju odpowiedniego światła. Gdy postawimy go za daleko od okna, przestanie rosnąć. Zimą, gdy światła z reguły jest za mało, może zacząć gubić liście. Podobnie zareaguje na nadmiar światła. Szczególnie szkodliwe jest dla niego ostre słońce. Dotyczy to zwłaszcza odmian o pstrych liściach. Stracą urodę, skręcą się i opadną. Na domiar złego osłabioną roślinę mogą zaatakować szkodniki. Nie wolno więc latem wystawiać fikusa benjamina na taras.

Kąpiel fikusa benjamina pod prysznicem wskazana

Przyczyną masowego opadania liści fikusa może też być zbyt suche powietrze. Jeśli nie chcemy patrzeć, jak nasza roślina dosłownie z dnia na dzień łysieje, zadbajmy o właściwe podlewanie i zraszanie. Niezbyt duże jeszcze fikusowe drzewko dobrze jest dość często myć pod prysznicem (okrywając folią ziemię w doniczce, a większe zraszać rozpyloną wodą.

Fikus bardzo nie lubi gwałtownych skoków temperatury i przeciągów. Reaguje na nie zrzucaniem liści. Kupując tę roślinę w chłodnych i wietrznych miesiącach, trzeba osłonić ją dokładnie w drodze do domu.

Podlewaj fikusa przegotowaną wodą

Fikusa benjamina podlewamy dopiero wtedy, gdy powierzchnia ziemi w doniczce lekko przeschnie. Roślina ta bardzo źle reaguje na zalanie korzeni, więc nadmiar wody trzeba koniecznie usunąć z podstawki. Nie należy też jednak podlewać fikusa często i po troszkę. Woda powinna dobrze nawilżyć całą bryłę korzeniową, po to, żeby mogły z niej skorzystać także korzenie w dolnej części donicy. Do podlewania najlepiej używać ostudzonej przegotowanej wody.

Fikus benjamina to żarłoczna roślina

Jeśli chcemy doczekać się dorodnego fikusowego drzewka, musimy pamiętać o stałym dokarmianiu rośliny. Nie wystarczy posadzenie jej w żyznej przepuszczalnej ziemi. Konieczne jest dostarczanie jej przynajmniej raz w miesiącu nawozów mineralnych. Wiosną dobrze też zrobi fikusowi dodanie do wierzchniej warstwy ziemi suchego pokruszonego krowieńca.

Niedokarmiona roślina będzie mieć liście mniejsze i bledsze. W dolnej partii fikusowego drzewka mogą zacząć opadać. Szkodliwy jest też jednak nadmiar nawozu, bo uszkadza korzenie.

 Warto przeczytać: Trujące kwiaty domowe: uważaj na dzieci 

Nie sadź fikusa do za dużej donicy

Jeśli korona fiskusa straci ładny kształt, można śmiało przyciąć gałązki. Cięcie formujące drzewku nie zaszkodzi. Zaszkodzić mu za to może przesadzenie do zbyt dużej donicy. Ta nowa powinna być tylko trochę większa, bo fikusy lubią rosnąć w dość ciasnych pojemnikach.

Młode okazy trzeba przesadzać, gdy po wybiciu rośliny z doniczki zobaczymy masę splecionych korzeni przerastających ziemię. Starszym okazom wystarczy przeprowadzka do nowego pojemnika raz na kilka lat.

