Glistnik jaskółcze ziele – właściwości lecznicze

Kwitnący na żółto glistnik jaskółcze ziele ma w sobie pomarańczowy sok, którym smaruje się kurzajki. Nie tylko to zastosowanie glistnika jest znane. Piszemy o pozostałych właściwościach tej rośliny.
  • Glistnik jaskółcze ziele

    Glistnik jaskółcze ziele kwitnie prawie przez pól roku, od wiosny aż do jesieni.

    Hans (Pixabay.com)

Glistnik to mierzące zazwyczaj około pół metra zioło. Kwitnie nawet pół roku, od kwietnia do września, wydając drobne żółte kwiaty.

Legendy o glistniku

– Glistnik zwany jest jaskółczym zielem, chociaż z jaskółką to on niewiele ma wspólnego, chociaż legenda głosi, że zioło to przywracało wzrok jaskółkom, które straciły oczy – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 Warto wiedzieć: Sianie i zbieranie ziół leczniczych 

Inna legenda jest taka, że glistnik zaczynał kwitnąć, gdy jaskółki przylatywały, a przestawał, jak one odlatywały do ciepłych krajów. – Jest to jednak zioło, a niektóre zioła, w tym glistnik, uważane są czasem za chwasty. Są to jednak chwasty zazwyczaj posiadające właściwości lecznicze.

Pomarańczowy sok

Ogrodnik kontynuuje: – Glistnik zawiera w łodydze mleczny sok w kolorze pomarańczowym o raczej brzydkim zapachu. Sok ma w składzie m.in. alkaloidy, witaminę C, karoten. Gdy wyciśniemy sok, można nim smarować brodawki i kurzajki. Sok powoduje, że stają się one miękkie. Przy regularnym nacieraniu kurzajki sokiem z glistnika, po mniej więcej 2 tygodniach powinna ona zniknąć albo przynajmniej znacznie się zmniejszyć.

 Poczytaj też: Babka lancetowata i zwyczajna 

Okłady z jaskółczego ziela

Na inne dermatologiczne schorzenia glistnik też jest polecany, choćby na wypryski, liszaje, grzybicę, ropiejące rany i skaleczenia. Nasze babcie stosowały okłady z jaskółczego ziela na miejsca, w których odczuwały skurcze łydek.

Glistnik ma też korzystne właściwości przy zastosowaniach wewnętrznych - działa m.in. rozkurczowo, obniża ciśnienie krwi, łagodzi kaszel, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgorączkowe, łagodzi dolegliwości układu pokarmowego.

Uwaga: glistnik stosowany wewnętrznie może przyczyniać się do uszkodzenia wątroby, a także powodować zatrucia. Takie zastosowanie tego zioła trzeba skonsultować z lekarzem.

Również stosowany w nadmiarze zewnętrznie może spowodować podrażnienie skóry.

 Dowiedz sięJakie właściwości zdrowotne ma dziurawiec 

Autor: Sławomir Bobbe
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

WIecie , że natura ma wszystko co nam potrzebne i np. taki ekstrakt konopny CBD jak dla mnie najważniejszy enzym pozyskiwany z roślin. https://konopiafarmacja.pl/produkty-konopne/17-konopny-ekstrakt-cbd-6.html
PAtrycja, 30.05.2018, 10:15