Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Powody

Jeśli postawiłeś skrzydłokwiat przy oknie od strony zachodniej albo północnej i on nie kwitnie, przestaw go w miejsce, w które dociera chociaż trochę słońca. Powinien zakwitnąć. Podajemy też inne przyczyny, przez które skrzydłokwiat nie kwitnie.
 • Skrzydłokwiat

  Skrzydłokwiaty raczej nie stwarzają problemów w uprawie, ale czasem się zdarza, że nie kwitną. Jednak to problem do naprawienia.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Pąk skrzydłokwiatu

  Skrzydłokwiaty kwitną dość chętnie. Muszą jednak mieć światło i regularne podlewanie. Nie wolno jednak ich przelewać.

  Katarzyna Laszczak
 • Kwiat skrzydłokwiatu

  Ciemna zieleń liści skrzydłokwiatu pięknie kontrastuje ze śnieżnobiałymi kwiatami, które mają oryginalną budowę.

  mramorn (Pixabay.com)
 • Skrzydłokwiat

  Kwiaty skrzydłokwiatu stanowią jego elegancką ozdobę. Zdarza się jednak, że roślina nie kwitnie. Można spróbować temu zaradzić.

  Aaaoff (Pixabay.com)

Skrzydłokwiat to popularna roślina doniczkowa do domu czy mieszkania. Wygląda – jak to niektórzy określają – dostojnie przede wszystkim ze względu na białe kwiaty, a do tego ma ważną zaletę: oczyszcza powietrze, niczym jonizator. Bywa, że ta dostojna roślina nie wydaje kwiatów. Wiemy, dlaczego tak się dzieje.

 Dowiedz się: Jak uprawiać zamioculcasa zamiolistnego

Cień szkodzi skrzydłokwiatowi

Skrzydłokwiat lubi umiarkowane słońce, ewentualnie półcień. Jeżeli jednak przez dłuższy czas stoi w całkowitym cieniu, możemy nie doczekać się jego kwiatów. Powinniśmy przenieść tę roślinę doniczkową w miejsce, gdzie jest widno i jasno. Trzeba uważać, ponieważ nadmiar słońca może powodować, że liście skrzydłokwiatu pożółkną lub pojawią się na nich brązowe plamy niczym efekt poparzenia liści. Gdy na kilka dni przeniesiemy skrzydłokwiat w inne, mniej słoneczne miejsce, liście powinny powrócić do normy.

 Polecamy: Kliwię, czyli doniczkową piękność odporną na zaniedbani 

Nieprawidłowe nawożenie skrzydłokwiatu

Drugim powodem braku kwitnienia u skrzydłokwiatu jest nieodpowiednie nawożenie. W przypadku, gdy nawóz posiada w składzie zwiększone dawki azotu, wzmacniane są przede wszystkim liście rośliny. To dzieje się jednak kosztem ograniczenia kwitnienia. Jest i na to sposób: wybrać nawóz bogaty w fosfor i potas, ale z ograniczoną dawką azotu. Odpowiedni skład mają nawozy do roślin kwitnących.

 


Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiaty są nie tylko piękne, ale też wyjątkowo skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn.Fot. Katarzyna Laszczak

Skrzydłokwiat zbyt obficie podlewany

Skrzydłokwiat, jak prawie każda roślina, lubi systematyczne podlewanie. Jeśli natomiast przedobrzymy i ziemia w doniczce będzie zbyt mokra, korzenie zaczną gnić. To spowoduje zahamowanie kwitnienia. Kto obawia się, że podlewając, dostarcza roślinie zbyt dużo wody, niech ją tylko zrasza co 2-3 dni. Skuteczny jest sposób: zbyt mokrą glebę solidnie przesuszyć i po kilkunastu dniach, nawet po kilku tygodniach, roślina powinna być przygotowana do kwitnienia i to obfitego.

 Przeczytaj poradnik: Skrzydłokwiat, jego pielęgnacja, uprawa i właściwości 

Jakość wody również ma znaczenie. Najlepiej, jeżeli skrzydłokwiat będzie podlewany przegotowaną, ostudzoną wodą. Szkodzi mu natomiast twarda woda, a więc ta z dużą zawartością soli wapnia czy magnezu. Znikają one podczas gotowania wody. Można też podlewać kwiaty wodą przefiltrowaną (albo deszczówką). Pamiętajmy też, że ziemia dla skrzydłokwiatu powinna być lekko kwaśna.

Zmiana miejsca

Gdy przez kilka lat skrzydłokwiat nie kwitnie, być może doczekamy się u niego kwiatów, jeśli zafundujemy mu przeprowadzkę – przesadzimy go w nową doniczkę, z nową ziemią. Niby prozaiczny zabieg, ale przynosi efekty. Można też wypróbować inny sposób: postawić roślinę na kilkanaście dni w inne dosyć widne miejsce (najlepiej na parapecie) i zobaczyć, czy zacznie kwitnąć. 

Kiedy skrzydłokwiat już zakwitnie, pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. To stymuluje wytwarzanie nowych kwiatów.

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy