Gwiazda betlejemska to kapryśna piękność

Co najmniej od kilkunastu lat w okresie Bożego Narodzenia gwiazda betlejemska jest ulubioną ozdobą naszych mieszkań. Doskonale wpisuje się swoją urodą w świąteczny nastrój tych dni.
 • Podkwiatki poinsecji

  Botaniczna nazwa poinsecji to wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima). Roślina pochodzi z Ameryki Południowej. Jej ozdobą są barwne liście (podkwiatki), w różnych odcieniach czerwieni, ewentualnie różowe, pomarańczowe, łososiowe lub białe.

  stux (Pixabay.com)
 • Gwiazda betlejemska

  Gwiazda betlejemska kojarzy się z Bożym Narodzeniem, ale Dzień Poinsecji jest świętowany 12 grudnia.

  Chamomile (Pixabay.com)
 • Biała gwiazda betlejemska

  Dzięki krzyżówkom możemy wybierać wśród różnych kolorów i odcieni gwiazdy betlejemskiej.

  Pezibear (Pixabay.com)
 • Gwiazda betlejemska

  Gwiazda betlejemska o przylistkach wybarwionych na czerwono cieszy się największą popularnością

  Paweł Janczaruk
 • Gwiazda betlejemska

  Gwiazda betlejemska ma prawie dwa tysiące odmian. Jej przylistki mogą być w różnych kolorach.

  Paweł Janczaruk
 • Sok poinsecji

  Jeśli uszkodzimy gałązki, liście lub inne części poinsecji, wypłynie z nich mleczny sok. Jest on trujący! Trzeba uważać na kontakt z oczami, ustami oraz przypadkowe zjedzenie rośliny.

  Katarzyna Laszczak
 • Kolorowe poinsecje

  12 grudnia obchodzimy Dzień Poinsecji. Ich nazwa pochodzi od nazwiska J.R. Poinsetta - Amerykanina, który spopularyzował te rośliny.

  Sandid (Pixabay.com)
 • Czerwona gwiazda betlejemska

  Poinsecje pochodzą z Ameryki Środkowej. Stamtąd trafiły do USA i zaczęły międzynarodową "karierę".

  Sandid (Pixabay.com)
 • Gwiazda betlejemska jako ozdoba mieszkania

  PublicDomainPictures (Pixabay.com)
 • Gwiazda betlejemska

  Z czasem poinsecja traci kolorowe przykwiatki, a sprawienie, żeby ponownie się wybarwiły jest dość kłopotliwe. Ale co roku można je bez problemu kupić.

  Angelinaelv (Pixabay.com)

Poinsecja – to druga nazwa tej rośliny. Pochodzi od nazwiska ambasadora USA w Meksyku J. R. Poinsetta, z zamiłowania botanika, który w 1925 r. sprowadził ją do swego ogrodu w Charleston. W Polsce ta meksykańska piękność uprawiana jest głównie z myślą o świętach. Warto jednak wiedzieć, że poinsecja ma swoje oficjalne i międzynarodowe święto - Dzień Poinsecji obchodzimy 12 grudnia.

Kolorowe bogactwo przykwiatków

Klasyczna gwiazda betlejemska ma zielone liście i czerwone... no właśnie, co? To nie kwiaty, choć tak je czasem nazywamy, lecz tzw. przykwiatki. Właściwe kwiaty są niepozorne, biało-zielone lub żółtawe. Znajdują się w samym środku rozety złożonej z przykwiatków.

Poinsecja jest jedną z najbogatszych w gatunki i odmiany rośliną. Ma ich prawie 2 tysiące. Jej ozdobne „kwiaty" mogą być też białe, różowe, kremowe, łososiowe lub brązowo-fioletowe. Ostatnio pojawiły się egzemplarze o przykwiatkach nakrapianych, liściach zielonych z białymi obrzeżami lub z przykwiatkami pofałdowanymi. Niestety, dość szybko po świętach przylistki tracą swoją barwę.

 Czytaj też: Kolory poinsecji 

Ma wymagania jak prawdziwa gwiazda

Aby poinsecja długo cieszyła nas swoim widokiem, trzeba przestrzegać kilku zasad. W drodze z kwiaciarni do domu należy chronić ją przed chłodnym, a zwłaszcza mroźnym powietrzem. To roślina, która bardzo nie lubi zimna i przeciągów.

