Heliotrop peruwiański na balkonie i w ogrodzie

Niezwykła, urocza roślina, kótra po zmierzchu roztacza wokół słodki, intensywny zapach. W ciągu dnia heliotrop puruwiański kieruje swój kwiatostan w stronę słońca.
heliotrop peruwiański
Heliotrop najlepiej będzie się czuł na stanowisku południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim.

fot. Anita Koszałkowska

Heliotrop, nieco zapomniany, znów może zagościć w naszych ogrodach i na tarasach. Gotowe sadzonki można kupić w centrach ogrodniczych. Warto, bo oprócz drobnych, fioletowych, a ostatnio także białych, kwiatów roślina niesamowicie pachnie. Oszałamiający aromat heliotropu już dawno wykorzystali producenci perfum. Nutę heliotropu znajdziemy m.in. w perfumach Jungle Elephant Kenzo, Dolce Vita Diora czy DKNY Women Donny Karan.

Gdzie i jak uprawiać heliotrop

Roślinę można posadzić w ogrodzie lub uprawiać w donicy na balkonie. Kwiat szybko się rozkrzewia, ale musi mieć do tego odpowiednie warunki. Heliotrop uwielbia ciepło i słońce, dlatego należy dla niego wybrać stanowisko południowo-wschodnie lub południowo-zachodnie. Trzeba jednak uważać, by nie był wystawiony na bezpośrednie działanie ostrego słońca. Na tarasach usytuowanych od strony południowej, w trakcie upalnego lata, heliotrop może schnąć, na liściach pojawią się wówczas brązowe plamy.

Lubi ziemię próchniczą, żyzną. Wymaga intensywnego i regularnego podlewania (wczesnym rankiem lub po zmierzchu). Liście można zraszać. W trakcie sezonu, gdy intensywnie rośnie, roślinę trzeba nawozić mieszankami wieloskładnikowymi. Heliotrop peruwiański kwitnie przez całe lato.
Jesienią roślinę należy przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura oscyluje w granicach 10–12°C i ograniczyć podlewanie.

Autor: Anita Koszałkowska
0komentarzy