 Cenna wiedza: Popularne odmiany fikusa i ich uprawa

Autor: Grażyna Zwolińska
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

Rośliny interesują mnie średnio, a mimo to teksty Pani Grażyny Zwolińskiej o roślinach czytam chętnie. Pani Grażyno, proszę pisać więcej do Gazety Lubuskiej. Brakuje w niej Pani reportaży!
czytelnik, 29.02.2012, 22:47
Nieprawdopodobne! Robie absolutnie wszystko źle, podlewam nieregularnie, nie przesadzam, przeprowadzałam się z nim jakieś 148 razy, nie no, może nie, ale z 10 na pewno, średnio co pół roku obracam go inna stroną do okna, bo inaczej krzywo rośnie, nasłonecznienie zmienne tak jak mieszkania, w których mieszkałam, nigdy w życiu go nie nawoziłam niczym i mniej więcej raz na 3 lata dostaje prysznic, a rośnie jak dziki, listki wypuszcza praktycznie cały czas, nawet teraz w środku zimy, nie mówiąc o tym co się dzieje na wiosnę i latem, kolor ma piękny i kocham go całym sercem za to, że jak się sama śmieję, jest trwalszy od kaktusa :P Nieprawdopodobne jest dla mnie to co właśnie przeczytałam. Ciekawe dlaczego mój się tak gładko przystosował do mojego nieregularnego trybu życia. Faktem jest, że kocham go całym sercem, odratowałam gdy już był przeznaczony na śmietnik bez ani jednego listka, mówię do niego, ciągle dotykam, wybieram listki, głaszczę i pieszczotliwie podlewam nigdy nie przegotowaną wodą, ale odstaną, ponoć tez dobrze dla roślin ogólnie, podlewam "na czuja", zresztą jak wszystko przy nim.. Naprawdę nie mogę wyjść z szoku :P
Magdalena, 13.01.2016, 17:26
pisze Pani, że fikus benjamina jest rośliną wymagającą. W ciągu trzech lat zaliczył 5 mieszkań, kilkanaście razy miał zmieniane miejsce. Podlewam go jak mi się przypomni. A rośnie jak głupi. Może byłby większy gdyby nie te działania, ale w tym czasie urósł 3krotnie. Nawet w zimie wypuszcza nowe listki i się rozrasta.
Może trafiłem na jakiś wyjątkowy egzemplarz, ale razem draceną (kupowaną jednocześnie) jest to najstarsza roślinka w domu. Inne jakoś u mnie padają.
KKS, 19.02.2016, 12:58
ja mojego benjamina kupiłam na polagrze jakieś 25 lat temu. Był ogromny. Szczerze nie znoszę tego chwasta, ale nie mam serc wyrzucić żywej rośliny:) Od wiosny do późnej jesieni stoi w ogrodzie, zapominam go podlewać, spryskuję raz na pół roku żeby zmyć kurz. Bestia raz na kilka lat całkowicie zrzuca liście i gdy już planuje go wywalić odkrywam, że jest obsypany pączkami- złośliwiec. Nie zabiły go nawet koty notorycznie sikające do przeogromnej donicy...
Ada, 01.04.2017, 18:39
Jak ja chciałabym,żeby mój był takim złośliwcem - niestety nie jest jest chyba w ciągłym stresie , bo od kiedy go kupiłam niby wszystko było ok.,nadeszła jesień i problemy liście lecą jak szalone , jeszcze trochę i zostanie łysy jak Kojak . Chce m się wyć jak wilkowi do księżyca , bo jak tak dalej pójdzie to na święta będę miała goły badyl :(
grazyna, 08.12.2017, 10:45
W ubiegłym roku kupiłam piękną donicę,nową ziemię,wkład na dno.Postanowiłam dogodzić mojej roślince(180 cm,może więcej),wszystko było dobrze.Ale od stycznia drzewko zrzuca listki i jest już łyse.Owszem,w mieszkaniu jest bardzo suche powietrze.Zraszacza roślin nie mam.
Liliana, 13.02.2018, 13:08
Zraszasz do roślin? Wystarczy kupić mały spray za 5 zł i po problemie. Jak ktoś żałuje 5 zł to choćby wyparzyć spray po płynie do mycia okien i też będzie. Masakra.
Joka, 03.03.2018, 18:23
4 miesiące umierał. Przestawiałam go, bo wszędzie sechł. Czytałam, że by nie wystawiać go na słońce szczególnie na południowy parapet. Tylko to miejsce mi zostało i po przesadzeniu wylądował na patelni. Z mikrusa mam po roku półmetrowe drzewko! Papierosy pali ze mną. O prysznicu przypominam sobie co 3 miesiące. Tylko miejsca nie wolno mu zmieniać. Płacze suchymi listkami dosłownie 30 cm dalej od parapetu.
karmin, 10.02.2019, 19:42
A ja szukam dużych roślin, własnie przed chwilą jadąc do laboratorium znalazłam wyrzuconego na trawie pół łysego benjaminka. NIe wiem czy uda się go uratować, ale jestem przeszcześliwa, że na niego trafiłam.
Jeśli Pani nie ma sumienia go wyrzucić, to chętnie go przyjmę ;) dobrego dzionka
iwOna /jazzfanka@wp.pl/
jazzfanka, 08.07.2019, 10:25
mam mojego fikusa od niepamietam kiedy rosnie jak mu się podoba przesadziłam go może ze 3 razy jak sie naprawde nie mieści miejsca ma dwa w domu północny parapet lub okno balkonowe w przedpokoju inaczej łysieje . odmroził sobie połowe lisci bo zapomniałam go odsunąc od szyby w zimie , odrósł raz dwa , obciełam go z e 2 razy bo zapomniałam po kapieli go zabrać ze słońca i zezłoszczony zrzucił wszystko co miał na sobie, i tak się kochamy bo sie nie da wyrzucić i jak tylko o tym pomyśle to rośnie jak szalony. nie nawoże go nigdy i tak sobie jesteśmy razem od dawna, nic nie wymaga tylko żebym mu dała troche spokoju ....
maja, 06.04.2019, 16:32