Drzewka cytrusowe w domu. Uprawa cytryny w doniczce (film)

Uprawa cytrusów w doniczkach nie jest zbyt trudna. Wystarczy trochę wiedzy i systematyczności, żeby mieć w swoim mieszkaniu prawdziwie południowe klimaty.
 • Drzewko cytrynowe w doniczce

  Cytrusy nie lubią ruszania i przestawiania ich co chwilę. Traktujmy je tak, jakby na stałe rosły w ziemi - tak, jak jest to w naturze.

  Mariusz Kapała
 • Cytrusowe drzewko uprawiane w mieszkaniu

  Rozwiązaniem dla niecierpliwych jest kupienie owocującego cytrusowego drzewka. Można dostać takie okazy sklepach w ogrodniczych.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Cytryna w doniczce

  Cytrynę można wyhodować z pestki. Twardą osłonkę dobrze jest ponacinać przed posadzeniem w ziemi.

  Katarzyna Laszczak
 • Drzewka cytrusowe

  Drzewka cytrusowe wyglądają bardzo dekoracyjnie, a do wyboru mamay kilka gatunków, m.in. kumkwaty.

  Katarzyna Laszczak
 • owocujące i kwitnące drzewko cytusowe

  Drzewka owocowe mogą jednocześnie kwitnąć i owocować. Ich kwiaty mają piękny zapach.

  Katarzyna Laszczak

Cytrusy uprawiano już ponad trzy tysiące lat temu. Mistrzami w tym byli Chińczycy. Do Europy cytryny sprowadzili w XI w. Arabowie. W Polsce szerzej zaczęto je stosować dzięki królowej Bonie, choć już wcześniej pojawiały się jako wyszukany dodatek do potraw lub oryginalne prezenty.

Jakie cytrusy można uprawiać w Polsce – film

Źródło: TVN Meteo/x-news 

Pierwsze oranżerie dla cytrusów

Z czasem w chłodniejszych regionach Europy zaczęto budować dla cytrusów, a właściwie głównie dla pomarańczy, szklane oranżerie ogrzewane zimą. Dziś właściwie każdy z nas może sobie zafundować drzewko cytrusowe. Choćby mandarynkowe. Warto przy okazji wiedzieć, że mandarynkę też udomowiono w Chinach. Do Europy trafiła jednak znacznie później niż cytryna.

Na co zwrócić uwagę, uprawiając cytrusy w domu

Kwitnące cytrusowe drzewko napełnia pokój niepowtarzalnym zapachem. Doniczki lepiej nie stawiać w kuchni, jeśli mamy kuchenkę na gaz, bo nawet minimalne jego stężenie szkodzi roślinie. Nie należy też bez potrzeby przestawiać ani obracać doniczki, bo roślina za tym nie przepada. Cytrusy lubią dość dużo światła rozproszonego oraz sporo wilgoci w powietrzu.

Poznaj też: Cytrony, czyli owoce cytrusowe o niezwykłych kształtach

Jak uprawiać i pielęgnować cytrusy w doniczce

Wiosną warto cytrusowe drzewko przesadzić. Dobrze na wzrost i krzewienie wpływa też przycięcie pędów, które również najlepiej robić wiosną w okolicach kwietnia. Pamiętać również trzeba o nawożeniu. Najlepiej nawozami płynnymi, wieloskładnikowymi co dwa tygodnie od kwietnia do października. Są również specjalne nawozy dla cytrusów o składzie mineralnym dopasowanym do potrzeb tych roślin. Pamiętajmy o tym, że cytrusowe drzewka nie lubią przeciągów i skoków temperatury. Wymagają też umiarkowanego podlewania. Przelanie może spowodować opadanie liści. Jednak nie wolno też przesuszać roślin.

Zimowanie cytrusów

W sezonie wiosenno-letnim cytrusy zwykle dobrze czują się w ogrodzie. Natomiast zimą najlepiej postawić je w widnym pomieszczeniu o temperaturze nie wyższej niż 15°C i ograniczyć podlewanie. Jeśli cytrusy zimujemy w ciemnym pomieszczeniu, to konieczne może być doświetlanie roślin. 

