By hoja cieszyła swoją urodą. Jak ją pielęgnować. Poradnik

Hoja to roślina pełna zagadek. Kupując ją nigdy nie wiemy, czy będziemy mieć w mieszkaniu po prostu pnącze o ładnych liściach, czy może to pnącze pięknie zakwitnie.
 • Kwitnąca hoja

  Hoja ma piękne kwiaty, które kształtem przypominają odwrócone parasolki. Rośliny tej najlepiej nie przestawiać, ponieważ wtedy słabiej kwitnie. Gdy hoja przekwitnie, nie usuwajmy szypułek kwiatowych, bo w ich miejsce wyrosną nowe kwiaty.

  uglygirl
 • Kwiaty hoi

  Hoja kwitnie przez całe lato. Jej kwiaty wydzielą wyraźny, słodkawo-mdły zapach oraz lepką, podobną do miodu ciecz.

  631372 (Pixabay.com)
 • Hoja piękna (Hoya bella)

  Hoja będzie dobrze rosła, jeśli podłoże będzie zawsze lekko wilgotne. Roślina ta lubi deszczówkę. Powinno się ją również często zraszać letnią wodą. Pamiętajmy jednak, by nie spryskiwać kwiatów, ponieważ to je zniszczy. W okresie wegetacji hoję podlewamy umiarkowanie, a co dwa tygodnie nawozimy..

  ekaterinvor (Pixabay.com)
 • Hoja czerwona

  Hoja błyszczy kwiatami jak gwiazdki, które słodko pachną.

  lcb (Pixabay.com)
 • Hoja o jasnych kwiatach

  tomczerw (Pixabay.com)

Jak bardzo wiele uprawianych w domu kwiatów, hoja pochodzi z tropikalnych lasów. Spotkać ją można w naturalnych warunkach głównie w południowo-wschodniej Azji. Wspina się po innych roślinach, ale nie odżywia się ich kosztem. Dorasta nawet do 6 metrów wysokości. W domowych warunkach pędy hoi są oczywiście krótsze.

Hoja z kwiatami jakby były z wosku

W domach uprawie się przede wszystkim dwa gatunki hoi. Mniej wymagająca w uprawie jest hoja różowa (Hoja carnosa) o kwiatach różowych. Potrzebuje jednak podpór. Delikatniejsza hoja biała, czyli hoja piękna (Hoja bella o białych kwiatach) – może ona być uprawiana w wiszących pojemnikach. Jest jeszcze hoja o liściach z białymi obrzeżami .

Uważaj na: Trujące kwiaty domowe  

Kwiaty hoi tworzą charakterystyczne odwrócone parasolki. Wyrastają ze skórzastych liści rośliny zwykle od maja do września. Sprawiają wrażenie ulepionych z wosku gwiazdek w charakterystycznym różowo-czerwonawym środkiem. Wieczorem i w nocy wydzielają intensywnie pachnącą ciecz. Ma ona miodowy, charakterystyczny zapach. Nie każdemu się on podoba.

Jak pielęgnować hoję? Podlewać z umiarem, nie przestawiać bez potrzeby

Hoja jest dobrą rośliną dla tych, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu kwiatów. Nie obrazi się za to. Bardziej nie lubi przelania ziemi w doniczce. Może zacząć wtedy gubić liście. Latem hoję podlewamy jeden lub dwa razy w tygodniu. Zimą raz na dwa tygodnie. Dobrze jest co jakiś czas zraszać liście rośliny.

Polecamy: Pachnące kwiaty doniczkowe do mieszkania

Doniczkę z hoją należy umieścić w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Bezpośredniego słońca nie lubi zwłaszcza hoja kwitnąca na biało. Nie służą jej też przeciągi, ani zmienianie miejsca, więc lepiej bez potrzeby jej nie przestawiać.

Przesadzanie hoi

Dopóki hoja jest młoda, trzeba ją raz w roku na przełomie zimy i wiosny przesadzić do nieco większej doniczki. Starsze rośliny za przesadzaniem nie przepadają. Zresztą nie jest ono takie proste, jeśli pędy hoi mają po 2–3 metry i trzymają się na podporach.

