Grudnik kwitnie w grudniu. Jak go pielęgnować

Nazywany jest też kaktusem bożonarodzeniowym, ponieważ zakwita często właśnie w okolicach Bożego Narodzenia. Może to jednak zrobić nieco wcześniej lub później.
Grudnik
Grudnik nie lubi dotykania i przestawiania. Dlatego zanim zakwitnie wybierzmy dla rośliny stałe miejsce.

fot. Grażyna Zwolińska

  • Grudnik
  • Grudnik zwany kaktusem bożonarodzeniowym

Grudnik pochodzi z Brazylii. W naturze rośnie na koronach drzew tropikalnych, czyli jest tzw. epifitem. To, co moglibyśmy uznać za liście, to spłaszczone łodygi. Kwiaty pojawiają się na ich końcach. Mogą być różowe, czerwone, łososiowe lub białe.

Od sierpnia do października grudnik może stać na zewnątrz

Grudnik jest dość łatwy w uprawie. Jeśli chcemy, żeby zgodnie ze swoją nazwą pięknie zakwitł w grudniu, musimy mu zapewnić okres spoczynku, podczas którego powinien stać w temp. poniżej 15 st. C. Dobrze więc robią ci właściciele tej rośliny, którzy od września do października trzymają ją na zewnątrz, gdzie jest chłodniej niż w mieszkaniu. Stan spoczynku trzeba powtórzyć po kwitnieniu, kiedy płaskie łodygi grudnika zaczynają tracić połysk.

Do kwitnienia potrzebuje potasu i fosforu

Kaktus bożonarodzeniowy może zakwitnąć już w listopadzie, albo dopiero na przełomie stycznia i lutego. Czasem też powtarza kwitnienie. Jeśli będzie stał w cienistym i zbyt ciepłym miejscu, nie zakwitnie. Nie służy mu też duża wilgotność podłoża. Lubi umiar w podlewaniu.

Podręczniki podają, żeby już od końca października, gdy dzień staje się krótszy, nawozić go nawozem do roślin kwitnących. Jeśli otrzyma odpowiednią ilość fosforu i potasu, wytworzy ładne kwiaty.

Czytaj też: Gwiazda betlejemska to kapryśna piękność 

Od kwietnia daj grudnikowi nawóz z azotem

W okresie kwitnienia grudnik nie lubi przesuszania. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna. Jeśli ma za mało wilgoci w glebie, jego spłaszczone łodygi staną się cieńsze i stracą żywy zielony kolor. Roślina będzie wyglądać niezbyt atrakcyjnie.

Od kwietnia trzeba zacząć nawozić grudnik nawozem do roślin zielonych. Ponieważ taki nawóz ma dużo
azotu, wzmocnią się grudniowe „liście".

Grudnik może zgubić pąki, gdy go przestawimy

Jeszcze inną nazwą tej popularnej kaktusowatej rośliny doniczkowej jest schlumbergera – od nazwiska francuskiego pasjonata kaktusów.

Schlumbergera nie lubi przestawiania i dotykania. Jeśli gwałtownie zmienimy jej warunki w okresie wytwarzania pąków, może je nawet zgubić.

Kaktus bożonarodzeniowy jest często mylony z kaktusem wielkanocnym. Różnią się porą kwitnienia i typem kwiatów.

Dowiedz się: Jakie właściwości zdrowotne ma czystek i jak go uprawiać

Autor: Grażyna Zwolińska
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Pierwsza fotka nie pokazuje grudnika - to kaktus wielkanocny, czyli Rhipsalidopsis. Różni się od grudnika kształtem kwiatów. Autor powinien dokładniej przygotować się do pisania ;)
tengel27, 03.02.2012, 09:25
masz rację bo mam obydwa kaktusy
radziew, 04.11.2013, 12:24
Ale tekst jest dobry - już wiem, czemu opadały pąki kwiatowe - gdy grudnik zaczął kwitnąć, chciałam lepiej widzieć kwiaty i przestawiałam go.
mona, 10.11.2012, 14:47
Dlaczego łodygi mojego grudnika zrobiły sie pomarszczone i zwiędłe?Co mam zrobić?
Komarczewska, 27.11.2012, 13:46
jeśli nie jest za póżno,to krem na zmarszczki z aloesu :/
szkodnik ogrodnik, 15.01.2015, 10:31