Jak bardzo wiele uprawianych w domu kwiatów, hoja pochodzi z tropikalnych lasów. Spotkać ją można w naturalnych warunkach głównie w południowo-wschodniej Azji. Wspina się po innych roślinach, ale nie odżywia się ich kosztem. Dorasta nawet do 6 metrów wysokości. W domowych warunkach pędy hoi są oczywiście krótsze.
Hoja z kwiatami jakby były z wosku
W domach uprawie się przede wszystkim dwa gatunki hoi. Mniej wymagająca w uprawie jest hoja różowa (Hoja carnosa) o kwiatach różowych. Potrzebuje jednak podpór. Delikatniejsza hoja biała, czyli hoja piękna (Hoja bella o białych kwiatach) – może ona być uprawiana w wiszących pojemnikach. Jest jeszcze hoja o liściach z białymi obrzeżami .
Uważaj na: Trujące kwiaty domowe
Kwiaty hoi tworzą charakterystyczne odwrócone parasolki. Wyrastają ze skórzastych liści rośliny zwykle od maja do września. Sprawiają wrażenie ulepionych z wosku gwiazdek w charakterystycznym różowo-czerwonawym środkiem. Wieczorem i w nocy wydzielają intensywnie pachnącą ciecz. Ma ona miodowy, charakterystyczny zapach. Nie każdemu się on podoba.
Jak pielęgnować hoję? Podlewać z umiarem, nie przestawiać bez potrzeby
Hoja jest dobrą rośliną dla tych, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu kwiatów. Nie obrazi się za to. Bardziej nie lubi przelania ziemi w doniczce. Może zacząć wtedy gubić liście. Latem hoję podlewamy jeden lub dwa razy w tygodniu. Zimą raz na dwa tygodnie. Dobrze jest co jakiś czas zraszać liście rośliny.
Polecamy: Pachnące kwiaty doniczkowe do mieszkania
Doniczkę z hoją należy umieścić w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Bezpośredniego słońca nie lubi zwłaszcza hoja kwitnąca na biało. Nie służą jej też przeciągi, ani zmienianie miejsca, więc lepiej bez potrzeby jej nie przestawiać.
Przesadzanie hoi
Dopóki hoja jest młoda, trzeba ją raz w roku na przełomie zimy i wiosny przesadzić do nieco większej doniczki. Starsze rośliny za przesadzaniem nie przepadają. Zresztą nie jest ono takie proste, jeśli pędy hoi mają po 2–3 metry i trzymają się na podporach.
Warto wiedzieć: Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jakiego podłoża używać
Jeśli jednak doniczka już wyraźnie jest za mała dla rośliny, wtedy najlepiej zabrać się do jej wymiany jeszcze z drugą osobą. Jedna będzie trzymać roślinę, a druga usuwać starą doniczkę i podkładać nową, do której ta pierwsza osoba włoży bryłę korzeniową hoi. Potem wystarczy dodać trochę nowej ziemi. Po takim zabiegu przez kilka lat hoja nie musi mieć zmienianego pojemnika.
Po przekwitnięciu hoi nie usuwamy szypułek kwiatowych, ponieważ w ich miejsce wyrosną nowe kwiaty.
Dlaczego czasem hoja nie kwitnie?
Na pytanie, kiedy doczekamy się niezwykłych kwiatów hoi, nie ma jednej odpowiedzi. Są egzemplarze, które latami nie kwitną. Inne obsypują się kwiatami każdego roku. Dbanie i chuchanie na to pnącze nie zawsze przynosi oczekiwany efekt w postaci kwiatowych „parasolek". Bywa, że hoja, o której ciągle zapominamy i w ogóle jej nie dopieszczamy, nagle obsypuje się licznymi kwiatami.
Wśród przyczyn nie kwitnięcia hoi wymienia się np. utrzymywanie zbyt wilgotnego podłoża lub zbyt częste przestawianie. Ale też niedostateczne albo zbyt silne oświetlenie, zbyt niską temperaturę lub usuwanie szypułek kwiatowych.
Ważne! Pamiętajmy, żeby po przekwitnięciu hoi różowej nie usuwać szypułek kwiatowych, bo w ich miejscu wyrastają nowe kwiaty. Natomiast hoja piękna (biała) najczęściej sama zrzuca szypułki i kwitnie na nowych.
Zobacz: Calibrachoa, czyli milion dzwonków kwitnących na balkonie