Fikus benjamin – uprawa i pielęgnacja

Fikus benjamina nazywany także figowcem benjamina to łatwa w domowej uprawie roślina, ale niestety – bywa grymaśna. Trzeba bardzo uważać, by przez nieodpowiednią pielęgnację nasz fikus nie reagował gubieniem liści. Zobacz, jak uprawiać figowca.
 • Fikus benjamina o pstrych liściach

  Fikus benjamina o pstrych liściach to jeden z najczęściej uprawianych "benjaminków" w naszych warunkach domowych. Roślina wygląda efektownie gdy osiągnie ok. 50 cm wysokości.

  Agata Kaźmierczak
 • Fikus benjamina w doniczce

  Fikusy benjamina to rośliny ozdobne. Pamietajmy jednak o wskazówkach odpowiednije pielęgnacji. Tylko ona może być gwarancją pięknego wyglądu naszego figowca.

  Agata Kaźmierczak

Naturalnie fikus benjamina występuje głównie w postaci olbrzymiego drzewa, sięgającego nawet do 35 metrów wysokości, takie okazy zobaczyć możemy w Australii i na wyspach Salomona. W uprawie domowej osiąga kilka metrów, ale może także występować w wersji miniaturowego drzewka.

Mimo wielu zalet fikusa, między innymi ciekawego wyglądu, możliwości jego formowania poprzez przycinanie, niestety, by drzewko było zdrowe, podczas uprawy w domowym zaciszu należy zapewnić mu specjalne warunki. 

Zobacz interesujący materiał: Modne doniczki na kwiaty 

Przede wszystkim uprawa fikusa w doniczce wymaga odpowiedniej gleby. Ta powinna być przepuszczalna, ale i żyzna. Powinna też zawierać sporo próchnicy. Doniczka, w której uprawiać będziemy fikusa nie powinna być zbyt duża, lepiej by była po prostu przyciasna. W nieodpowiedniej doniczce fikus nie będzie rósł.

Fikus benjamina traci liście z 5 powodów

Zbyt obfite podlewanie rośliny, nasłonecznienie, zbyt wysoka temperatura, przenoszenie rośliny z miejsca na miejsce powodują intensywne opadanie liści figowca. Nie bez powodu mówi się o  tej roślinie jako o nieobliczalnej i grymaśnej, gwałtownie reagującej na nieodpowiednią pielęgnację.

Najważniejszą sprawą jest stanowisko zajmowane przez figowca. Ono nie może być przypadkowe. Pomimo, iż fikus benjamina jest rośliną ciepłolubną, padające na niego bezpośrednio promienie słoneczne, mogą okazać się szkodliwe a wręcz zgubne dla rośliny. Zbyt duże nasłonecznienie spowoduje intensywne opadanie liści lub ich żółknięcie oraz zwijanie, marszczenie. By temu zapobiec, stawiajmy kwiat na parapecie – zwłaszcza od strony wschodniej. Koniecznie pomijajmy okna wychodzące na południe.

Fikus nie toleruje także nadmiaru wody w doniczce oraz w podstawce. Podlewajmy go w momencie, kiedy ziemia stanie się lekko przesuszona. Czasem 1 raz w tygodniu a czasem częściej. Zimą, dobrze jest zraszać liście przegotowaną, miękką wodą. 

Przeczytaj poradnik: Dracena w domu. Jak o nią dbać. Poradnik 

Zimą powinniśmy zapewnić roślinie temperaturę nie niższą niż 15 stopni Celsjusza, latem nie wyższą niż 28 stopni Celsjusza. Gwałtowne skoki temperatury nie służą fikusowi i powodują, że zgubi ona liście. Ciepło płynące z kaloryfera lub zimno ze słabo uszczelnionego okna mogą mieć wpływ na zdrowy i efektowny wygląd kwiatu.

Znalezienie dla fikusa odpowiedniego miejsca jest ważnym elementem w uprawie tego kwiata. Ale nie tylko, liczy się także to, by np. nie przekręcać doniczki na parapecie, fikus bowiem przyzwyczaja się do miejsca i kąta padania światła. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by roślina nie stała w przeciągach. Dla fikusa benjamina wybierzmy miejsce częściowo zacienione.

Fikus, który gubi liście nie jest jednak całkiem skazany na straty, choć utrata liści wpływa na mniej efektywny i dekoracyjny wygląd rośliny.

Drzewko fikusa benjamina można uratować!

