Grubosz, czyli drzewko szczęścia: uprawa i pielęgnacja. Poradnik

Grubosz wyglądem przypomina drzewko bonsai. Roślina ta w uprawie doniczkowej osiąga nawet metr wysokości. Jej zaletą jest to, że nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zobacz, jak dbać o grubosza, zwanego potocznie drzewkiem szczęścia.
 • Grubosz (drzewko szczęścia) w doniczce

  To miłe uczucie mieć w domu egzotyczne okazy roślin, które w dodatku nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Taki właśnie jest grubosz.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Grubosze uprawiane na parapecie w domu

  Rodzina grubosza to ponad 300 gatunków. W Polsce sprzedawanych jest ok. 20 z nich, a najpopularniejszym jest grubosz drzewiasty czyli ”Crassula arborescens”,

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Młode rośliny grubosza

  Młode grubosze uzyskane z roślin matecznych, ukorzenione w pojemnikach.

  futuregardens.pl
 • Grubosz owalny

  Grubosz owalny (Crassula ovata) jest krzaczastym sukulentem. Charakteryzuje się mocno rozgałęzionymi, grubymi pędami, na których wyrastają mięsiste, błyszczące liście. Rewelacyjnie prezentuje się w domu w doniczkach, ale także na tarasach, na dworze.

  futuregardens.pl
 • Grubosz w donicy

  Grubosz to roślina okazała, sięgająca nawet metr wysokości.

  futuregardens.pl
 • Drzewko szczęścia

  Grubosze owalne potocznie nazywane są drzewkami szczęścia.

  Hans (Pixabay.com)

Grubosz nazywany bywa „drzewkiem szczęścia" lub „drzewkiem pieniężnym", ponieważ jego liście przypominają monety. Dlatego nie bez powodu należy o niego dbać. Grubosz wyglądem przypomina miniaturowe drzewko, od bonsai jest jednak tańszy.

Polecamy niewymagające rośliny: Kaktusy, zielistka, dracena – kwiaty dla zabieganych

Grubosze to wyjątkowo zróżnicowana grupa roślin. Imponująca jest rozmaitość kształtów i faktur ich liści gruboszy. Roślina ta liczy ponad 200 gatunków i należy do  tzw. soczystych roślin, podobnie jak kaktusy czy aloes. Grubosz wodę gromadzi w łodydze oraz w grubych liściach. W naturalnym klimacie osiąga zwykle bardzo duże rozmiary, nawet do 4 metrów, w uprawie doniczkowej maksymalnie ok. metra wysokości. Zaletą grubosza jest fakt, że nawet w bardzo suchym i gorącym pomieszczeniu czuje się doskonale. Wywodzi się bowiem z Afryki.

Przede wszystkim drzewko szczęścia nie wymaga, podobnie jak kaktusy i inne sukulenty, sporej ilości wody. Zbyt obficie podlewany grubosz, na pewno zmarnieje. Grubosza podlewamy w zależności od panującej w domu temperatury. Jeśli temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, podlewamy go raz na dwa tygodnie, wtedy gdy ziemia jest już przesuszona. Gdy temperatura jest niższa, nawadniamy go rzadziej. Nie zapomnijmy też za każdym razem usuwać nadmiaru wody z podstawki, gdyż uchroni to roślinę przed zgniciem korzeni.

Pamiętajmy! Lepiej zapomnieć o podlaniu grubosza niż robić to za często.

Przeczytaj także: Kwitnące kaktusy do uprawy w domu 

Nie zaleca się stawiania grubosza przy grzejnikach, może to spowodować słabszy wzrost i gubienie liści oraz utratę ich koloru. Co innego, gdy grubosza postawimy w słonecznym miejscu. Dostęp do światła zmobilizuje roślinę do wzrostu. Jednak zaleca się grubosza postawić na parapecie okna wychodzącego na wschód lub zachód, południowe promienie słoneczne mogą uszkodzić roślinę.


Grubosz to inaczej drzewko szczęścia
Nawet jeśli zapomina się o jego podlewaniu grubosza, on cały czas ma się dobrze, bo czerpie wodę ze swoich mięsistych, grubych liści.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

By roślina była zdrowa, liczy się nie tylko dostęp do światła. Raz na miesiąc zaleca się zasilić grubosza odżywką, najlepiej płynną, taką jak do kaktusów czy innych sukulentów. Najlepszy będzie Florovit, jego systematyczne stosowanie stymuluje rozwój i proces kwitnienia oraz zapewnia zdrowy wygląd rośliny.