Warto wiedzieć: Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jakiego podłoża używać 

Jeśli jednak doniczka już wyraźnie jest za mała dla rośliny, wtedy najlepiej zabrać się do jej wymiany jeszcze z drugą osobą. Jedna będzie trzymać roślinę, a druga usuwać starą doniczkę i podkładać nową, do której ta pierwsza osoba włoży bryłę korzeniową hoi. Potem wystarczy dodać trochę nowej ziemi. Po takim zabiegu przez kilka lat hoja nie musi mieć zmienianego pojemnika.

 


Hoja o różowych kwiatach
Po przekwitnięciu hoi nie usuwamy szypułek kwiatowych, ponieważ w ich miejsce wyrosną nowe kwiaty.Fot. mariabostrom0 (Pixabay.com)

 

Dlaczego czasem hoja nie kwitnie?

Na pytanie, kiedy doczekamy się niezwykłych kwiatów hoi, nie ma jednej odpowiedzi. Są egzemplarze, które latami nie kwitną. Inne obsypują się kwiatami każdego roku. Dbanie i chuchanie na to pnącze nie zawsze przynosi oczekiwany efekt w postaci kwiatowych „parasolek". Bywa, że hoja, o której ciągle zapominamy i w ogóle jej nie dopieszczamy, nagle obsypuje się licznymi kwiatami.

Wśród przyczyn nie kwitnięcia hoi wymienia się np. utrzymywanie zbyt wilgotnego podłoża lub zbyt częste przestawianie. Ale też niedostateczne albo zbyt silne oświetlenie, zbyt niską temperaturę lub usuwanie szypułek kwiatowych.

Ważne! Pamiętajmy, żeby po przekwitnięciu hoi różowej nie usuwać szypułek kwiatowych, bo w ich miejscu wyrastają nowe kwiaty. Natomiast hoja piękna (biała) najczęściej sama zrzuca szypułki i kwitnie na nowych.

Zobacz: Calibrachoa, czyli milion dzwonków kwitnących na balkonie

Autor: Ilona Burkowska
46komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (46)