Jak wyhodować cytrusa z pestki

Można wyhodować cytrusową roślinę z pestki. W tym celu należy ją delikatnie porysować żyletką, żeby lepiej chłonęła wodę. Potem umieścić w doniczce z mieszanką torfu i piasku. Jeśli ziemia będzie stale wilgotna, a temperatura powietrza w okolicach 25°C, nasionko powinno wykiełkować po 25-28 dniach. Wysoką temperaturę można zapewnić przykrywając doniczkę podziurkowaną folią.

Polecamy: Uprawę awokado z pestki. Jak to się robi - krok po kroku 

Kup gotową roślinę, by nie czekać na owoce latami

Lepiej jednak kupić gotową roślinkę. Choćby cytrynę skierniewicką, którą wyhodował i rozpropagował prof. Szczepan Pieniążek. Zakwita ona wcześnie i wydaje duże owoce.

Cytryna wyhodowana z pestki może zaowocować pierwszy raz nawet dopiero po kilkunastu latach, bo w naszym klimacie dojrzałość biologiczną osiąga bardzo późno. Ma to związek z długością dnia, intensywnością światła, wilgotnością powietrza i okresem zimowego spoczynku. Tylko klimat śródziemnomorski spełnia wszystkie te wymagania. Drzewko cytrusowe zaowocuje o wiele szybciej, jeśli sadzonka jest pobrana z innego owocującego już egzemplarza.

Uwaga! Młode drzewka cytrusowe są w stanie wykarmić mniejszą liczbę owoców niż dorosłe okazy. Dlatego większość owoców opadnie z nich po pewnym czasie i zostanie tylko jeden lub dwa. Proces ten roślin reguluje sama. Nasza interwencja może być potrzebna tylko, gdy roślina zaczyna źle wyglądać, bo sama sobie nie radzi ze zbyt duża liczbą owoców. Prze pierwsze 2–3 lata najistotniejsze jest, by cytrus wypuścił jak najwięcej nowych listków i rozbudował swój system korzeniowy. 

Ciekawostką jest to, że na cytrusowych drzewkach można jednocześnie zobaczyć owoce i kwiaty.

 Poznaj: Właściwości żurawiny - owoców bardzo bogatych w witaminę C

Autor: Grażyna Zwolińska
85komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (85)