W okresie letnim wystawmy roślinę na balkon, taras, do ogrodu (koniecznie tam, gdzie jest zadaszenie) lub w miejsce, gdzie będzie jasno, ale nie poparzą kwiatu ostre promienie słoneczne. Fikus przebywający na powietrzu od końca maja będzie szybciej rósł, ale i cała roślina szybko się zregeneruje.

Pamiętaj, co lubi benjaminek

 • Roślinę nawozimy nawozem uniwersalnym, zwykle raz na 3 tygodnie.
 • Fikusa śmiało możemy przycinać i formułować w ten sposób bonsai. Pamiętajmy jednak, by zabieg wykonywać wiosną.
 • Roślinę przesadzamy do większej doniczki 1 raz na 2 lata. Co roku powinniśmy sprawdzać stan korzeni. Pamiętajmy, że fikus benjamin może źle zareagować na przesadzenie do zbyt dużej doniczki. Dlatego bądźmy ostrożni z wyborami. 

Zobacz ciekawy artykuł: Kiedy i jak przesadzać kwiaty domowe. Poradnik 

Autor: Agata Kaźmierczak
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Dobre bo proste.
henryk, 28.10.2013, 16:10
gorzej jak z dzieckiem :(
tala, 30.10.2013, 15:14
cały artykuł tłuką nam do głowy, że to drzewo, nie lubi zmian, żeby nawet doniczki nie przekręcać... a później czytamy - w okresie letnim można przenieść drzewko na balkon albo do ogrodu... i co, po to żeby znowu nam pogubił liście... nie ogarniam hodowli tej rośliny, chyba ją wywalę.
dorota, 25.02.2014, 10:11
Nie czytałeś/aś dokładnie. Piszą aby wynieść fikusa na balkon kiedy nam już padł i aby go ożywić. Ciężki kwiat w utrzymaniu ale tak jak piszą - najlepiej znaleźć jedno miejsce i nie zmieniać nic. Zapominać o podlewaniu i jak coś to spryskiwać ostałą wodą. Liście czasem można otrzeć miękką wilgotną szmatką.
lady, 15.12.2014, 15:40
Mój prawie 20 letni ma owoce w postaci małych kulek, co to jest i co z tym robic
Należyty, 16.06.2014, 11:34
Witam! Chce się podzielić moimi spostrzeżeniami na temat tej rośliny. Mianowicie mój fikus właśnie zaczął gubić listki, żył sobie w małej doniczce, widziałem że się męczy postanowiłem że mu trochę ulżę w cierpieniu i przesadziłem go do ogromnej donicy po czym wystawiłem donice na taras. Benek stoi w słonecznym miejscu, naświetlany jest cały czas podlewany jest co dzień wieczorem dość obficie i muszę przyznać że odżył i to w takim tępie że aż miło na niego patrzeć jak żyje!!! Widziałem ogromne fikusy na greckiej wyspie Kreta, rosną do ogromnych rozmiarów , świeci na nie bezpośrednio ostre słońce i jakoś im to nie przeszkadza, więc myślę że ten artykuł na temat pielęgnacji i hodowli tej rośliny można sobie wsadzić....w ..... Pozdrawiam wszystkich posiadaczy tej pięknej i wdzięcznej rośliny!!! Wojciech ;)
Benek, 20.08.2014, 21:27
W zasadzie zgadzam się z Toba,kwiat nie lubi wody,mysle ze można go przyzwyczaić do nowego miejsca,kwiat piękny i co najważniejsze zdrowy dla otoczenia.Pozdrawiam wszystkich:)
olender, 18.10.2014, 15:18
Moje fikusy jakoś nigdy nie protestują, gdy obracam ich doniczkami. Nadal rosną obficie, jednak jeden z nich do tej pory stał na parapecie od strony zachodniej (kwiat wyhodowany przeze mnie, więc stoi w moim pokoju) i w trakcie upałów palą mu się liście, dlatego na czas, kiedy słońce jest najmocniejsze, muszę przenosić go w inną część pokoju, gdzie stoi w półmroku (zasłony zasunięte, żeby z pokoju nie zrobiła się sauna). Moje Beniaminy bardzo dobrze rosną wszerz. Korony rozrastają się, jak szalone, jednak konary stoją w miejscu. Czego brakuje moim fikusom, by rosły również na wysokość?
LT, 16.07.2015, 00:59

Polecamy