Zapamiętaj! Grubosza nawozimy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najlepszym podłożem dla grubosza będzie piasek ze żwirkiem i torfem lub zwykła ziemia doniczkowa z domieszką piasku i gliny.

Grubosz rośnie dość wolno, dlatego nie powinniśmy się martwić, gdy przez rok jego pędy urosną tylko o kilka centymetrów.  

Uwaga! Grubosz wymaga przycinania. Przycinamy go w zależności od tego, jaką wysokość drzewka chcemy osiągnąć. Dzięki przycinaniu formujemy drzewko, ale nie tylko. Przycinanie grubosza wpływa również na zagęszczenie liści. Z czasem wyrasta ich coraz więcej, a grubosz staje się gęsty a tym samym bardziej okazały.

Warto wiedziećPodlewanie kwiatów domowych – jak robić to właściwie 

Grubosze zakwitają, jednak nie dzieje się to od razu i regularnie. Drobne białe kwiatki powyżej pędów pojawiają się zazwyczaj u starszych okazów drzewka szczęścia. Trudno jednak przewidzieć, kiedy to nastąpi . Może się zdarzyć, że grubosz nie zakwitnie w ogóle. Dużo zależy od odpowiedniej pielęgnacji rośliny.

Zapamiętaj!

 • Grubosza, który latem zdobił nasz taras, zimujemy w mieszkaniu. Zimą odpowiednia temperatura dla grubosza to ok. 17 stopni Celsjusza.
 • Przesadzamy roślinę do większej doniczki tylko wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się w niej. Pamiętajmy o regularnym dosypywaniu ziemi do doniczki.
 • Do rozmnożenia grubosza wykorzystujemy sadzonki wierzchołkowe, które następnie ukorzeniamy.