Z podłożem i kiełkowaniem to totalna bzdura! Pestki wcale nie trzeba rysować żyletką...to chore;/ wielokrotnie zwykłą pestkę ze zwykłej sklepowej cytryny umieszczałem w najzwyklejszej ziemi do kwiatków i kiełkowały max po 2 tygodniach. Powiem jeszcze tak, cytryna w kuchni rośnie szybciej niż w pokoju mimo obecności kuchenki gazowej. Ta wogóle nie przeszkadza w niczym. Dlaczego w kuchni rośnie lepiej? Bo jest większa wilgotność powietrza (gotowanie) i wyższa temperatura. Moje cytryny z kuchni rosły 3x szybciej i osiągały większe rozmiary niż te z parapetu w pokoju :]
Hodowca amator, 19.12.2011, 11:48
Cóż, różne są sposoby hodowców. Czy od razu trzeba mówić o "totalnej bzdurze"? A jeśli chodzi o to, że cytryna lepiej rośnie w kuchni, bo jest tam większa wilgotnośc powietrza, to być może. Warto jednak pamiętać o tym, że w naturze cytryny (choćby w Hiszpanii) rosną w bardzo suchym powietrzu i to jest ich naturalne środowisko. Życzę powodzenia w dalszej uprawie.
Autorka tekstu
Gz, 20.12.2011, 21:52
moja cytryna owocowała już dwa razy, teraz "gubi" liście ,na których pojawiły się żółte plamy. cotojest? proszę o komentarze,lub fachowe rady.
podpisano - plantator roślin cytrusowych.
hodowca, 31.07.2012, 22:40
Zmień ziemię w doniczce. Najprawdopodobniej zmieniła pH na zbyt zasadowe (woda z kranu to powoduje) i roślinka nie jest w stanie pobrać wszystkich pierwiastków. Najlepiej kupić ziemię na opartą o biohumus i wymieszać ją z kwaśnym torfem. Pomoc doraźna to wlej kilka nakrętek płynnego nawozu BIOHUMUS i podlewaj wodą destylowaną w umiarkowanej ilości. Ja swoim cytrusom dodaję też korę sosnową na wierzch podłoża. Jeżeli nie jest za późno to uratujesz swoją roślinkę. Zeszłej zimy moja cytryna zgubiła prawie wszystkie listki, a po opisanych zabiegach niezwykle się rozkrzewiła, a jej liście są modelowe. Aha, dobre jest też przesuszanie gleby, ale nie za długo.
Michał, 04.08.2012, 13:03
cytryna powinna rosnąć w ciepłym
Mateusz Hajdun, 01.05.2016, 14:27
cytryna musi być zalana cały czas zalana w wodzie
cytrusy, 28.08.2018, 19:37
Bzdura!!!! Tak chyba trzeba bo kto pisze na temat o którym pojęcia mu brak! Hiszpania,suchy klimat?!!! Matko latem przy temp.30-40 stopni sięga nawet do 90% i wie to chyba każdy, no może każdy...mieszkam tam 13 lat i większej b"bzdury" nie słyszałam...propozycja moja jes taka aby może przed napisaniem czegoś troszkę poczytać na ten temat...
Aga, 27.01.2013, 23:58
limat Hiszpanii jest zróżnicowany, od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Wynika to z ukształtowania terenu. Centrum kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym. Jest to teren otoczony pasmami górskimi, w związku z czym nie dociera tam wilgotne powietrze i jest bardzo sucho.
ja, 05.09.2013, 13:44
mam cytrynę posadzoną z pestki ponad 45 lat,rośnie b.ładnie ale nie kwitnie,mimo nawożenia
dorota, 06.05.2012, 14:45
Trzeba zaszczepić, jeśli zależy ci na kwitnieniu,więcej szczegółów cytrusy.net.pl
cytron, 14.11.2014, 14:38
mam mandarynkę 3 lata teraz mi zakwitła i owocuje jest ze szczepki
losiewicz, 12.10.2012, 18:39
mogę podzielić się szczepkami jeśli ktoś ma taką potrzebę
losiewicz, 16.10.2012, 20:25
witam ma ktos szczepke mandarynki i cytryny
szczurowski, 04.11.2012, 17:18
Yes! Finally someone writes about watch wrestling online.
XN, 09.05.2020, 15:17
Jeśli drzewko jest które wydaje owoce to ja chętnie się skuszę na szczepkę. Mam 3 drzewka mandarynki od 3-4 lat, ale "dzikie", więc owoców nie daje, a zależy mi na drzewku owocowym. Mój adres e- mail: zielo10@yahoo.com
Pozdrawiam.
Przemek, 29.12.2012, 19:58
oto mój mail "marklej1@o2.pl" jeżeli istnieje jeszcze szansa na podzielenie sie szczepkiem z owocującego drzewka to byłbym wdzieczny za takowe. Pozdrawiam Mati
