Grubosz, czyli drzewko szczęścia: uprawa i pielęgnacja. Poradnik

Grubosz wyglądem przypomina drzewko bonsai. Roślina ta w uprawie doniczkowej osiąga nawet metr wysokości. Jej zaletą jest to, że nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zobacz, jak dbać o grubosza, zwanego potocznie drzewkiem szczęścia.
 • grubosz owalny

  Grubosz owalny (Crassula ovata) jest krzaczastym sukulentem. Charakteryzuje się mocno rozgałęzionymi, grubymi pędami, na których wyrastają mięsiste, błyszczące liście. Rewelacyjnie prezentuje się w domu w doniczkach, ale także na tarasach, na dworze.

  futuregardens.pl
 • młode rośliny

  Młode rośliny uzyskane z roślin matecznych, ukorzenione w pojemnikach.

  futuregardens.pl
 • grubosz

  Grubosz to roślina okazała, sięgająca nawet 1 metr wysokości.

  futuregardens.pl

Grubosz nazywany bywa „drzewkiem szczęścia" lub „drzewkiem pieniężnym", ponieważ jego liście przypominają monety. Dlatego nie bez powodu należy o niego dbać. Grubosz wyglądem przypomina miniaturowe drzewko, od bonsai jest jednak tańszy.

Więcej o roślinach niewymagających wielu zabiegów pielęgnacyjnych: Kaktusy, zielistka, dracena czyli kwiaty dla zabieganych

Roślina ta liczy ponad 200 gatunków i należy do  tzw. soczystych roślin, podobnie jak kaktusy czy aloes. Grubosz wodę gromadzi w łodydze oraz w grubych liściach. W naturalnym klimacie osiąga zwykle bardzo duże rozmiary, nawet do 4 metrów, w uprawie doniczkowej maksymalnie ok. metra wysokości. Zaletą grubosza jest fakt, że nawet w bardzo suchym i gorącym pomieszczeniu czuje się doskonale. Wywodzi się bowiem z Afryki. 

Przede wszystkim drzewko szczęścia nie wymaga, podobnie jak kaktusy i inne sukulenty sporej ilości wody. Zbyt obficie podlewany grubosz, na pewno zmarnieje. Grubosza podlewamy w zależności od panującej w domu temperatury. Jeśli temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, podlewamy go raz na dwa tygodnie, wtedy gdy ziemia jest już przesuszona. Gdy temperatura jest niższa, nawadniamy go rzadziej. Nie zapomnijmy też za każdym razem usuwać nadmiaru wody z podstawki, gdyż uchroni to roślinę przed zgniciem korzeni.

Pamiętajmy! Lepiej zapomnieć o podlaniu grubosza niż robić to za często.

Przeczytaj także: Kwitnące kaktusy do uprawy w domu 

Nie zaleca się stawiania grubosza przy grzejnikach, może to spowodować słabszy wzrost i gubienie liści oraz utratę ich koloru. Co innego, gdy grubosza postawimy w słonecznym miejscu. Dostęp do światła zmobilizuje roślinę do wzrostu. Jednak zaleca się grubosza postawić na parapecie okna wychodzącego na wschód lub zachód, południowe promienie słoneczne mogą uszkodzić roślinę.

By roślina była zdrowa, liczy się nie tylko dostęp do światła. Raz na miesiąc zaleca się zasilić grubosza odżywką, najlepiej płynną, taką jak do kaktusów czy innych sukulentów. Najlepszy będzie Florovit, jego systematyczne stosowanie stymuluje rozwój i proces kwitnienia oraz zapewnia zdrowy wygląd rośliny.

Zapamiętaj! Grubosza nawozimy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najlepszym podłożem dla grubosza będzie piasek ze żwirkiem i torfem lub zwykła ziemia doniczkowa z domieszką piasku i gliny.

Grubosz rośnie dość wolno, dlatego nie powinniśmy się martwić, gdy przez rok jego pędy urosną tylko o kilka centymetrów.

Uwaga! Grubosz wymaga przycinania. Przycinamy go w zależności od tego, jaką wysokość drzewka chcemy osiągnąć. Dzięki przycinaniu formujemy drzewko, ale nie tylko. Przycinanie grubosza wpływa również na zagęszczenie liści. Z czasem wyrasta ich coraz więcej, a grubosz staje się gęsty a tym samym bardziej okazały.

Warto posiąść wiedzę i na ten temat: Podlewanie kwiatów domowych. Jak robić to właściwie 

Grubosze zakwitają, jednak nie dzieje się to od razu i regularnie. Drobne białe kwiatki powyżej pędów pojawiają się zazwyczaj u starszych okazów drzewka szczęścia. Trudno jednak przewidzieć, kiedy to nastąpi . Może się zdarzyć, że grubosz nie zakwitnie w ogóle. Dużo zależy od odpowiedniej pielęgnacji rośliny.

Zapamiętaj!

 • Grubosza, który latem zdobił nasz taras, zimujemy w mieszkaniu. Zimą odpowiednia temperatura dla grubosza to ok. 17 stopni Celsjusza.
 • Przesadzamy roślinę do większej doniczki tylko wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się w niej. Pamiętajmy o regularnym dosypywaniu ziemi do doniczki.
 • Do rozmnożenia grubosza wykorzystujemy sadzonki wierzchołkowe, które następnie ukorzeniamy.
Autor: Agata Kaźmierczak
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Witam
Dlaczego drzewko szczęścia składa łodygi i opadają listki ?
Prosze o odpowie droga emailowa.
hanna,stefania.kozlowska - malpa onet.pl
( warsz portal nie obslugoje malpy.
Pozdrawiam
HANIA KOZŁOWSKA 671, 24.08.2013, 19:28
Czy roślina ta nie jest trująca?
Kraska, 13.12.2013, 18:33
Prawdopodobnie nie;)
Ładne, 29.01.2014, 18:53
Grubosz wyhodowany ze zdrowej, dużej dość sadzonki (czyli pędowej sadzonki nie takiej z liścia czy maleńkiej odnóżki), prawidłowo pielęgnowany rozgałęzi się już po kilku tygodniach od ukorzenienia, a z czasem będzie wypuszczał nowe gałązki nawet tuż przy ziemi. Te roślinki z mikro sadzonek oczywiście też to zrobią ale zajmie im to dużo więcej czasu. Uprawiam grubosze z 10 lat, też na początku przycinałam, nie mogąc się doczekać krzaczkowatego wyglądu, ale tylko niepotrzebnie okaleczałam moje roślinki. O ile ktoś nie chce bonsai powinien czekać cierpliwie; przycinając tylko ewidentnie nie estetyczne (bo ciężko tu mówić niepotrzebne) pędy ale wątpię by takie były.
Aga, 31.03.2014, 18:48
czesto rozrastaja sie za mocno w strone swiatla i doniczka robi sie niestabilna,latwo sie wywraca a sama roslina nie wyglada dobrze.Dlatego odcinam wyciagniete galazki,dzieki temu przywracam symetrie a sam grubosz zageszcza sie i wypuszcza rozgalezienia.
Jesli glowna lodyga jest "lysa" i wysoka,odciete kawalki mozna powtykac w ziemie dookola niej.Szybko sie przyjma a my w duzej doniczce bedziemy miec cal las gruboszowy
j.s., 03.05.2014, 05:14
Do jakiej ziemi rozsadzac drzewko?
Wiśniewska Małgosia , 21.09.2014, 18:20

Polecamy