moja choja ma ze 30 lat i tylko raz zakwitła ale teraz szalej puszcza pedy a kwitków brak, to jedyna pamiątka żywa po mojej ś.p. mamie!!!!!!!!!
ONN, 04.12.2012, 16:28
moja choja ma ze 30 lat i tylko raz zakwitła ale teraz szalej puszcza pedy a kwitków brak, to jedyna pamiątka żywa po mojej ś.p. mamie!!!!!!!!!
ONN, 04.12.2012, 16:28
Co za cudny kwiat .... moja tez jest jedna z wielu pamiatek po mojej s.p.mamie (tesciowej)-kochanej zreszta
fiolka, 05.12.2012, 19:01
PROSZĘ SPRÓBOWAĆ PRZYCIĄĆ, SKRÓCĘDY. ZROBILIŚMY TAK SPONTANICZNIE, ZA BARDZO ZASŁANIAŁA ŚWIATŁO ZZA OKNA I.....PO TEJ OPERACJI ZACZĘŁA KWITNĄĆ I KWITNIE OBFICIE OD WIELU LAT
LANG, 21.09.2020, 14:16
Moja hoja różowa kwitnie dopiero od 4 lat i zawsze w okolicach 20-25 lipca chociaż mam ja już około 20 lat / do dzisiaj nie wiedziałam jak się nazywa
Maria, 04.12.2012, 17:34
A ja mam w pracy hoję, o którą zupełnie nie dbam. Stoi sobie, rośnie, pani która sprzata od czasu do czasu podleje. Jak pani jest na urlopie to podlewam jak mi się przypomnie. I kwitnie każdego roku.
hania, 04.12.2012, 18:44
Komentarz został usunięty.
Moja ma 4 lata ( wsadziłam do ziemi łodyżkę z trzema listkami)......i w sierpniu tego roku zakwitła......taka mam naturę, że co w dłoń moją trafi, to rośnie :)
Mariola Kociubińska, 04.12.2012, 20:17
Moja hoja ma 6 lat.Od czterech lat kwitnie jak wściekła co dwa miesiące.Jest piękna ale ja nie znoszę zapachu jej kwiatów.W nocy aż dusi.Przestawiłam ją na osłonecznione okno.Niech sie trochę uspokoi bo nie wytrzymam.
Kwiatkowska, 04.12.2012, 20:58
Dawano mi hoję w prezencie ale nie przyjęłam bo dowiedziałam się, że to bardzo trujący kwiat wolę orchidee.
Benia, 05.12.2012, 08:13
ryhoo, 05.12.2012, 10:41
ja mam hoje już ze 6 lat i jeszcze ani razu niekwitła.
xxxx, 05.12.2012, 11:14
A ja mam kilkanaście hoi,jedne kwitną inne nie,ale niektóre są bardzo dekoracyjne z samych liści,np hoja kerii która ma liście w kształcie serduszek.
Lidka, 05.12.2012, 13:29
Ja mam hoje rozową i kwitnie mi non stop. zzoci kwiatki i za chwilę zakwita. dostalam ją z odszczepki od kolezanki .A le chce się wymienic z kims kto hoduje hoje na innny kolor. wysylajac odszczepki . prosze o odpowiedz. co pani na to. z kwiaciarni juz tak nie rosna . zniszcza sie .
Lampa M ARZENA , 12.08.2013, 12:14
Moja hoja biała zakwitła po 9 latach.Gdy " zdecydowała" się łaskawie pokazać swoje ukwiecenie teraz kwitnie co roku od około 6 lat.Nie cackam się z nią często ma sucho i nieregularnie podlewana,nie dbam o nawożenie,przesadzona była chyba ze 3 razy na 15 lat-zbieram się do wymiany jej doniczki,lecz się zebrać nie mogę i na dodatek stoi w ciemnym pokoju bo mam duży klon przed oknem,a mimo to ma przepiękne liście i zajmuje 1/3 parapetu,jest imponująca i za to ją kocham.Nie martw się zakwitnie prędzej,czy póżniej.
maj, 23.11.2017, 02:36
Komentarz został usunięty.
To pewnie ją zaniedbałeś.
Marczak, 20.04.2019, 16:15
bardzo ciekawy artykół. Ja swojego kwiatka dostałam jakieś 20 lat temu i szczerze powiedziawszy nie wiedziałam przez 15 lat jak się nazywa, dopiero 5 lat temu po przeprowadzce do nowego domu postanowił przepięknie zakwitnąć co czyńi od tamtej pory rok rocznie i tak się dowiedzialam że to hoja.
kasia, 05.12.2012, 14:38