Warto zobaczyćHobbit i Gollum to zadziwiające grubosze w doniczce

Autor: Agata Kaźmierczak
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

Witam
Dlaczego drzewko szczęścia składa łodygi i opadają listki ?
Prosze o odpowie droga emailowa.
hanna,stefania.kozlowska - malpa onet.pl
( warsz portal nie obslugoje malpy.
Pozdrawiam
HANIA KOZŁOWSKA 671, 24.08.2013, 19:28
Czy roślina ta nie jest trująca?
Kraska, 13.12.2013, 18:33
Prawdopodobnie nie;)
Ładne, 29.01.2014, 18:53
Na pewno nie dla patyczaków :) Wsadziłam małego grubosza jako ozdobę terrarium, a patyczaki szybko go zjadły. Żyją do dziś (kilka tygodni).
Janka, 09.02.2017, 08:37
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Grubosz wyhodowany ze zdrowej, dużej dość sadzonki (czyli pędowej sadzonki nie takiej z liścia czy maleńkiej odnóżki), prawidłowo pielęgnowany rozgałęzi się już po kilku tygodniach od ukorzenienia, a z czasem będzie wypuszczał nowe gałązki nawet tuż przy ziemi. Te roślinki z mikro sadzonek oczywiście też to zrobią ale zajmie im to dużo więcej czasu. Uprawiam grubosze z 10 lat, też na początku przycinałam, nie mogąc się doczekać krzaczkowatego wyglądu, ale tylko niepotrzebnie okaleczałam moje roślinki. O ile ktoś nie chce bonsai powinien czekać cierpliwie; przycinając tylko ewidentnie nie estetyczne (bo ciężko tu mówić niepotrzebne) pędy ale wątpię by takie były.
Aga, 31.03.2014, 18:48
czesto rozrastaja sie za mocno w strone swiatla i doniczka robi sie niestabilna,latwo sie wywraca a sama roslina nie wyglada dobrze.Dlatego odcinam wyciagniete galazki,dzieki temu przywracam symetrie a sam grubosz zageszcza sie i wypuszcza rozgalezienia.
Jesli glowna lodyga jest "lysa" i wysoka,odciete kawalki mozna powtykac w ziemie dookola niej.Szybko sie przyjma a my w duzej doniczce bedziemy miec cal las gruboszowy
j.s., 03.05.2014, 05:14
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Do jakiej ziemi rozsadzac drzewko?
Wiśniewska Małgosia , 21.09.2014, 18:20
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Mam do oddania zdrowe, ukorzenione sadzonki pięknego okazu z dużymi liśćmi. Wys. ok 30 cm. Warszawa
Maria, 18.10.2015, 23:45
Witam Pani Mario. Jak można uzyskać od Pani te sadzonki?
Strzelczyk, 19.03.2016, 15:29
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Drodzy hodowcy.
W czasie zawirowań z przeprowadzką znikł mój brubosz. Z chęcią kupiłbym Drzewko szczęścia, ale chciałbym, by był to stary egzemplarz, o dość grubym pniu i wysokości - 30 - 35 cm. Czy Ktoś może mi pomóć w pozyskaniu takiego egzemplarza.
Z wyrazami szacunku pasjonat kwitów
kom 603 - 350 - 550
sylmed@op.pl
pozdrawiam.
Młynowski, 25.04.2018, 11:00
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Zajmuję się uprawą grubosza ok. 15 lat. Moje grubosze zakwitają co roku wystawione na stronę południową, na parapecie. Te przycienione nie kwitną wcale a wystawiony na zachodnią stronę zakwitł po 13 latach. Mam dwie odmiany, drzewkową i płożącą. Odmiana płożąca kwitnie po 2-3 latach. Odmiana drzewkowa potrzebuje kilkunastu lat.
Krystyna Polan, 01.02.2019, 01:37
A u mnie zakwitła sadzonka ktora oderwala sie od glównego drzewka- wsadziłem do doniczki w zimnej piwnicy i zakwitł
Tomek, 19.03.2019, 20:05
sun energy Coast Daily I will not give up on the idea of finding my love or, If you will allow me to stick to the metaphor, The other toothbrush that will stay by my side in the holder. But how do I meet someone to date and gain the strength and confidence to pick myself up and start yet again after another short term relationship that wasn quite right? through friends? That would be a wonderful option if most guys weren in the category of already married or beautiful, clever and also single. Join a golf club? yep, But what one and will any single folk around my age also be there? Speed going? champion: My best option at the moment to regain my confidence and be guaranteed at least eight to 10 dates with a potential partner in my age bracket. the very thought of speed dating can be overwhelming for some, But if you have never tried it, I say 2013 is the year with your case. Speed dating works on many of us of males to females in each age category. The age types are: 20s, 30s, 40s, (if numbers allow, over 50s). You spend eight minutes with each person in your age group and if you decide you would like to spend more time with one or more of your dates, You circle them and the hosts do all of those other matchmaking for you. Speed Dating with Style began in 2008 with the purpose of meeting new people, Expanding social circles and perhaps even finding "normally the one, over the years, These aims tend to be met as Renata Schindler, Co founder of the wedding, is the reason for. "I know of five marriages, 14 de facto romance and 41 relations (82 customers) So far because of this event, She being said. "in addition, It is not uncommon that new friendship groups are formed or love affairs occur through friends of friends who met at speed dating, so very, YOUR TOP FIVE regarding SPEED DATING It is an eight minute phone call, Not a job interview for marriage. Start it as people a "relative or friend you haven met yet, Do not tell your life history. Talk about you and do not forget to also listen to your date. Don take yourself too profoundly. be positive, assured and upbeat, And the mood will be contagious. Beware of body language. dialogue is 60 per cent non verbal and only 40 per cent verbal, So watch what the system is saying. Researchers say you can heighten your powers of attraction by about 70 per cent if you can enhance your body talk. worried about who to circle after the dates? If you notice that eight minutes went too quickly and you still have things to ask your date, Then round them. if you don end up galloping off into the sunset, At least you like it their company. Relax and enjoy the dates and use the conversation starters provided if you are finding it difficult to strike up a conversation. the subsequent Speed Dating with Style event will be held on Feb 16, So look carefully to see, Will you find your valentine this year? I for one will be Speed Dating with Style, looking to find the person moldavian girls to accessorise my bathroom with his toothbrush. truly, eventually soon, I will find that special someone who will replace his toothbrush only when moldova ladies it is scruffy and worn. The replacement toothbrush will still be his and will simply signify the start of a new day and the journey with me and our life together.
Williamiropy, 21.01.2020, 04:32