Mateusz, 07.02.2013, 20:20
Witam,
czy byłaby możliwość uzyskania takiej szczepki ? Proszę o odpowiedź u.dlugolecka@wp.pl
Długołęcka-Kalicka Urszula, 07.03.2013, 21:24
Bardzo proszę o przesłanie mi takiej szczepki mandarynki na adres 11-700 Mrągowo ul. Moniuszki 10/9 jeżeli jest jeszcze taka możliwość. wanda2@tlen.pl
Wanda Sadowska, 05.04.2013, 14:23
proszę przesłać szczepkę na adres Łęczno 30 78-200 Białogard
płóciennik, 16.04.2013, 19:44
Witam wszystkich , ja również jestem zainteresowana szczepkami tych roślin może ktoś ma rękę buddy lub pomelo , greijtruta .
Iwona, 21.10.2013, 19:22
Witam wszystkich ja również jestem zainteresowana szczepkami cytrusów jak ktoś ma do oddania może ma ktoś również pomelo , grejfryta lub rękę buddy mój tel. adres Bemix_77@poczta.onet.pl lub telefon 608350138 będę bardzo wdzięczna.
Iwona, 21.10.2013, 19:26
Chętnie bym też chciał przyjąć szczepke jeśli była by taka możliwość mój numer to 730100599
Marcin K., 08.09.2019, 16:50
Chętnie bym też chciał przyjąć szczepke jeśli była by taka możliwość mój numer to marcin.kamelski@o2.pl marcinkamelski@gmail.com
Marcin K., 08.09.2019, 17:00
Mam takie pytanie czy naświetlanie cytryny lampami CFL lub HPS pomoże w szybszym uzyskaniu owoców? Jeśli tak to jaki jest optymalny czas naświetlania?
teusz, 19.10.2012, 20:29
ze skierniewicką cytryną było tak,że prof. Pieniążek przywiózł do Instytutu 4 drzewka cytryny i przekazał je ogrodnikowi Marianowi Ludwickiemu, o którym mówił ze ma "złote rączki" do takich roślinek. Tenże ogrodnik spowodował, że z 4 drzewek w ciągu kilku lat zrobiło się parę tysięcy i tak cytryna skierniewicka stała się sławna w Polsce i nie tylko.
skierniewiczanin, 22.10.2012, 21:26
Żywcem zerżnięte z książeczki pt. "Cytryny kwitną na oknie" nieprawdaż? :)
robert, 16.05.2013, 00:00
mam cytrynę skierniewicką w tym roku w czerwcu mi zakwitła i doczekałam się pierwszego owocu mimo nawożenia do tej pory jest nadal zielony ,ponadto dgy zrobiło sie zimno wstawiłam je do domu i ustawiłam w słonecznym pomieszczeniu owoc nadal jest zielony a drzewko ponownie obsypało się kwiatami czy to normalne i jak długo dojżewa owoc
żurawsska, 11.11.2012, 20:55
Owoc dojrzewa dość długo więc spokojnie proszę czekać na pewno dojrzeje i wynagrodzi czekanie swoim pięknym żółtym kolorkiem
broda, 14.12.2012, 08:34
zakupiłam drzewko cytryny, na którym były 2 dorodne zielone owoce, przez kilka miesięcy nie dojrzały do koloru żółtego, zerwałam je bo pękała skórka od nadmiaru soku. W tej chwili zgubiła po zimie wszystkie liście, a pędy wyglądają jakby usychały (są zdrewniałe). Czekam, może odbije.
Zdanowska, 20.09.2013, 09:34
Posiadam trzydziestoletnią cytrynę wyhodowaną z nasionka,która jeszcze nie owocowała.Całe lato stoi w ogrodzie i wtedy ma piękne liście i duże przyrosty.W tej chwili jest domu przy oknie tarasowym od południa.Ostatnio zauważyłam,że liście pokryte są lepką substancją , która spływa na podłogę.Liście opadają ale wyrastają jednocześnie następne.Nie wiem co to oznacza i w jaki sposób zaradzić temu zjawisku.Proszę o informację na ten temat.Z góry dziekuję
magra, 16.12.2012, 20:24
prawdopodobnie zaatakowały ja miseczniki albo tarczniki a lepka substancja na lisciach i podłodze to odchody tego cholerstwa ktore bardzo ciezko jest wytępic poczytaj sobie na necie o tych robakach i odseparuj cytrynke zeby inne kwiatki sie nie zaraziły.pozdrawiam....ja musiałam jedna cytrynke wyrzucic przez to dziadostwo:(
krol, 16.01.2013, 22:04
też mam to samo i nie wiem co robić jak zapobiegać temu cholerstwu
Stanek, 18.03.2014, 12:06
kupłłam w sklepie małe drzewko cytrusowe , ma owoce o średnicy ok. 1 cm zielone.Postawiłam go na południowym parapecie w pokoju