Mam dwie hoje jedna w ogole nie kwitnie, mam ja ok 5 lat. Druga mam ok 12 lat potrafi czasem zakwitnac w lutym do konca wrzesnia. Ostatnio miala ponad 40 kwiatow. Maz sie wscieka, bo strasznie smierdzi. Ale mnie to nie przeszkadza. Jestem do niej przywiazana. Bardzo! Nie trzeba o nia wcale dbac. Mozna wyjechac na wczasy na 2 tyg. w upal. I nic sie nie stanie.
Maryla Wyszko, 05.12.2012, 21:16
Też miałam kilka hoi,,jedne kwitły ,inne nie,,,,20 letnia miała czasem ponad 100 kwiatów,,,i zapach niesamowity,,,musiała wylądowac na werandzie,,,kwitła miesiącami,,,,,teraz mam tylko młode roślinki,,jeszcz nie kwitna,,
IRENA;, 05.12.2012, 23:20
Mam dwie hoje. Jedna stoi na oknie i jest przez cale zachodnie słońce oświetlona. Kwitnie od polowy kwietnia do polowy pażdziernika, Druga stoi 2.5 m od okna i nie kwitla nigdy. Aż zeszłego roku wypuścila b.dlugi ped, dosiegla okna i slońca i zakwitła, Tylko na pędzie oswietlonym słoncem! Dlatego mysle, że jednak one lubią bezposrednie słonce. Pozdrawiam
Dzięgielewska, 15.05.2013, 21:01
moja hoja bella kwitnie co roku jak głupia mimo iż totalnie ją zaniedbuję, czasem zapomnę podlać i dwa tyg, lubi jak ją od czasu do czasu zamiast podlania po prostu wstawię do wanny i zleję solidnie wodą ale tylko jak ie kwitnie, stoi cały rok na parapecie w południowym oknie, uwielbia słońce i moje prysznice,
Asia, 24.06.2013, 22:49
Szlag mnie z tą hoją trafia. Śmierdzi jak cholera. Powiedziałem żonie, że to zielsko wyleci przez okno. Na szczęście obcięła kwiatek i przestała śmierdzieć. Teraz żona wyskoczyła na urlop a ta franca znów śmierdzi. I jaka sprytna. Obciąłem kwiatek a ta dalej mi śmierdzi i śmierdzi. Okazało się, że ukryła kolejnego kwiatka pod liśćmi gdzieś w środku. Jak nie przestanie ze mną pogrywać, to zanim żona wróci - wyląduje w kuble. Kupie żonie sadzonkę konopi. Jak zakwitnie to chociaż jakiś pożytek będzie ;)))))
eRBe, 01.08.2013, 21:51
jestem chętna odkupić tego kwiatka lub chociaż szczepke.proszę o kontakt madzia262610@wp.pl
Magda, 24.11.2013, 14:13
Hoje też dostałam w spadku po przyjacielu - nikt nie dbał o nią bo nie było czasu trzeba było ratować życie najpierw gdy ją przesadziłam i zmieniła dom wypuszcza teraz nowe gałązki kiedyś kwitła piękne białe kwiaty ale od lat nie kwitła z powodu zaniedbania.Miał również mój przyjaciel kaktus zwisający, który nie kwitł 6 lat -miesiąc przed jego śmiercią na prawie uschniętych łodygach tej roślinki z listków zakwitło prawie 100 kwiatów w doniczce uwieczniłam to na zdjęciu.Myślę, że tak kwiatki podziękowały właścicielowi za opiekę i ich pielęgnację.Warto mieć różne kwiaty doniczkowe bez nich jest mieszkanie puste.
Benia, 26.09.2013, 14:02
Ja mam po św.pamięci mężu kwitnie jak szalona teraz i ma dużo następnych kwiatów w pędach jest różowa!!!
KRYSTYNA SEREMAK, 23.02.2014, 12:02
moja zakwitła po pięciu latach i pięknie pachnie wypuszcza kwiaty jeden po drugim.
aga, 24.08.2014, 03:34
moją hoję otrzymałem 30 lat temu od teściowej,pierwszy raz zakwitła po 20-tu latach.Od tego czasu kwitnie każdego roku,jest prześliczna.
Henryk , 24.08.2014, 13:03
