Glistnik jaskółcze ziele – właściwości lecznicze

Glistnik jaskółcze ziele kwitnie na żółto. Roślina ma w sobie pomarańczowy sok, którym smaruje się kurzajki. Nie tylko to zastosowanie glistnika jest znane. Piszemy o pozostałych właściwościach leczniczych tej rośliny.
  • Glistnik jaskółcze ziele

    Glistnik jaskółcze ziele kwitnie prawie przez pól roku, od wiosny aż do jesieni.

    Hans (Pixabay.com)

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus) to mierzące zazwyczaj około pół metra zioło. Kwitnie nawet pół roku, od kwietnia do września, wydając drobne żółte kwiaty.

Legendy o glistniku

– Glistnik zwany jest jaskółczym zielem, chociaż z jaskółką to on niewiele ma wspólnego, jednak legenda głosi, że zioło to przywracało wzrok jaskółkom, które straciły oczy – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 Warto wiedzieć: Sianie i zbieranie ziół leczniczych 

Inna legenda jest taka, że glistnik zaczynał kwitnąć, gdy jaskółki przylatywały, a przestawał, jak one odlatywały do ciepłych krajów. – Jest to jednak zioło, a niektóre zioła, w tym glistnik, uważane są czasem za chwasty. Są to jednak chwasty zazwyczaj posiadające właściwości lecznicze.


Glistnik
Glistnik jaskółcze ziele bywa wykorzystywany przy leczeniu m.in. dolegliwości skórnych i kurzajek. Ale trzeba uważać, bo jego sok może również podrażniać skórę, błony śluzowe i oczy, a także trwale plami tkaniny.Fot. Hans (Pixabay.com)

Pomarańczowy sok z glistnika ma właściwości wiruso- i bakteriobójcze 

Ogrodnik kontynuuje: – Glistnik zawiera w łodydze mleczny sok w kolorze pomarańczowym o raczej brzydkim zapachu. Sok ma w składzie m.in. alkaloidy, witaminę C, karoten. Gdy wyciśniemy sok, można nim smarować brodawki i kurzajki. Sok powoduje, że stają się one miękkie. Przy regularnym nacieraniu kurzajki sokiem z glistnika, po mniej więcej 2 tygodniach powinna ona zniknąć albo przynajmniej znacznie się zmniejszyć.

Dowiedz się więcej: Jakie właściwości lecznicze ma glistnik i jak go stosować 

Okłady z jaskółczego ziela

Na inne dermatologiczne schorzenia glistnik też jest polecany, choćby na wypryski, liszaje, grzybicę, ropiejące rany i skaleczenia. Nasze babcie stosowały okłady z jaskółczego ziela na miejsca, w których odczuwały skurcze łydek.

Glistnik ma też korzystne właściwości przy zastosowaniach wewnętrznych - działa m.in. rozkurczowo, obniża ciśnienie krwi, łagodzi kaszel, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgorączkowe, łagodzi dolegliwości układu pokarmowego.

Uwaga: glistnik stosowany wewnętrznie może przyczyniać się do uszkodzenia wątroby, a także powodować zatrucia. Takie zastosowanie tego zioła trzeba skonsultować z lekarzem.

Również stosowany w nadmiarze zewnętrznie może spowodować podrażnienie skóry.

Dowiedz sięJakie właściwości zdrowotne ma dziurawiec 

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy