Dlaczego drzewa i inne rośliny nie lubią być dotykane

Obojętnie, czy dotyk zły, czy dobry - drzewa i wszystkie inne rośliny go nie lubią. Wszystko przez... ludzkie bakterie i wirusy. Tłumaczymy, dlaczego tak się dzieje.
  • Nie warto dotykać roślin gołymi rękoma

    Rośliny nie lubią kontaktu z ludzkimi dłońmi.

    mk

Młode drzewa, zwłaszcza ich pędy, są najbardziej narażone na dotyk człowieka (i zwierząt też). – Rośliny z reguły nie lubią być dotykane – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – To dlatego, że człowiek przenosi, chcąc, nie chcąc, na dłoniach bakterie oraz wirusy mające negatywny wpływ na rośliny. Tak się dzieje nawet wówczas, gdy umyje się ręce. Rośliny mają inną florę bakteryjną niż ludzie, a "ludzka" flora im szkodzi.

Wirusy wnikają w roślinę. Efektem jest usychanie i opadanie liści, brązowienie kwiatów i łodygi. Co zatem robić? – Najlepiej byłoby nie dotykać drzew czy innych roślin, ale to niemożliwe – odpowiada ogrodnik. –- Kontakt z nimi ograniczmy do minimum. Warto też wykonywać prace ogrodowe w gumowych rękawiczkach.

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

A psy je bezkarnie olewają sikami
KOT, 14.02.2016, 14:08
czysta bzdura! Mając trzy fikusy wielkolistne (ficus elastica), jeden był bardzo często dotykany z racji miejsca, w którym stał. Efekt - liście długie, szerokie i lśniące.Drugi stał poza zasięgiem dotyku i miał liście wąskie, matowe i słabsze. Trzeci miał liście mniej więcej pomiędzy dwoma poprzednimi. Wszystkie trzy pochodziły z jednego pnia macierzystego
Bogucka, 15.02.2016, 08:05