z mojego doswiadczenia wiem napewno, ze kiedy hoja ma cieplo, nawet bardzo cieplo, slonce I lekka wilgoc kwitnie nawet 10 m-cy z przerwa na jesieni kiedy jeszcze tak dobrze sie nie ogrzewa mieszkania. Moje, ktore wisza w oknie /jedne na poludniowa strone I drugie na poludniowozachodnia, kwietna bez przerwy. trzeba aby nie przesuszyc, wtedy maja cienkie liscie. Mlode hoje przed kwitnieniem czasami gubia duzo lisci. I wazne ...pozwolcie zapuszczac im jak najdluzsze pedy, nie obcinac, bo im dluzszy tym lepiej.
Krystyna, 17.01.2015, 16:02
moja hoja nie kwitla po przeprowadzce przez 4 lata, a teraz kwitnie jak szalona, regularnie dwa !!! razy w roku. Pedy maja ponad 4 metry dlugosci (juz nikt ich nie mierzy).
Wejn, 14.08.2015, 19:15
Komentarz został usunięty.
Mam 4 hoje - jedną w mieszkaniu, reszta rośnie na klatce schodowej ze świetlikiem (ostatnie piętro) czy w tzw. "sanatorium" roślinnym. Ta domowa nigdy jeszcze nie zechciała zakwitnąć. Pozostałe, w sanatorium, kwitną obficie każdego roku..... Sezon już się rozpoczął - zapach unosi się już na parterze.
BKJ, 14.06.2016, 18:46
Moja Hoja to pięknie kwitła co roku jak stała na południowym oknie, do tego stopnia, że miała aż żółte liście, w sensie bardzo jasne. A potem jak się przeprowadziliśmy nie ma nigdzie miejsca w jasnym miejscu bo okno południowe przysłania balkon :( od tamtej pory jej liście są bardzo ciemne i nie kwitnie. Znajomi od których dostałam szczepkę mieli ją w bloku w holu, obrosła całą poręcz i pięknie kwitła, ale właśnie w tym holu było jak w szklarni, cały dach szklany, i latem tam było mega gorąco :)
Boho, 18.01.2017, 07:17
Mam hoję po rodzinie. Stała 2 lata w pustym mieszkaniu, podlewana może raz na pół roku. Teraz jest u mnie. Stoi na oknie od strony północno wschodniej - nieprzesadzana, rośnie,ma zielone liście i kwitnie. Kwiatki różowe.Coś niesamowitego . Co za roślina. Dobra dla zapominalskich.
Grażyna, 01.06.2017, 10:54
Mam hoję po rodzinie. Stała 2 lata w pustym mieszkaniu, podlewana może raz na pół roku. Teraz jest u mnie. Stoi na oknie od strony północno wschodniej - nieprzesadzana, rośnie,ma zielone liście i kwitnie. Kwiatki różowe.Coś niesamowitego . Co za roślina. Dobra dla zapominalskich.
Grażyna, 01.06.2017, 10:54
Mam hoję po rodzinie. Stała 2 lata w pustym mieszkaniu, podlewana może raz na pół roku. Teraz jest u mnie. Stoi na oknie od strony północno wschodniej - nieprzesadzana, rośnie,ma zielone liście i kwitnie. Kwiatki różowe.Coś niesamowitego . Co za roślina. Dobra dla zapominalskich.
Grażyna, 01.06.2017, 10:55
Mam mały pokój. Hoja kwitnie jak wariatka. Pachnie że mdli od słodyczy ale jej nie przestawiam. Nie jest super traktowana. Zdarza się zapomnieć o podlewaniu o zraszaniu nie ma mowy. Ciągle w przeciągu bo trzeba otwierać okno od zapachu. Zima faktycznie około 15 stopni. Latem upały. Nie rośnie dużą ale kwitnie cały czas i ten zapach!!! Fajny ale przytłacza zwłaszcza że kwitną akacje. Ledwo co można spać ale nie można przestawiać jej miejsca
Agnieszka Sòjko, 06.06.2017, 23:18
Szukałem porady, jak rozmnożyć hoję, bardzo mi się podoba, chciałbym mieć w kilku doniczkach.
Wojtek, 13.06.2017, 15:34
