Drzewo kawowe w doniczce - jak o nie dbać?

Kawa to roślina mało wymagająca, ale doskonale znosząca warunki domowe. Uwielbia promienie słoneczne i dość wilgotne podłoże. Zobacz, jak dbać o drzewo kakaowe w doniczce. Może warto zdecydować się na tę roślinę?
 • Owoce kawy

  Kawa należy do roślin dość rzadko uprawianych w naszych mieszkaniach, mimo że jest rośliną łatwą w uprawie. Coraz łatwiej kupić jest jej nasiona oraz sadzonki.

  www.sxc.hu
 • Gałązka kawowca

  Kawowiec ma piękne, lśniące, ciemnozielone liście. Jest rośliną wiecznie zieloną.

  Vandelinodias (Pixabay.com)
 • Kwiaty kawowca

  Kawowce ładnie kwitną, a ich kwiaty przyjemnie pachną.

  Taufik_81 (Pixabay.com)
 • Młody kawowiec w doniczce

  Kawowiec nie powinien mieć stale mokrego podłoża, za to uwielbia wilgoć w powietrzu. Warto go zraszać przegotowaną wodą, żeby na liściach nie tworzyły się białe (wapienne) plamy.

  Lesya_T (Pixabay.com)
 • Owoce kawowca

  Od owoców do filiżanki ziarna kawy przechodzą dość długą drogę, obejmującą m.in. suszenie i palenie (wyjątkiem jest tzw. kawa zielona czyli niepalona).

  StockSnap (Pixabay.com)

Smakosze kawy znają i doceniają jej doskonały aromat i smak. Nie wszyscy jednak wiedzą, że drzewko kawowe uprawiać możemy w mieszkaniu. Roślina osiąga nawet metr wysokości,  a gdy zakwitnie, jej zielone liście doskonale współgrają z czerwonymi owocami. Zanim jednak ujrzymy owoce kawy, należy o tę roślinkę odpowiednio dbać.

Zobacz: Jak rosną owoce, warzywa i przyprawy, które dobrze znasz

Podczas uprawy kawy bądźmy cierpliwi!

Nasiona kawy do doniczek wysiewać możemy w zasadzie przez cały rok. Jednak zanim to zrobimy, wcześniej należy je moczyć przez 24 godziny, koniecznie w letniej wodzie. Po tym okresie, nasiona wciskamy w glebę, zaś donicę zakrywamy papierem.

Pamiętajmy, że cierpliwość będzie naszym sprzymierzeńcem podczas uprawy kawy, gdyż kiełkuje ona dopiero po około 3–6 tygodniach od wysiania. Ponadto kawa rośnie bardzo wolno a czasem, by pojawiły się oznaki wschodzących roślin, potrzeba nawet kilku lub kilkudziesięciu prób wysiewania.

Pielęgnacja i uprawa drzewka kawowego w doniczce

Zazwyczaj roślinę podlewamy dość intensywnie, najlepiej wodą przegotowaną, ale niekoniecznie! Pamiętajmy jednak, by każde kolejne podlewanie rośliny miało miejsce dopiero wtedy, gdy ziemia będzie już tego potrzebowała. Mimo, że drzewko kawowe lubi wilgoć, nie możemy go przelewać. W sezonie jesienno-zimowym stopniowo zmniejszamy dawki wody. Przez cały rok zaś warto zraszać roślinę spryskiwaczem nawet 2 razy dziennie.

Kawa, ze względu na swoje pochodzenie, świetnie czuje się w pomieszczeniach o dość dużej wilgotności. 

Zobacz poradnikJak uprawiać drzewka cytrusowe w domu

Wiosną roślinę najlepiej stawiać na parapecie, latem – w miejscu, gdzie nie dosięgną drzewko gorące promienie słoneczne. Zimą warto sztucznie doświetlać drzewko. Co roku roślinę przesadzać możemy do większej doniczki, ponieważ kawa ma dość intensywnie rozrośnięty system korzeniowy.

Pamiętaj! Kawa jest bardzo wrażliwa na niską temperaturę. Nawet lekki przymrozek powoduje jej zmarznięcie. Dlatego już jesienią roślinę, którą wystawiliśmy na balkon, należy umieścić w mieszkaniu. Najlepsza temperatura do uprawy kawy to 23–26 stopni Celsjusza, zimą temp. w mieszkaniu nie powinna być niższa niż 14 stopni Celsjusza.

Najlepszym nawozem dla kawy jest nawóz uniwersalny. Stosujemy go nie rzadziej niż raz w miesiącu.

Uwaga na te niepożądane objawy!

 • Żółknięcie liści może być objawem zbyt małej doniczki.
 • Brązowienie liści kawy może być objawem poparzenia rośliny przez promienie słoneczne.
 • Utrata liści przez roślinę może być powodem zbyt intensywnego podlewania lub nagłych zmian temperatury, jeśli np. roślinkę przenosimy z pomieszczenia do pomieszczenia lub przy przeprowadzce. 

Sprawdź: Jakie właściwości zdrowotne ma kawa

Autor: Agata Kaźmierczak
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Bardzo bym chciała mieć w domu takie drzewko . Śliczne
ona, 17.08.2013, 07:29
mialem pare lat temu kawe wychodowaną z nasion. niestety nie doczekalem sie owocow. roslina obumarla po tym jak przeniosłem ja do kuchni. dowiedzialem sie w pozniejszym czasie ze kawa jest bardzo wrazliw na opary z gazu propan-butan. ponadto rada dla posiadaczy nasion. wysiewajcie najszybciej jak sie da. kawa ma bardzo krotki okres wegetacji. wysilem nasiona dwa tygodnie po zerwaniu ich z drzewa i niestety ani jedno nie skielkowalo.
ukaniu, 18.08.2013, 01:55
moja kawa rośnie na parapecie w kuchni.Ma ona ogrom pięknych liści i sięga do sufitu.Ma już parę lat,ale do tej pory nie kwitła.Chciałabym ją skrócić i ukorzenić,ale nie wiem jak.Proszę o pomoc.
KK, 28.08.2018, 13:22
kupiłam doniczki z kawa jest ich kilkanaście w jednej czy mam przesadzac pojedynczo czy zostawic
bielska, 03.09.2018, 18:56
Mam takie samo pytanie.Przesadzac czy nie
Anna Kuledza, 13.09.2018, 16:28
Mam takie samo pytanie.Przesadzac czy nie
Anna Kulesza, 13.09.2018, 16:31