temp.ok18 19 stopni jak często go podlewać ? i czy w lecie jak wystawię je do ogrodu to w słońcu czy półcieniu ? mam go już od ponad miesiąca i jest bardzo ładne . Proszę o bliższe porady odnośnie opieki nad nim Barbara
Barbara, 30.12.2012, 23:30
Mój Tata gdy się urodziłam zasadził pestkę z cytrynki. Drzewko cytrynowe ma już 25lat i ani razu nie zaowocowało :( Jak mogę pomóc- co mam zrobić by zaowocowało???
Aga, 13.04.2013, 09:38
takie drzewko zaowocuje gdy tylko stracisz wianek
Kowalski, 20.04.2013, 19:20
MAM CYTRYNĘ OD 52 LAT JESZCZE NIE KWITŁA A JAK SIE DOMYŚLACIE WIANEK STRACIŁAM DOŚC DAWNO
DOROTA, 09.03.2014, 14:17
Witam - moja cytryna z pestki wyciągnięte z herbaty zakwitła po 10 latach.
Jeśli ktoś zainteresowany i jest z Poznania to pod koniec maja mogę dać gałązki. Teraz cytryna ma 2m wysokości i 18 lat. Pewnie była by większą ale podcinana jest.
UWAGA: Moja cytryna ciągle kwitnie i owocuje. Podlewam ją często nawozem do cytrusów SUBSTRAL.
Grzegorz , 06.02.2019, 23:30
I need to to thank you for this wonderful read!!
I certainly enjoyed every bit of it. I've got you bookmarked to check out new things you post… My site :: watch wrestling online
AD, 08.05.2020, 23:59
Teraz jest wiosna, więc jest dobry okres na takie zabiegi. Trzeba pobrać zraz z drzewka (płytka z pączkiem) ale warunek musi to być odmiana szlachetna bądź taka, która już kwitnie i wydaje owoce. Po takim zabiegu gwarantuję, że w przeciągu roku z pączka wyrośnie odrost który wypuści kwiaty i będzie owocował.
erpe, 16.05.2013, 00:08
Dlaczego moja cytrynka ma pozwijane liście i po każdym odpadniętym listku wyrastają po 2 lub 3 pędy też pozwijane :(
ania, 14.05.2013, 20:57
posadziłam dwa miesiące temu cytrynkę z pestki, jak narazie ładnie rośnie, pnie się ku górze z coraz to piękniejszymi liśćmi.Jednak mam pytanie, jak często należy podlewać taką sadzonkę i jak często w okresie wzrostu się ją przesadza? A jeżeli chodzi o nawożenie, to wystarczy zwykły nawóz do kwiatów?
Gosia, 08.08.2013, 13:36
Biohomusem ja podlewam raz na dwa tygdonie
Maciej, 05.02.2014, 19:09
Uważam, że owoce cytrusowe należy sadzić w donicach drewnianych, czy to prawda?
Majcherczyk, 10.08.2013, 14:29
Moja cytryna kwitnie I kwitnie ,ale nie zawiazuja sie owoce .Co mam robic?
azunia pimpek, 04.02.2014, 19:45
Moja pestka była wyciągnięta z herbaty we wrześniu, dodam że herbata była zaparzona, na dzień dzisiejszy rośnie zdrowo i ma ok 25cm i sie rozgałęzia :)
Maciej, 05.02.2014, 19:07
Komentarz został usunięty.
Co zrobić aby cytryna skierniewicka przestała kwitnąć a zaczeła rosnąć. Roślinka jest mała, bałam się że owoc wszystko z niej wyciągnie i cała padnie. Rok temu przestałam obrywać kwiaty i (w marcu pomogłam w zapyleniu) "pozwoliłam" jej na owoc, w Swięta Bożego Narodzenia zerwałam żółty owoc no i był ogromny i pyszny!!! A teraz po 2 miesiącach znów kwitnie a nie urósł ani jeden listek,bardzo bym chciała żeby zrobiło się z niej drzewko i miało kilka owoców próbowałam wielu sposobów a ona ciągle kwitnie!!
adziaz, 19.02.2014, 14:13
DAĆ JEJ NAWOZU , CIESZYĆ SIE I CZEKAĆ
DOROTA, 09.03.2014, 14:22
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites
really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your
site to come back in the future. All the best My web-site - watch wrestling online
SE, 07.05.2020, 00:46
Having read this I thought it was really enlightening.
I appreciate you finding the time and energy to put this content together.
I once again find myself spending a significant amount
of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile! My web page; watch wrestling online
SH, 07.05.2020, 16:36