Mam hoję, która przez dobrych kilka, może nawet kilkanaście lat rosła w jednej doniczce w tej samej ziemi. Każdego roku na jesień wypuszczała mnóstwo pąków kwiatowych. Po tych kilkunastu latach postanowiłem przesadzić roślinę. Ziemia w doniczce była bielusieńka. Roślina wyssała z niej wszystko co mogła. Zasypałem roślinę świeżą porcją żyznej ziemi (oczywiście hoja trafiła do tej samej donicy, bo nie chciałem, żeby mi się rozrastała). Efekt jest taki, że od ponad dwóch lat po przesadzeniu nie zakwitła ani razu i podejrzewam, że nie zakwitnie jeszcze przez kilka najbliższych lat.
Marek, 22.12.2017, 13:47
Mam trzy hoje. Jedną już wiekową i dwie z odszczepek od tej starej. Te dwie nie kwitły do momentu aż przewinąłem je na nowe podpory. Od tego momentu kwitną bez przerwy lato czy zima. Zrzucają jedne kwiaty i za dwa, trzy tygodnie rozwijają następne. Ta stara przestała kwitnąć gdy zmarła moja Żona. mija już 8 lat a ona nic. Może tęskni?
Olszewski, 14.04.2018, 14:20
Posadziłam choję w 2018 roku i na dniach będzie mi kwitnąć. Już nie mogę się doczekać!
Piątek, 07.04.2019, 10:02
Komentarz został usunięty.
hoja zakwitla zakwitla lecz zgubila wszystkie kwiaty dlaczego
dyba urszula, 12.05.2019, 10:12
hoja zakwitla zakwitla lecz zgubila wszystkie kwiaty dlaczego
dyba urszula, 12.05.2019, 10:12
hoja zakwitla zakwitla lecz zgubila wszystkie kwiaty dlaczego
dyba urszula, 12.05.2019, 10:13
To co piszecie, to wszystko bzdury. wymyślacie aby tylko roztoczyć mit wiedzy, hoja nie wymaga żadnej opieki! mój kwiat co roku daje 60—62 kwiaty siedzi w wodzie już 39 lat!! Zaznaczam —tylko i wyłącznie w wodzie! kwitnie co roku, jest ogromnie duża i wisi w kuchni. Tam, gdzie ktoś napisał że są niekorzystne warunki. Hahahaaa, gdyby to wszystko było prawdą co inni wypisują to moja hoja dawno by już umarła. narobiłam od niej już kilka nowych młodych i też siedzą w wodzie kilka lat i cudownie rosną, mają twardą bryłę korzeniową, od czasu do czasu dolewam im wody mineralnej i rozmawiam z nimi, każda ma imię i każdą kocham, myślę że ze wzajemnością.. także proszę tych wszystkich mądrych- nie wprowadzajcie ludzi w błąd
Liwa, 22.07.2019, 22:37
Dostałam hoje bardzo dawno temu od teściowej.Wychodząc z jej domu, postawiłam ja na daszku nad klatką schodową i zapomniałam o niej.Po kilku dniach przypomniałam sobie i przywiozłam ja do domu.Dosłownie za kilka dni zakwitła.Po śmierci teściowej w 2015 roku zabrałam usychająca paproć z jej domu a o hoi zapomniałam. Przyjeżdżamy do mieszkania po teściowej może trzy razy do roku i wtedy ja podlewamy.Tylko 3 razy w roku a ona tam żyje już piaty
rok. Czasami gubi kilka liści..ale to wszytko.Ja jestem w szoku!!!
Karpińska, 30.08.2019, 18:10
Ja już mam 3 raz hoje i zawsze mi usycha i umiera. Teraz znowu pędy i liście zaczeły żółknąć i opadać. Chyba za czesto ją podlewam i na zime przestawiam bo umnie mamy w domu za gorąco. doradcie
aga, 23.11.2019, 17:09
moja hoja pieknie kwitnie, bogato i często od momentu, gdy zawinęłam jej pędy na drabinki, podpórki, po prostu zrobiłam z niej duży zawiniety kłąb zieleni. Gdy była rozciągnięta na ścianie - nie kwitła przez lata. Znajoma, za moim przykładem też zawinęła hoję na stojak z kołami kupiony w sklepie ogrodniczym i jej hoja też zakwitła i wciąż kwitnie.
Anna, 21.02.2021, 13:36
Moja hoya ma może ze 3 lata i kwitnie 3 razy do roku ( po kilka koszyczków), zapach jest tak intensywny że nie idzie wytrzymać w domu
Olo, 03.03.2021, 14:59