Fiołki alpejskie w doniczce. Jak o nie dbać

Zima jest okresem kiedy najpiękniej zakwitają domowe cyklameny perskie zwane potocznie (choć błędnie) fiołkami alpejskimi. Kwiaty te rozkwitają i cieszą nasze oczy spragnione kolorów podczas zimowej szarugi. Zobacz, jak dbać o fiołka alpejskiego.
 • Piękny cyklamen

  Cyklamen perski kwitnie od jesieni do wiosny. Warto usuwać zwiędłe kwiaty, ponieważ wtedy roślina kwitnie dłużej.

  hansbenn (Pixabay.com)
 • Cyklamen, potocznie nazywany fiołkiem alpejskim

  Cyklamen perski najlepiej rośnie w żyznej próchniczej glebie. By jednak zachwycał swoim wyglądem, w okresie kwitnienia powinniśmy zasilać go nawozem uniwersalnym. To gwarancja pięknych kwiatów.

  Agata Kaźmierczak
 • Cyklamen o czerwonych kwiatach

  Cyklamen perski to jeden z kwiatów doniczkowych, którego kolory kwiatów zachwycają nas nawet zimą.

  Maena (morguefile.com)
 • Fiołek alpejski o białych kwiatach

  Pamiętajmy, żeby fiołka alpejskiego nie stawiać w bardzo ciepłych pomieszczeniach.

  Agata Kaźmierczak
 • Cyklamen perski o różowych kwiatach

  Pamiętajmy, by po okresie kwitnienia nie wyrzucać rośliny. Odpowiednio zadbana na pewno zakwitnie w kolejnym sezonie.

  Agata Kaźmierczak
 • Fiołek alpejski o czerwonych kwiatach

  "Fiołek alpejski" podczas lata wystwiać możemy na powietrze, najlepiej w cień.

  Agata Kaźmierczak

Wielu miłośników cyklamenów, gdy tylko nadchodzą jesienne chłody, a także u progu zimy, pędzi do kwiaciarni, by przystroić mieszkanie kwiatami rosnącymi na długich szypułkach. Czerwone, różowe i białe kwiaty wzbogacają domowy krajobraz. Należy jednak pamiętać, że fiołki alpejskie są wymagającymi roślinami ozdobnymi. Fakt ten potwierdzają częste niepowodzenia w ich uprawie.

Polecamy też: Wilczomlecze doniczkowe - jakie wybrać i jak o nie zadbać
 

Zadbaj o cyklamena już od początku

Często decydujemy się na zakup już kwitnącego cyklamenu tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy temperatury w dzień spadają poniżej zera. W związku z tym bardzo ważna jest jakość transportu kwiatu do domu – nie może on być wystawiony na mroźne powietrze. Może się bowiem okazać, że mróz uszkodzi kwiaty. Pamiętajmy, że równie szkodliwy może być dla tej rośliny silny wiatr.

 


Fiołki alpejskie
Cyklameny mają delikatny, ale przyjemny zapach,Fot. pstedrak (123RF)

Gdy cyklamen przystroi już nasze mieszkanie, warto przemyśleć sprawę stanowiska, jakie powinniśmy mu zapewnione. Najlepiej by było ono delikatnie zacienione, a przynajmniej niewystawione na słońce przez wiele godzin. Warto również postawić roślinę na parapecie, ale tylko takim, pod którym nie ma gorącego kaloryfera. Zbyt intensywne ciepło nie służy cyklamenom. Fiołek alpejski świetnie sprawdzi się na oszklonej werandzie czy nawet w ogrodzie zimowym oraz w innych pomieszczeniach mieszkania, np. w łazience, ze względu na to, że uwielbia wilgotne powietrze.

Polecamy także: Kwitnące rośliny doniczkowe, łatwe w uprawie 

Cyklamena podlewaj z umiarem

Fiołka alpejskiego, podobnie jak afrykańskiego najlepiej podlewać umieszczając wodę w podstawce. Dzięki temu unikniemy gnicia bulwy. Jeśli ilość wody w podstawce będzie odpowiednio regulowana, płatki kwiatów nie zaczną opadać. Roślinę podlewamy 2 razy w tygodniu, przy czym nie zraszajmy jej wodą, ponieważ ten zabieg może zaszkodzić.

Ważna temperatura w pokoju, gdy fiołek alpejski kwitnie

Niestety, okres kwitnienia fiołka przypada na sezon grzewczy w naszych mieszkaniach. Ciepło płynące z grzejników nie jest sprzymierzeńcem tej rośliny. Optymalna temperatura, w której kwiat nie zmarnieje, a wręcz przeciwnie, będzie się dobrze rozwijał – to minimum 17°C. Ale pamiętajmy także, by w mieszkaniu nie panowała wyższa temperatura niż 23°C. W wyższej temperaturze kwiat nie przetrwa.

 Polecamy: Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie (również w sezonie grzewczym) 

Gdy przeminie okres kwitnienia fiołka alpejskiego, należy pamiętać, że roślina odpowiednio zadbana może kwitnąć nawet 3 lata. Często jednak popełniamy błąd i po okresie kwitnienia usuwamy kwiatek z mieszkania. A może warto poczekać!

W trakcie pielęgnacji fiołka alpejskiego pamiętaj również o:

 • usuwaniu kwiatów, które już przekwitły oraz liści, które zwiędły,
 • odpowiedniej podstawce dla rośliny, która powinna być dużo szersza niż doniczka i dość głęboka. 


Cyklamen w doniczce
Cyklameny cenimy sobie za piękne kwiaty, dekoracyjne sercowate liście i długi okres kwitnienia. Kwiaty te potocznie nazywane są  fiołkami alpejskimi, ale jest to błędna nazwa, ponieważ cyklameny fiołkami nie są.Fot. Buntysmum (Pixabay.com)

Autor: Agata Kaźmierczak
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

mam fioła mi mia turkę jak go pielęgnoać
edta ry maczyk, 02.03.2018, 13:52
Chyba po to czytasz ten artykuł, no nie? Kuźwa, gdzie ja żyję...
Chyba śnisz, 01.07.2020, 19:09
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
moje cyklameny kwitna w zasadzie na okraglo, latami. nie znosza pary, ziemia musi byc latwo przepuszczalna, swiatlo sloneczne - tak jak w artykule, najlepiej rozproszone. mam kilkanascie cyklamenow wyhodowanych z nasion, ktore zebralam z koszyczka powstalego po jednym z kwiatow. podlewam 2 razy w tygodniu. sa piekne.
pola, 27.12.2018, 15:46
Witam. Może pani opisać jak opiekowała się pani siewkami mam kilka i nie wiem co dalej?
Monia, 25.01.2019, 12:41
jak dlugo maja stac fiolki w wodzie?
karol skowronek, 08.01.2020, 15:48
Co za idiotyczny artykuł, kogo wy zatrudniacie...
kilkukrotnie w artykule autorka zamienia pojęcia "cyklamen" i "fiołek alpejski" a w opisie zdjęcia czytamy, że nazwy te są błędnie zamieniane... to ma być rzetelność? To jest brak kompetencji!
Chyba śnisz, 01.07.2020, 19:08