Iglaki w ogrodzie: ochrona iglaków przed śniegiem

Wprawdzie śniegowe czapy wyglądają pięknie, ale iglakom nie służą. Mogą trwale odkształcić pokrój tych krzewów, złamać gałęzie, a nawet rozłamać korony ogrodowych iglaków.
 • Ochrona iglaków przed śniegiem

  Obwiązanym sznurkiem iglakom niestraszny będzie nawet obfity śnieg.

  Mariusz Kapała
 • Zima w ogrodzie

  Ta gęsta kulista tuja nie wytrzymała ciężaru śniegu. Zostawiona dłużej w takim stanie, może nie odzyskać wiosną swego pięknego kształtu.

  Grażyna Zwolińska

Warto więc przed nadejściem dużych opadów śniegu pomyśleć o zapewnieniu odpowiedniej ochrony iglakom w przydomowym ogrodzie. Niektóre z nich można nawet w kilku miejscach obwiązać sznurkiem, robiąc z nich „balerony".

Zobacz również: Jak uprawiać cyprysiki w ogrodzie

Chroń iglaki kolumnowe i kielichowe

Szczególnie zagrożone przez obfite opady śniegu są iglaki o pokroju kolumny albo kielicha, a takich przecież jest bardzo wiele. Jeśli przed nastaniem zimy nie obwiązaliśmy ich sznurkiem, trzeba przynajmniej zadbać o to, żeby śniegowe czapy nie obciążały gałęzi zbyt długo. Wystarczy co jakiś czas otrząsnąć z nich śnieg, nie dopuszczając, żeby zbrylił się podczas chwilowej odwilży.

Ze szczególnie wysokich iglaków, których nie zwiążemy bez wysokiej drabiny, otrząsajmy nadmiar śniegu np. za pomocą miotły na długim kiju.

Śnieg może rozłamać kulisty iglak

Śnieg jest też groźny dla iglaków o kulistym kształcie. Gęste kule żywotnika zachodniego, np. Golden Globe, obfity śnieg potrafi rozłamać na dwie połowy (patrz – zdjęcie). Jeśli szybko usuniemy czapy, iglak wróci do swego naturalnego kształtu. Jeśli pozwolimy, żeby śnieg na iglakowych krzewach pod wpływem promieni słońca lub krótkich okresów wyższej temperatury zbrylił się, może narobić jeszcze więcej szkód niż puszysta czapa. A wtedy wiosną odzyskiwanie pożądanego kształtu może naprawdę długo trwać.

Czytaj też: Rośliny, które zdobią ogród zimą 

Wykorzystaj sznurek lub stare prześcieradło

Do spiralnego obwiązania iglaka dobrze sprawdzi się sznurek, np. konopny. Można wykorzystać też kawałki podartego w wąskie pasy prześcieradła. To delikatny materiał, więc nie zaszkodzi rośliny. Oczywiście pod warunkiem, że nie zwiążemy nim gałęzi zbyt mocno. W przeciwnym przypadku z powodu braku dostępu powietrza w iglak może wdać się pleśń śniegowa i będziemy mieli kłopot.

Mniejsze iglaki można związać np. starymi rajstopami. Swobodnie rosnących, dużych okazów kolumnowych iglaków o kilku pniach nie musimy koniecznie obwiązywać dookoła. Wystarczy związać razem pnie w środku krzewu, nie ściągając mocno.

Obserwuj iglaki i reaguj w miarę potrzeb

Jak z wszystkim w życiu, tak i z ochroną iglaków przed śniegiem nie należy przesadzać. Wiele z nich całkiem dobrze sobie z nim radzi i nie ma potrzeby ich obwiązywania. Ważne jest, abyśmy obserwowali sytuację i wkraczali w razie konieczności. Czyli np. wtedy, gdy opady były szczególnie obfite i nagłe. Padający stopniowo śnieg jest z reguły tolerowany przez iglaki, z wyjątkiem kielichowych i niektórych stożkowych.

Groźniejszy od śniegu może być silny wiatr. To on łamie gałęzie z czapami mokrego zamarzniętego śniegu. Wiosną oczywiście wiązania usuwamy, pozwalając iglakom rozprostować gałęzie.

Warto wiedzieć: Choroby atakujące trawnik zimą – jak im zapobiegać

Iglaki szczególnie narażone na zniszczenie śniegiem

Przed obfitymi opadami śniegu warto chronić np.:

 • cyprysik Lawsona (odmiany Columnaris, Ivonne, Alumii Gold),
 • żywotnik zachodni czyli popularna tuja (odmiany Szmaragd, Sunkist, Yellow Ribbon),
 • jałowiec skalny (odmiany Blue Arrow, Skyrocket, Moonglow),
 • jałowiec pospolity (odmiany Hibernica, Suecica, Arnold),
 • kolumnowe odmiany cisa pospolitego i pośredniego,
 • kuliste formy żywotników (Danica, Globosa, Globosa Compacta, Golden Globe, Hoseri). 
Autor: Grażyna Zwolińska
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

nie wiacac tak iglaków bo wam pomarzna ja juz tak raz zrobiłem jak pokazali na tej fotce i prawie umarzły w zimie, wtstarczy tylko powiazac pnie iglakaale nie za mocno a na wiosne rosciac sznurek którym był zwiazany, jak ich jest wiecej niz jeden .
lolek, 15.11.2011, 21:06
What I truly think most in regard to is wellness information. By myself, I subscribe to newspapers oriented toward
this subject matter, and I continue to keep informed about the latest wellness studies. In what way is this relevant? I feel there is no more significant use for my energy.
Furthermore, this site seems as though it's well worth the time to
check out again. I sift through thousands and thousands or even more of sites weekly.
Honestly, my backbone usually is painful and I need
a brand-new pursuit. lol In any case, I think if everybody composed blogs
about their unique time in the universe, and did so cogently, we'd have a much more interesting world. http://at-home-massage-nj.njmassage.info/At-Home-Massage-In-NJ.jpg
on-demand massage, 28.11.2019, 19:20