Dwie odmiany owoców na jednym drzewie

To podpowiedź dla tych, którzy lubią mieć w ogrodzie różne osobliwości. Na pewno należą do nich drzewka podwójnie szczepione, a zwłaszcza szczepione wielokrotnie.
 • Śliwa

  Gdy mamy mały ogród, możemy mieć na jednej śliwie kilka odmian.

  Grażyna Zwolińska
 • Grusza

  Wczesną faworytkę, konferencję i późną lukasówkę możemy mieć na jednym drzewie.

  Grażyna Zwolińska
 • Grusza

  Aby cieszyć się z kilku odmian na jednym drzewie, trzeba mieć podstawową wiedzę o zasadach szczepienia, albo kupić gotową roślinę.

  Grażyna Zwolińska

W rezultacie takich szczepień na jednym drzewku owocowym można mieć dwa lub nawet więcej typów owoców. Warunkiem powodzenia jest to, żeby rośliny były z sobą spokrewnione. Najłatwiej jest łączyć ze sobą odmiany tego samego gatunku.

Polecamy poradnik: Jak uprawiać drzewo brzoskwiniowe w ogrodzie 

Pomyśl o takich drzewkach, gdy masz małą działkę

Tak szczepione drzewka owocowe na pewno zainteresują właścicieli niewielkich ogródków. Mając mało miejsca trudno uprawiać jabłonie, grusze czy śliwy różnych odmian. Po prostu się nie zmieszczą. Zaszczepienie np. jednej jabłonce kilku odmian pozwoli uzyskać drzewo, na którym będą wyrastały jabłka letnie, jesienne i zimowe. Zastąpi nam ono trzy jabłonki.To samo dotyczy gruszy. Na jednej możemy mieć np. bardzo wczesną faworytkę, konferencję i późną lukasówkę. Inne owocowe drzewka też poddają się takiemu szczepieniu.

Ważna podobna siła wzrostu i odporność na choroby

Tworząc takie wieloodmianowe drzewko należy koniecznie pamiętać o tym, by wybrać odmiany o zbliżonej sile wzrostu i podobnej wrażliwości na choroby. Jeśli jednak okaże się, że jedna z odnóg nieco silniej rośnie, trzeba przeszczepić ją w niższe partie korony. Nie ingerowanie w taką sytuację może się skończyć tym, że odmiana o większej sile wzrostu zagłuszy tę o słabszej sile, rosnącą niżej.

Warto wiedzieć: Sadzenie drzewek owocowych 

Czym jest zraz, a czym podkładka?

Przeciętny ogrodnik amator nie bardzo wie, na czym polega szczepienie i jak umiejętnie połączyć dwie różne części roślin, by po zrośnięciu tworzyły jedną całość. Wprawdzie niektóre metody szczepienia są stosunkowo proste, ale jednak wymagają chociaż podstawowej wiedzy. Zabierając się do takiego działania trzeba wiedzieć, co to jest zraz, a co podkładka. Jak można je łączyć i jaka pora roku jest najlepsza do stosowania konkretnej metody. 

Przeczytaj również: Jak rozmnażać rośliny przez okulizację

Zrosną się w jeden organizm

W największym skrócie mówiąc, górna część nowej rośliny powstaje z odcinka jednorocznego pędu odmiany uprawnej, nazywanego zrazem. Dolna zaś część należy do siewki bądź ukorzenionej młodej rośliny tego samego lub pokrewnego gatunku i nazywa się podkładką. Jeśli zrosną się i utworzą jeden organizm zdolny do dalszego rozwoju, szczepienie zakończyło się sukcesem. Jednym z jego warunków jest dokładne dopasowanie do siebie przyciętych powierzchni zrazu i podkładki i posmarowanie miejsca szczepienia specjalną maścią ogrodniczą lub płynnym woskiem.

Powierzyć fachowcowi lub kupić gotowe drzewko owocowe

Jeśli nie mamy odpowiednich kwalifikacji i nie chcemy ryzykować niepowodzenia, najlepiej poprosić o wykonanie szczepienia doświadczonego sadownika. W ogrodach działkowych zawsze znajdzie choć jedna taka osoba. Warto też pytać w ogrodniczych centrach o już gotowe, dwu- lub wielokrotnie szczepione owocowe drzewka. Wtedy nasza rola ograniczy się tylko do ich prawidłowego posadzenia i dbania o ich dalszy rozwój. A później zbierania i zjadania plonów.

Przeczytaj poradnik: Przycinanie drzew owocowych: jak i kiedy 

Autor: Grażyna Zwolińska
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Ma miec dwie odmiany ale zadna nie chce rodzic choc dzrwo rosnie juz 5 lat.
dzialkowicz, 15.06.2012, 06:30
Zmiencie tytul: Ja mieć dwie odmiany owoców na jednym drzewie. Poradnik
:)
aaa, 15.06.2012, 07:14
a ja mieć najładniejsze owoce w kaufland i nie chcieć inaczej
ja, 15.06.2012, 08:59
A czy jest jakiś miesiąc, okres czasu w lecie, na wiosnę, w którym szczepienie udaje się najlepiej?
ToTPD, 15.06.2012, 16:30
szczepić naprzemiennie ile się da , jak się nie przyjmie to nauka na przyszłość . jak się uda to są ciekawe smaki
borowy, 13.05.2018, 20:11