Po przyniesieniu do domu, trzeba postawić ją w jasnym miejscu, najlepiej blisko okna. Jeśli będzie miała za mało światła, może zacząć zrzucać kolorowe przykwiatki. Szkodzi jej jednak też bezpośrednie nasłonecznienie. Nie należy trzymać jej w zbyt chłodnym pomieszczeniu i łudzić się, że dzięki temu będzie piękniejsza i świeższa na święta. W temperaturze niższej niż 15°C przykwiatki poinsecji zaczynają tracić kolor.


Poinsecja
Ozdobą poinsecji są kolorowe przykwiatki. Natomiast "prawdziwe" kwiaty są bardzo niepozorne.Fot. Stux (Pixabay.com)

Poinsecja lubi umiar we wszystkim

Poinsecji nie wolno też zbyt mocno podlewać. Lubi ona lekko wilgotne podłoże, ale nadmiar wody jej nie służy, powodując gnicie korzeni. Z kolei przesuszenie bryły korzeniowej może spowodować opadanie liści. Ten kwiat po prostu lubi umiar we wszystkim. Najlepiej jak woda do podlewania będzie letnia.

Stawianie gwiazdy betlejemskiej na parapecie, pod którym jest kaloryfer to zły pomysł. Jeśli już nie mamy dla niej innego miejsca, ustawmy doniczkę z nią na podstawce wypełnionej keramzytowymi kamyczkami i wodą. Zapewni jej to choć trochę wilgoci.

Poznaj: 10 zaskakujących faktów o poinsecji

Dzieci nie powinny dotykać poinsecji

Gwiazda betlejemska należy do roślin wilczomleczowatych. Jej łodygi po przełamaniu wydzielają biały, bardzo trujący sok. Lepiej więc nie ustawiać tego kwiatu z zasięgu dziecięcych rączek. Jeśli mleczko dostanie się do oczu i ust, należy je obficie przepłukać wodą. Zjedzenie fragmentu rośliny wywołuje zatrucia pokarmowe (i podrażnienie jamy ustnej).

Absolutnie nie używajmy liści czy gałązek poinsecji do ozdabiania potraw lub talerzy itp.

Poinsecja jest bardzo szkodliwa także dla zwierząt, więc jeśli mamy takie, które lubią podgryzać rośliny, postawmy ją poza ich zasięgiem.

Poinsecja jako trwały kwiat cięty

Nie wszyscy może wiedzą, że gwiazda betlejemska jest wyjątkowo trwałym kwiatem ciętym. Potrafi przetrwać do dwóch tygodni. Jeśli natychmiast po obcięciu zanurzymy końce łodyg w gotującej się wodzie lub przytrzymamy nad ogniem, zapobiegniemy wyciekaniu sok i znacznie przedłużymy jej żywotność.

Niełatwo sprawić, by poinsecja znowu zakwitła

Co zrobić z poinsecją, gdy przestanie „kwitnąć"? Ściąć na wysokości około 15 centymetrów, umieścić w chłodnym pomieszczeniu i bardzo oszczędnie podlewać. W takich warunkach roślina powinna być do kwietnia.

eśli chcemy, że ponownie wybarwiła przed Bożym Narodzeniem swoje przykwiatki, musimy od przełomu września i października przez osiem tygodni trzymać ją po 14 godzin na dobę z zupełnej ciemności. Nawet delikatne światło lampy spowoduje, że nie zakwitnie. Jedni więc przykrywają ją pudłem, inni chowają do szafy.

Zamieszania z tym sporo, a i łatwo zapomnieć o odsłonięciu rośliny. Pewnie więc prościej przed kolejnymi świętami kupić nową gwiazdę betlejemską, już pięknie wybarwioną.

 Przeczytaj: Wybieramy choinkę świąteczną: świerk cięty, czy w doniczce? 

Autor: Grażyna Zwolińska
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

moja śliczność dalej pęknie "kwitnie", a kiedy przestanie, co mam z nią robić?
nowak bozena, 28.05.2012, 10:37
Wcale nie prawda. Ja mam swoja gwiazdę 3 rok. Stoi na parapecie. Po drugie kwitnie jak szalona. I nigdzie jej nie chowaj co ciemnego. Lubi słońce. Podlewanie jak mi się przypomni. Więc to chyba zależy od gwiazdy a nie od tego jak z nią postępować.
stasik, 12.12.2016, 08:23
Czy taka "kapryśna" to nie wiem, kazda roślina wymaga jakiejś opieki przecież... ale "piękność" z pewnością, tu się zgodzę
szakalińska, 17.12.2018, 22:56