Dzień Wszystkich Świętych. Kompozycje na groby

Coraz bardziej popularne stają się stroiki w stylu eko. W niektórych państwach zachodnich wnoszenie sztucznych ozdób na cmentarze już jest zakazane.
 • Ozdoby nagrobne

  Wieńce zrobione m.in. z szyszek i kolorowych kwiatów bez dodatku zieleni. (Kompozycja kwiaciarni Zielona Gęś w Opolu)

  Edyta Hanszke
 • Dekoracja na grób

  Kompozycja ze słonecznikami w kształcie łuku. (Kwiaciarnia Zielona Gęś w Opolu)

  Edyta Hanszke
 • Ozdoba na grób

  Wieniec na wiklinowej podstawie. (Kwiaciarnia Zielona Gęś w Opolu)

  Edyta Hanszke
 • ozdoby na groby

  Stroiki na groby dziecięce. (Kwiaciarnia Zielona Gęś w Opolu)

  Edyta Hanszke
 • ozdoby na groby

  Kompozycja ekologiczna. (Kwiaciarnia Zielona Gęś w Opolu)

  Edyta Hanszke
 • Ozdoby na groby

  Łuk na większy pomnik. (Kwiaciarnia Zielona Gęś w Opolu)

  Edyta Hanszke
 • Ozdoba na grób

  Serce - symboliczna kompozycja na grób. (Kwiaciarnia Zielona Gęś w Opolu)

  Edyta Hanszke

Floryści mówią, że klienci nierzadko przynoszą zdjęcia nagrobków i proszą o przygotowanie kolorystycznie i rozmiarem dopasowanej kompozycji na Dzień Wszystkich Świętych. To popularne w Polsce święto, w którym odwiedzamy cmentarze i wspominamy zmarłych.

 Zobacz wideo: Jak samemu zrobić wieńce na nagrobki

Popularne w tym roku są kompozycje w stylu eko, czyli zawierające jak najwięcej elementów naturalnych:

 • korę drzew,
 • mech,
 • szyszki,
 • suszone polskie rośliny,
 • suszone egzotyczne kwiaty.

– Proponujemy połączenie tych elementów z kwiatami bez dodatku elementów zielonych – mówi Ewa Bartosiak z kwiaciarni Zielona Gęś Moniki Bębenek w Opolu.

 PolecamyChryzantemy nie tylko złociste 

Ten trend będzie dominował w przyszłości na polskich grobach, bowiem już dziś w niektórych krajach zachodnich nie można ustawiać na cmentarzach sztucznych stroików z powodów ekologicznych – zanieczyszczają środowisko. Zastępuje się je naturalnymi roślinami i kwiatami, a bywa, że także ceramicznymi ozdobami. Na Zachodzie powszechne są także kolumbaria, które wymuszają skromne ozdoby z powodu ograniczonego miejsca.

Nagrobne dekoracje nie tylko kwiatowe

Oprócz kwiatów i elementów ekologicznych dodatkami do stoików nagrobnych mogą być ceramiczne i gipsowe figurki (np. aniołków na groby dziecięce) czy ozdoby z wikliny.

 Zobacz poradnikModne dekoracje na Wszystkich Świętych

Nie bez znaczenia okazuje się kształt stroika na grób:

 • wieniec symbolizuje krąg życie – śmierć, nieskończoność,
 • łuk – to znak obejmowania, przytulania,
 • wodospad – symbol przemijania, ale także pamięci,
 • serce – bliskość, miłość.

Kolorystyka kompozycji jest różnorodna od tej symbolizującej żałobę w Polsce (fiolet, biel, czerń), przez barwy pastelowe, po mocne akcenty np. czerwone.

Tym, którzy decydują się na kompozycje z żywych kwiatów ze względu na niepewną pogodę floryści z Kwiaciarni Zielona Gęś w Opolu polecają chryzantemy, goździki i róże, które pięknie wyglądają nawet zamarznięte.

Ewa Bartosiak zauważa, że coraz częściej rodziny decydują się na tworzenie jednolitych kompozycji na groby z okazji 1 listopada, na które składa się członkowie niż zdobienie grobów w stylu "każdy na własną rękę". – Chodzi o to, żeby wielkość ozdób była dopasowana do wielkości nagrobka i w podobnym stylu – dodaje florystka.

Żeby duże kompozycje wyglądały efektowniej, można je umieścić na podstawie z gipsu albo wikliny.

Warto wiedziećJakie kwiaty na grób wybrać, żeby były trwałe i piękne 

Danuta Mroczek z Kwiaciarni "Zielony Świat" w Opolu mówi, że ruch przed Dniem Wszystkich Świętych zaczyna się już kilka tygodni przed. Kompozycje z kwiatami żywymi sprzedawane są tuż przed, ale warto zamówić je wcześniej, bo może pojawić się problem z dostępem do wybranych kwiatów.

Konkurencją dla tradycyjnych kwiaciarni są sieci handlowe, które w ofercie mają także sztuczne bukiety i żywe kwiaty. Prywatne kwiaciarnie liczą, że znajdą klientelę kusząc ją wyjątkowością oferty, choć za wyższą cenę.

Autor: Edyta Hanszke
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

Będziemy tańczyć pod dyktando zachodu..
Trup, 28.10.2013, 20:13
My polacy nie mamy umiaru tylko w ten dzien Wszystkich Swietych chcemy sie pookazac a potem nikt sie nie interesuje jak wyglada grob! Pamietajmy o naszych zmarlych nie tylko od swieta! pokochajmy zywe kwiaty !SZTUCZNYCH NIKT NIE LUBI ZA ZYCIA I NIE CHCE PO SMIERCI!!!
anton, 28.10.2013, 22:55
Ja wkladam do wazonu sztuczne kwiaty i zywe zielone dodatki. Moim zdaniem dlugo wytrzymuja. Dla kogos kto odszedl zamawiam msze sw. Mysle , ze postepuje wlasciwie. Jesli nie to napiszcie.
Ula, 25.10.2014, 23:18
Ja wkladam do wazonu sztuczne kwiaty i zywe zielone dodatki. Moim zdaniem dlugo wytrzymuja. Dla kogos kto odszedl zamawiam msze sw. Mysle , ze postepuje wlasciwie. Jesli nie to napiszcie.
Ula, 25.10.2014, 23:20
sztuczne kwiaty czy to w domu czy na cmentarzu to szczyt bezguscia i obciach na całej linii
jujka, 26.10.2014, 21:14
świeże kwiaty na grób kosztują - mnie nie stać na to jeżeli miałyby być ciągle ładne dlatego wkładam sztuczne a od czasu do czasu kładę żywą różyczke
E64Y8
kowalczyk krystyna, 21.09.2017, 13:23
Andrzej Pisula Czy Burmistrz Andrzej Pisula nienawidzi Zydów? -- https://www.facebook.com/andrzej.pisula.kazimierzdolny/
LorenAstef, 05.09.2018, 09:04